Арт-педагогіка в дошкільному закладі

16.05.2017 16:07

МЕТА:

1. Розширити та систематизувати знання вихователів:

1) щодо оздоровчого, розвиваючого і корекційного значення арт-педагогіки;

2) організації та проведення елементів арт-педагогіки в освітньо-виховній роботі з дітьми.

2. Формувати:

1) практичні вміння та навички застосування у своїй педагогічній практиці різних видів арт-педагогіки впродовж дня;

2) навички колективної діяльності у виробленні рішень.

3. Сприяти розвитку професійно-творчої активності, розкриття внутрішнього потенціалу кожного педагога, шляхом створення умов для індивідуальної і колективної роботи.

ПЛАН ПРОВЕДЕННЯ:

1 частина - інформаційна.

1.1. Вступне слово.

1.2. Інформаційне повідомлення «З історії арт-педагогіки».

2 частина - практична:

2.1. Вправа-привітання «Радісна зустріч».

2.2. Майстер-клас з ізотерапії.

2.3. Майстер-клас з музикотерапії.

2.4. Майстер-клас ігротерапії.

2.5. Майстер-клас з казкотерапії.

2.6. Майстер-клас з імаго терапії.

2.7. Майстер-клас з кінезитерапії.

3. Рефлексія.

3.1. Вправа «Мій портрет у променях сонця».

4. Висновок.

 

ХІД ЗАХОДУ:

1 частина.

1.1. Вступне слово

Запрошуємо, друзі,

На наш чудовий майстер-клас:

З арт-педагогікою хочемо

Познайомить ми вас.

Що до чого вам розкажемо

І на практиці покажемо.

ПАМ'ЯТКА

учасника майстер-класу:

1. Отримай задоволення!

2. Дозволь собі бути вільним!

3. Доброзичливість до себе та інших.

4. Постарайся бути уважним.

5. Уникай оцінок і суджень.

6. Говори тільки про власні почуття, відчуття, настрій.

І ВСЕ ВИЙДЕ!

 

1.2. Інформаційне повідомлення «З історії арт-педагогіки»:

Арт-терапія — лікування мистецтвом. Одним із прикладів інноваційного педагогічного напрямку є арт-педагогіка.

Артпедагогіка — синтез двох галузей наукового знання (мистецтва та педагогіки), який забезпечує розробку теорії та практики педагогічного процесу творчого розвитку дітей завдяки художньо-творчій діяльності (музичній, зображувальній, художньо-мовленнєвій, театралізовано-ігровій).

Арт-педагогіка відносно новий напрямок у педагогічній практиці, який з'явився в середині минулого століття, вона об'єднує арт-терапію та навчання. Арт-педагогіка має потужний потенціал, актуалізація якого дозволяє кардинально міняти дидактичні підходи до процесу навчання, виховання, розвитку особистості, організації та реалізації спільної інтелектуальної та емоційно-художньої діяльності педагога і вихованця. Використання коштів арт-педагогіки дає можливість неформально реалізовувати процес інтеграції наукових і практичних знань, умінь, навичок у різних видах діяльності (мовної, пізнавальної, рухової, художньо - естетичної і т.д.). Дослідження показали, що заняття, що включають арт-педагогічні технології, дають більший виховний, розвиваючий і навчальний ефект. В особливій символічній формі: через малюнок, гру, казку, музику - ми можемо допомогти дитині дати вихід своїм емоціям, переживанням, отримати новий досвід вирішення конфліктних ситуацій. Характер подібних занять залежить від індивідуальних труднощів дитини.

Цілі арт-педагогіки: пошук, розробка та впровадження засобів, методів і технологій, які сприяють більш якісному та ефективному навчанню і вихованню.

Розвиток особистості засобами мистецтва має сприяти формуванню цілісного світовідчуття, створення морально й естетично повноцінного середовища спілкування з мистецтвом у всьому різноманітті його видів. Результат - спонукання дитини до прояву своїх творчих здібностей. Саме інтерес дитини до самої себе і до того, що її безпосередньо оточує, є одним з найбільш потужних чинників мотивації.

Виділяють різні її види залежно від засобу впливу:

• музика - це музикотерапія;

• література, книга - це бібліотерапія;

• театр, образ - це імаготерапія;

• образотворче мистецтво - це ізотерапія;

• танець, рух - це кінезітерапія;

• казка - це казкотерапія;

• гра - ігротерапія;

• пісок - пісочна терапія.

Давайте тепер більш детально розглянемо кожен вид арттерапії більш докладно.

У арт-педагогіці вони спрямовані на:

- формування у дитини з проблемами в розвитку естетичного ставлення до навколишнього засобами різних видів мистецтва;

- формування основ художньої культури, морально-естетичних якостей особистості дітей з різними порушеннями у розвитку;

- оволодіння дитиною певними художніми засобами вираження, притаманними різним видам мистецтва, і відображення з їх допомогою своїх почуттів, свого ставлення до світу, своїх творчих задумів;

- забезпечення і задоволення особливих потреб у вихованні та навчанні осіб з відхиленнями засобами різних видів мистецтва;

- організацію корекційно-компенсуючої, корекційно-розвивальної роботи з дітьми, заснованої на їх посильної участі в різноманітних видах і формах художньо-творчої діяльності (художньо-мовленнєвої, музичної, образотворчої, декоративно-прикладної, театралізованої).

Все ширше в практиці сучасних педагогів використовується навчально-пізнавальна діяльність із застосуванням прийомів і методів, що одержали назву «активні методи навчання» (методи арт-педагогіки).

Активними називають методи, при використанні яких навчальна діяльність носить творчий характер, формує пізнавальний інтерес і творче мислення.

Метою активних методів навчання є розвиток:

• уваги;

• пізнавальної активності;

• розумових процесів;

• творчих здібностей;

• рефлексії;

• реативності.

Вашій увазі представляється майстер - клас.

II частина - практична.

1. Вправа-привітання «Радісна зустріч» 

Мета: створення атмосфери довіри, психологічного комфорту, позитивного емоційного фону.

Інструкція: тихо звучить музика (як фон), всі встають в коло.

- Зараз ми з вами будемо вітати один одного, передаючи свічку по колу. Кожен учасник посміхнеться своєму сусідові, назве його по імені і скаже йому: «Я дуже радий бачити тебе!». І так до тих пір, поки кожен з вас не привітає один одного.

2.1. Майстер-клас з ізотерапії.

1. Вправа «Малюнок сховався в долоньці» (образотворча терапія).

Мета: розвиток уяви, образного сприйняття, творчого креативного мислення, дрібної моторики.

Інструкція: Прикладаємо долоньку до листка паперу, потім обводимо її по контуру простим олівцем. Кольоровими олівцями по контуру пальців домальовували малюнок. Кожен придумує своє зображення (будь-який образ).

2. Гра «Дощ у лісі» (музикотерапія).

Мета: релаксація, розвиток почуття емпатії.

Інструкція: Учасники стоять по колу; один за одним - вони «перетворюються» в дерева в лісі, слухають текст і виконують дії.

- У лісі світило сонечко, і всі дерева простягнули до нього свої гілочки. Високо - високо тягнуться, щоб кожен листочок зігрівся (піднімаємося на носочки, високо піднімаємо руки, перебираючи пальцями). Але подув сильний вітер і став розгойдувати дерева в різні боки. Але міцно тримаються корінням дерева, стійко стоять і тільки розгойдуються (розгойдуємося в сторони, напружуючи м'язи ніг). Вітер приніс дощові хмари, і дерева відчули перші ніжні краплі дощу (учасники легкими рухами пальців стосуються спини стоїть попереду) . Дощик стукає все сильніше і сильніше (підсилюємо рух пальців по спині). Дерева стали жаліти один одного, захищати від сильних ударів дощу своїми гілками (проводимо долоньками по спині стоїть попереду) . Але ось знову з'явилося сонечко. Дерева зраділи, струсили із листя зайві краплі дощу, залишили тільки необхідну вологу. Дерева відчули всередині себе свіжість, бадьорість і радість життя.

3. Вправа «Лотерея» (ігрова терапія).

Мета: розвитку мислення, моторних навичок, уяви.

Інструкція: Перед учасниками з'являється чарівна скринька в ній сюрприз. Кожен учасник дістає сюрприз із запискою (у ній завдання). Зачитується і виконується завдання:

• відгадати загадку;

• розповісти віршик;

• м'ячем збити всі кеглі з великої відстані;

• зобразити телефон;

• вимовити скоромовку «Ехал Грека через реку»;

• відгадати партнера на дотик із закритими очима.

2.2. Майстер-клас з казкотерапії.

Казкотерапія — психологічний вплив на дитину за допомогою казки. Це дуже потужний метод корекції психічного та фізичного стану дитини, тому що казка пробуджує творчу
активність дитини: налаштовує її на проведення образу героїв казки через себе.

Головний засіб казкотерапії— уява, вміння фантазувати. Дозволяючи дитині фантазувати, ми не використовуємо стандартне мислення, поведінку, прояв емоцій. Еда Ле Жан у книзі «Коли ваша дитина зводить вас з розуму» так визначає роль фантазії в житті дитини: «Фантазія допомагає пізнати дії дитини, зрозуміти, що коїться в її душі. Фантазія допомагає пізнати й визнати страхи, думки, які дитина приховує. Фантазія допомагає пережити періоди депривацій (браку чогось). Фантазія — один із найважливіших засобів навчання як потрібно жити в реальному світі. І, врешті-решт, фантазія — джерело творчості».

- кі є форми роботи з казкотерапії? (перелік форм).

Форми роботи з казкотерапії.

1. «Казкова драбина» (Розміщення героїв різних казок за ступенем моральних якостей).

2. «Познач героя кольором і запахом» (учасникам дають понюхати різні запахи, і вони уявляють, який казковий герой відповідає конкретному запаху. Пояснюють свій вибір. Потім роздають предметні картинки з зображенням казкових героїв і кольорові фішки, учасники позначають кожного героя тією кольоровою фішкою, яка, як вони вважають, найбільш відповідає характеру героя).

3. «Чарівний мішечок» (Придумування чарівного сенсу звичайним предметам).

4. «Розігрування казки «Рукавичка» за допомогою музичних інструментів» (учасники підбирають музичний інструмент до відповідного казкового героя і розігрують казку).

2.3. Майстер-клас з імаготерапії.

Імаготерапія. Займає не останнє місце серед різних видів арг-терапії. Її основою є театралізація.

Дитина може виконувати роль самостійно або за допомогою різних іграшок. Застосовуючи імаготерапію у вихованні дітей можна:

• зміцнити і збагатити емоційну сферу малюка;

• розвинути здатність спілкуватися;

• розвинути здібності максимально адекватно реагувати на несприятливі ситуації, здатність виконувати роль, відповідну подіям;

• розвинути в дитині творчий потенціал;

• розвинути вольові якості.

Театралізована діяльність — імпровізація, оживлення предметів і звуків, що сприяє розвитку артистичних здібностей дітей. Під час театралізованих ігор активізується мислення, тренується пам'ять, виразність мовлення, образне сприйняття навколишнього світу, розвиваються уява та фантазія. Цікаві методичні рекомендації щодо втілення театралізованої діяльності у дитячому садку пропонує А. Антипіна.

Виховні можливості театралізованої діяльності необмежені: її тематика вільна і тому може задовольнити будь-які інтереси чи побажання дитини. Під час роботи над виразністю реплік героїв, особистісних промов; активізується словник дитини, удосконалюється звукова культура мовлення.

Зміст занять із театралізованої діяльності містить у собі:

•    перегляд лялькових вистав;

•    ігри-драматизацїї;

•    вправи для соціально-емоційного розвитку дітей;

•    корекційно-розвивальні ігри;

•    вправи на розвиток дикції (артикуляційна гімнастика);

•    завдання щодо розвитку мовленнєвої інтонаційної виразності;

•    вивчення ролей (мовленнєвий матеріал);

•    розвиток діалогічного мовлення;

•    ігри-перевтілення («учись володіти своїм тілом»);

•    образні вправи, вправи на розвиток пластики, ритмічні хвилинки (логоритміка);

•    пальчиковий ігротренінг для розвитку дрібної моторики рук;

•    вправи на розвиток виразної міміки;

•    елементи пантоміміки;

•    театральні етюди;

•    розвиток виразних рухів (жести, міміка, рухи тіла).

Отже, театралізована діяльність містить усі складові компоненти рухово-творчих здібностей і є одним із провідних методів щодо їх розвитку.

Практичний показ:

1. Вправа «Впізнай казку за рухами» («Ріпка», «Рукавичка», «Зайчикова хатка»). Учасники розігрують по черзі казки, глядачі відгадують.

2. Вправа «Німий художник» (на розвиток пантоміміки). (Учасники поділяються на 2 підгрупи. Ведучий показує репродукції картин В.Г. Перова «Не чекали» і П.Ф. Федорова «Сватання майора». Учасники розглядають протягом 0,5 хв. картину і потім намагаються відтворити - «намалювати» її за допомогою пантомімічних рухів сцену, зображену на картині).

3. Вправа «Чарівне люстерко» (на розвиток інтонаційної виразності та міміки). Учасники, дивлячись у люстерко, виразно говорять слова «Ой, яка я гарна», супроводжуючи їх відповідною мімікою.

2.4. Майстер-клас вихователя з кінезитерапії.

Дошкільний вік — важливий етап виховання творчого мислення дитини. У пошуках методів розвитку творчого потенціалу слід враховувати особливість психіки, своєрідність пізнавальної та емоційної сфер дітей цього віку.

Навчально-виховна діяльність буде успішнішою, якщо у дітей сформується позитивне ставлення до фізкультурно-оздоровчого процесу. Тобто, якщо дитина матиме сильні, яскраві, глибокі мотиви, що спонукатимуть її діяти активно, перемагати неодмінні труднощі, наполегливо рухатися до наміченої мети.

Основні напрями артпедагогіки, завдяки яким розвиваються рухово-творчі здібності дітей старшого дошкільного віку, — це кінезитерапія, казкотерапія, імаготерапія.

Кінезитерапія—творча діяльність, що базується на зв'язку музики та рухів, спрямована на формування та корекцію емоційно-особистісної сфери та психо-моторики дошкільників. Вона містить: танцетерапію, корекційну ритміку, психогімнастику.

Основна її функція — зняття емоційних тисків, при тому, що танок чи ритмічні рухи — це засоби невербального спілкування та розрядки емоційного напруження, забезпечення релаксації, регуляції емоційного стану, корекції моторної сфери.

Кінезитерапію з дошкільниками проводжу у формі тематичних занять, що будуються на імпровізованій діяльності педагога та дітей. На заняттях використовую різноманітні вправи під музику, що засновані на природних рухах тіла, уникаючи суворої регламентації.

Практичний показ:

•    вправа «Крок польки» (ігротанець);

•    вправа «Поплескаємо-потупаємо» (ігроритміка);

•    вправа «Ми - весняні квіточки» (психогімнастика).

Елементи казкотерапії можна використовувати у системі фізичного виховання в таких формах роботи: сюжетні фізкультурні заняття, фізкультурні розваги, гімнастика пробудження, фізкультхвилинки, фізпаузи тощо.

Цікаві методичні прийоми запропоновані в книзі Дж. Родарі «Граматика фантазії»: «Фантазери»; «Вісь вибору»; «Книга суперечностей»; «Риторичне запитання «Що було б, якщо...?»; «Префікс»; «Творча помилка, або Книга помилок»; «Словесна гра»; «Лімерика»; «Конструктор загадки»; «Біном фантазії»; «Біном казки»; «Фантастична канва»; «Багаторукий малюнок» тощо. Кожний з цих прийомів можна вдосконалити рухово-творчими діями дітей.

Практичний показ (За казкою «Золотий ключик»).

•    імітаційна ходьба «як Буратіно, як Лисиця Аліса»;

•    біг «Як Буратіно тікає від Кота Базіліо і Лисиці Аліси»;

•    дихальна гімнастика «Карабас-Барабас сердиться»;

•    психоемоційний етюд «Ляльки радіють»;

•    психогімнастика на розвиток виразної міміки «Покажемо героя казки».

Ефективний методичний прийом казкотерапії — відтворення казок за картками В. Проппа. За його допомогою можна дібрати достатню кількість інформаційного матеріалу щодо відтворення казкового сюжету. Елементи цього прийому також можна ефективно використати під час організації фізкультурно-оздоровчої діяльності.

Релаксація.

Вправа «Мій портрет у променях сонця».

Мета: досягнення учасниками ефекту візуалізації допомогою спонтанного творчого вираження.

Інструкція: Намалюйте сонце, в центрі сонячного кола, напишіть своє ім'я. Потім намалюйте промені і вздовж променів напишіть, що нового, необхідного для вашої творчої роботи ви дізналися за цей рік, відвідуючи методичне об'єднання.

Висновок.

Заняття з арт-терапії і арт-педагогіки або з елементами арт-терапії і арт-педагогіки дарують дітям радість пізнання, творчості. Випробувавши це почуття одного разу, дитина буде прагнути у своїх малюнках, аплікаціях, грі і т.д. розповісти про те, що дізналася, побачила, і найголовніше пережила, відчула.

Використана література:

1. Артпедагогика и арттерапия в специальном образовании: Учебник для вузов/Е.А. Медведева, И.Ю. Левченко, Л.Н. Комиссарова, Т.А. Добровольская. - М.: Академия, 2001. - 248 с.

2. Артпедагогика и арттерапия в специальном образовании. Е.А. Медведева., И.Ю. Левченко.. Л.Н. Комиссарова., Т.А. Добровольская - М,: Academia. - 2001. - 328 с.

3. Базовий компонент дошкільної освіти (нова редакція)/Науковий керівник: А. М. Богуш, дійсний член НАПН України, проф., д-р пед. наук. — К.: Видавництво, 2012. - 26 с.

4. Ворожцова О.А. Музыка и игра в детской психотерапии. - М.: Изд-во Института психотерапии. 2004. - 213 с. Выготский Л.С. Психология искусства. - М.: 1965. - 328 с.

5. Копытин А.И. Основи арт-терапии. СПб., 1999.

6. Лебедева Л.Д. Педагогические аспекти арт-терапии// Дидактика 2000. № 1.

7. Практикум по арт-терапии/ Под ред. А.И.Копытина. СПб., 2000.

—————

Назад


Національна гаряча лінія
Національна дитяча гаряча лінія

Контакт

Сумський санаторний ДНЗ №24 "Оленка"

40009, Україна, м. Суми,
вул. Пушкіна, 49А


(0542) 61-13-33


Оголошення

Перенесення робочих днів у 2018 році

20.02.2018 10:31
Шановні батьки! Інформація до Вашої уваги! Переносяться робочі дні з:  п’ятниці 9 березня на суботу 03 березня; понеділка 30 квітня на суботу 05 травня; п’ятниці 29 червня на суботу 23 червня; понеділка 24 грудня на суботу 22 грудня; понеділка 31 грудня на суботу 29...

—————

Національна «гаряча лінія» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації 0 800 500 335 або 386 (з мобільного). Працює: понеділок – п’ятниця з 10:00 до 18:00

01.03.2017 12:50

—————

Національна дитяча «гаряча лінія» 0 800 500 225 або 772 (з мобільного). Працює: понеділок – п’ятниця з 10:00 до 18:00

01.03.2017 12:48

—————


счетчик посещений