Арт-терапія: користь творчості в житті дітей раннього віку - Мусієнко Тетяна Миколаївна, вихователь першої молодшої групи

26.05.2017 09:03

Ось уже вп`яте заспівана колискова, прочитана третя казка, а малюк все не відпускає вас і благає не гасити нічник. Чому? Бо он там, за шафою, сидить бабайка, і він обов`язково вистрибне, як тільки в кімнаті настане темрява!

Крім злого бабайки діти ще багато чого бояться: походу до лікаря, перебування в дитячому саду до полудня, рідного дядька. часом і досвідчені батьки виявляються в глухому куті. Тоді на допомогу приходить арт-терапія ...

Що таке арт-терапія?

Мабуть, всі діти люблять грати, малювати і витягувати звуки з музичних інструментів. Природне потяг до творчості грамотно використовують психологи для з`ясування і вирішення багатьох проблем.

Справа в тому, що у дітей дуже сильний зв`язок між свідомим і несвідомим. Вони не в силах стримувати почуття і моментально вихлюпують їх в малюнку, грі, фантазіях. Власне, це і є терапією: дитина знімає емоційну напругу і намагається вирішити проблему, не заганяючи її вглиб. Якщо ж дитині не вдається зробити це самому, на допомогу повинен прийти дорослий.

Арт-терапія ділиться на: ізотерапію, казкотерапію, музичну терапію і ігротерапію. Розберемо докладніше кожен метод.

Ізотерапія

Особливо сильно тягне малювання дітей у віці від 2 до 5 років. У цей період малюнок - дзеркало, в якому відображаються уявлення дитини про навколишній світ, його враження. Це ви думаєте, що у малюка виходять «каляки-маляки», а насправді таке дитяча творчість має велике значення!

Крім того що дитина розвиває дрібну моторику, а разом з нею пам`ять, мову і мислення, він ще й висловлює свої емоції. Однак тут не обійтися без допомоги батьків.

Наприклад, ваш малюк боїться темряви. Обговоріть з ним, як виглядає чудовисько, яке так його лякає, і попросіть дитину зобразити його на аркуші паперу. Потім уважно вивчіть малюнок і розберіть з малюком ці страшні роги, очі, вуха монстра. А потім спробуйте зробити його смішним (домалюйте шапочку, бантики, туфлі на підборах) або маленьким (попросіть намалювати поруч компанію величезних добрих героїв).

Ще можна зліпити того самого монстра з пластиліну, а потім зім`яти його і виліпити маленького зайчика. Так в підсвідомості дитини дуже швидко виникне схема «був, але перетворився в доброго», «був і не стало», і вона буде працювати в реальному житті.

Важливий момент: коли картина або виріб закінчена, обговоріть з дитиною результат. Який настрій, стан, характер у героя? Тільки не давайте оцінок «схожий - не схожий», «красиво - некрасиво». У будь-якому випадку похваліть малюка.

Кілька таких сеансів ізотерапії - і дитина забуде про свої страхи.

Казкотерапія

Комп`ютеризація сучасного світу, на жаль, негативно впливає на дитячу психіку. Діти відвикають від книг і все менше чують усні казки від батьків.

Але ж такий чарівний розповідь може творити справжні чудеса!

Наприклад, сестричка Оленка і братик Іванко допоможуть налагодити не самі дружні відносини ваших дітей-погодок. Обговоріть з малюками вчинки героїв і розвиток подій. Уточніть, як би вони вчинили в подібній ситуації, а потім попросіть придумати закінчення казки. Ви здивуєтеся, як одностайно можуть мислити і як стоять один за одного горою ваші дітлахи!

Музична терапія

Цей вид арт-терапії може стати просто частиною життя, коли спокійна музика звучить фоном під час гри або малювання. Величезне задоволення для дитини - створювати музику самому. Для цього йому знадобляться прості музичні інструменти: барабан, бубон, металофон, сопілка, ложки, дзвіночки.

Деякі з них допомагають заспокоїти надто розігрався дитини: після гучної гри дайте йому трикутник, металофон або дзвіночки, щоб він зіграв ніжну мелодію для своєї улюбленої іграшки.

А ось барабан або бубон допоможуть зігнати злість, образу, агресію, роздратування. Заохочуйте малюка бити так сильно, як йому хочеться, і допоможіть йому витримати якийсь ритм. Захопившись процесом, дитина після музичного сеансу, можливо, навіть і не згадає причину свого гніву.

Ігротерапія

Не всі батьки знають, що саме в грі малюк стає самим собою: він вчиться спілкуватися з оточуючими, приймати рішення і починає гнучкіше мислити.

Тому, спостерігаючи за процесом гри, можна зробити висновки про настрій і стан, а потім допомогти їх скорегувати. Адже якщо вчасно не позбутися дитячих «страшилок», то вони можуть прийняти непоправні форми!

Найефективнішою і доступною вважається рольова гра, тобто гра в ляльки. Наші діти зазвичай дають своїм лялькам імена близьких людей. Поспостерігайте: «мама» з «татом» ходять за ручку - в родині все сприятливо, «дідусь» голосно басить і лається - дитина його побоюється, ляльки сваряться або малюк не хоче з ними дружити - конфлікт у наявності.

Діти опиняються в ролі доброго, злого героя, навчаючись співпереживати і розуміти інших.

Уже в 2 роки діти охоче грають у квача, піжмурки, хованки, в злих і добрих героїв. Такі ігри дають не тільки фізичний розвиток, але і позбавлення від страхів. Малюки по черзі спочатку стають «спійманими» своїми страхами, а потім і «ловлять» свій страх. А такі ігри, як «козаки-розбійники», «стрілялки» і «гуси-лебеді», звільняють від негативних емоцій. Діти опиняються в ролі доброго, злого героя, навчаючись співпереживати і розуміти інших.

Як видно, методи арт-терапії доступні кожному з батьків і неймовірно ефективні. Головне - дотримуватися наступних правил:

Можна і потрібно:

· Бути поруч

· Схвалювати

· Підказувати

· Обговорювати результати творчості

Не можна:

· Оцінювати

· Змушувати

· Засуджувати

· Активно допомагати

—————

Назад


Національна гаряча лінія
Національна дитяча гаряча лінія

Контакт

Сумський санаторний ДНЗ №24 "Оленка"

40009, Україна, м. Суми,
вул. Пушкіна, 49А


(0542) 61-13-33


Оголошення

Інформація для батьків щодо прийому дітей під час карантину

06.08.2020 14:54
Інформація для батьків  Запис дітей з електронної черги в дошкільний заклад буде проводитись 10.08.2020  з 13.00 до 14.00 на вході в дошкільний заклад. Для оформлення документів повинен бути один представник родини, без дитини, у захисній масці та мати з собою: - копію...

—————

Національна «гаряча лінія» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації 0 800 500 335 або 386 (з мобільного). Працює: понеділок – п’ятниця з 10:00 до 18:00

01.03.2017 12:50

—————

Національна дитяча «гаряча лінія» 0 800 500 225 або 772 (з мобільного). Працює: понеділок – п’ятниця з 10:00 до 18:00

01.03.2017 12:48

—————


счетчик посещений