Діагностика, лікування та профілактика дефіциту фолієвої кислоти у дітей

23.02.2018 10:56

Фолієва кислота — це водорозчинний вітамін В9, необхідний для формування й розвитку імунної та кровотворної систем організму. На думку фахівців, саме цього важливого компонента найчастіше не вистачає дитині. Фолієва кислота — обов'язковий елемент для кровотворення, регулювання вуглеводного і жирового обміну. Вона міститься у великій кількості в листі зелених рослин. До речі, від латинського слова «фоліум», що в перекладі означає «листок», цей вітамін і отримав свою назву.

Фолієва кислота є одним із елементів, важливих для реплікації дезоксирибонуклеїнової кислоти (ДНК). Саме в процесі подвоєння ДНК фолієва кислота і бере найактивнішу участь разом із вітаміном В12. Окрім того, вона долучається до синтезу рибонуклеїнової кислоти та амінокислот. Порушення процесу синтезу молекул ДНК підвищує небезпеку появи ракових клітин.

Дефіцит фолієвої кислоти може виникнути з таких причин:

 • дефіцит продуктів, багатих на фолієву кислоту, у раціоні дитини;
 • підвищена потреба організму у фолієвій кислоті;
 • надмірне вживання козиного молока;
 • порушення всмоктування фолієвої кислоти в кишківнику;
 • тривалий прийом препаратів, що порушують всмоктування фолатів;
 • тривалий гемодіаліз.

Від дефіциту фолієвої кислоти страждає кістковий мозок — найважливіший орган кровотворення. Уже через чотири місяці дефіциту фолієвої кислоти може виникнути фолієводефіцитна або мегалобластна анемія: порушується утворення еритроцитів у кістковому мозку, так званих мегалобластів. Це порушення спричиняє вихід у кров гігантських незрілих еритроцитів і зниження рівня гемоглобіну в крові.

Фолієва кислота потрібна для нормального відтворення клітин кишківника, адже стимулює вироблення соляної кислоти в шлунку, має протидіарейну дію. Її часто призначають у комплексній терапії лікування колітів та інших запальних захворювань шлунково-кишкового тракту. Прийом фолієвої кислоти допомагає в разі вугрової хвороби — акне. Завдяки участі в обміні серотоніну та адреналіну фолієва кислота стимулює апетит.

Разом із тим фолієва кислота має й інші важливі для здоров'я дитини функції:

▪ сприяє засвоєнню, транспортуванню і розпаданню білків, з'єднанню білкової групи та гема в гемоглобіні і міоглобіні;

▪ стимулює пластичні та регенераторні процеси в усіх орга­нах і тканинах;

▪ сприяє засвоєнню цукру й амінокислот;

▪ попереджає розвиток атеросклерозу;

▪ має аналгетичну дію;

▪ посилює захист від гельмінтів і харчових отруєнь;

▪ забезпечує здоровий вигляд шкіри;

▪ діє як профілактичний засіб від виразкового стоматиту;

▪ поліпшує засвоєння заліза.

У дитячому віці фолієва кислота необхідна для уникнення недокрів'я — нестачі червоних кров'яних тілець. Також цей вітамін підвищує розумову і фізичну активність дітей, сприяє відновленню нервових клітин та має онкопротекторну дію.

Фолієва кислота високої концентрації (фолацин) накопичується в печінці дитини. Депо цього вітаміну є також в еритроцитах і лейко­цитах. Проте кількість фолієвої кислоти в депо невелика, тому її де­фіцит може виникнути вже через місяць після припинення її надхо­дження з продуктами харчування.

Добова потреба організму дитини у фолієвій кислоті

Мінімальна добова потреба у фолієвій кислоті становить 50 мкг, але за підвищення метаболічних потреб вона може збільши­тися в кілька разів. У разі припинення надходження фолієвої кисло­ти з їжею симптоми її дефіциту виникають досить швидко, інколи — за декілька тижнів.

Зважаючи на те що вміст фолієвої кислоти в продуктах харчу­вання недостатній та на легкість її руйнування за теплової обробки, дефіцит фолієвої кислоти у дітей зустрічають досить часто. У разі виявлення дефіциту цього вітаміну в організмі показаний прийом препаратів фолієвої кислоти.

Добова потреба у фолієвій кислоті для дітей різного віку

Вік дитини

Добова потреба у фолієвій кислоті, мкг

1-6 місяців

25-40

6-12 місяців

35-60

1-3 роки

50-100

4-6 років

75-200

7-10 років

100-200

Стандартна таблетка фолієвої кислоти містить 1 мг речови­ни, вміст фолієвої кислоти в полівітамінах становить від 300 мкг до 1 мг. Отже, прийом однієї таблетки фолієвої кислоти на день або полівітамінів, до складу якого входить цей вітамін, задовольняє до­бову потребу.

Фолієву кислоту можна приймати без урахування часу вживан­ня їжі, головне в профілактиці й лікуванні — регулярність.

Симптоми дефіциту фолієвої кислоти в організмі дитини

Дефіцит фолієвої кислоти призводить до розвитку гіперхромної анемії, симптомами якої є:

 • швидка стомлюваність і слабкість;
 • блідість і сухість шкіри;
 • ламкість нігтів і волосся;
 • нервозність та апатія;
 • ослаблений імунітет тощо.

Також за дефіциту фолієвої кислоти в організмі погіршується утворення лейкоцитів і тромбоцитів, що спричиняє зниження імунітету та схильність до кровотеч.

Якщо не розпочати лікування, то виникнуть клінічні симптоми дефіциту фолієвої кислоти, що прогресують відповідно до ступеня важкості дефіциту:

Ступінь важкості дефіциту фолієвої кислоти Клінічні симптоми
Рання стадія дефіциту Швидка втомлюваність, дратівливість, утрата апетиту
Важкий гострий дефіцит Нудота, блювання, діарея, болі в черевній порожнині, болючі виразки в роті та горлі, «малиновий язик», випадіння волосся, погіршення стану шкіри, погана пам'ять
Хронічний дефіцит Депресія, затримка статевого розвитку дівчаток тощо

У дітей з дефіцитом фолієвої кислоти, крім анемії, спостеріга­ють гіпотрофію, затримку психомоторного розвитку, зниження іму­нітету, порушення роботи кишківника.

Підвищення рівня фолієвої кислоти відбувається за вегетаріан­ської дієти.

Показання до застосування фолієвої кислоти

Дітям з гіпотрофією або з анемією доцільно призначати фолієву кислоту, адже вона, крім безпосереднього стимулювання кровотво­рення, підтримує нормальну структуру і функцію слизової оболонки кишківника, сприяючи ліпшому всмоктуванню заліза та вітаміну В12. Також фолієву кислоту призначають дітям з виразками на слизовій оболонці рота або попрілостями шкіри для прискорення їх загоєння.

Як стимулятор кровотворення фолієву кислоту показано застосовувати в таких випадках:

 • гіперхромна макроцитарна та мегалобластична анемія, спричинена дефіцитом фолієвої кислоти;
 • терапія спру для купірування або зменшення симптомів;
 • порушення процесу утворення еритроцитів;
 • лейкопенія і анемія, які розвинулися через вплив іонізуючо­го випромінювання, хімічних (медикаментозних) речовин;
 • анемія після операції резекції шлунка або частини кишківника;
 • мегалобластна анемія через туберкульоз кишківника або гастроентерит, а також для профілактики анемії за цих станів;
 • пелагра;
 • перніціозна анемія.

Слід зважати на те, що фолієва кислота інтенсивно виводиться з організму після прийому лікарських препаратів — протисудомних, болезаспокійливих (аспірин), гормональних, протитуберкульозних та протимікробних. Після вживання антацидів (препаратів, що нейтралізують соляну кислоту, таких як альмагель, маалокс тощо), сульфаніламідів, протиепілептичних засобів усмоктування фолієвої кислоти в кишківнику значно знижується. Прийом нітрофуранових препаратів, які призначаються при інфекціях сечовивідних шляхів, кортикостероїдних гормонів знижує концентрацію фолієвої кислоти в крові.

Перед використанням препарату фолієвої кислоти слід проконсультуватися з лікарем, а також ураховувати, що фолієва кислота, яка міститься в лікарських препаратах, засвоюється набагато ліпше, ніж її природний аналог.

Джерела фолієвої кислоти

В організмі здорової дитини фолієва кислота може синтезуватися мікроорганізмами, що населяють товстий кишківник.

Серед продуктів харчування фолієву кислоту містять бобові, зелені листові овочі (шпинат, салат-латук, спаржа, петрушка), зелений горошок, кукурудза, броколі, морква, томати, авокадо, злаки (ячмінь), насіння соняшнику, висівки, гречана і вівсяна крупи, пивні дріжджі, горіхи, банани, апельсини, дині, суниці, абрикоси, гарбузи, фініки, гриби, коренеплоди. Також вона є у таких тваринних продуктах, як яловичина, баранина, свинина, курка, печінка, яєчний жовток, молоко, сир, лосось, тунець. З інших продуктів фолієва кислота засвоюється значно гірше.

Незважаючи на високий вміст фолієвої кислоти в певних продуктах, лише близько 50% фолатів, спожитих з їжею, всмоктується в організмі. Більшість форм фолатів нестабільні. Свіжі листові овочі, що зберігають за кімнатної температури, втрачають до 70% фолатів за три дні. За теплової обробки руйнується до 90% фолієвої кислоти, що міститься в сирих продуктах. Так, під час варіння овочів і м'яса втрати фолієвої кислоти становлять 70-90%, підсмажування м'яса — 95%, варіння яєць — 50%.

За матеріалами журналу "Медична сестра дошкільного закладу"

—————

Назад


Національна гаряча лінія
Національна дитяча гаряча лінія

Контакт

Сумський санаторний ДНЗ №24 "Оленка"

40009, Україна, м. Суми,
вул. Пушкіна, 49А


(0542) 61-13-33


Оголошення

Інформація для батьків щодо прийому дітей під час карантину

06.08.2020 14:54
Інформація для батьків  Запис дітей з електронної черги в дошкільний заклад буде проводитись 10.08.2020  з 13.00 до 14.00 на вході в дошкільний заклад. Для оформлення документів повинен бути один представник родини, без дитини, у захисній масці та мати з собою: - копію...

—————

Національна «гаряча лінія» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації 0 800 500 335 або 386 (з мобільного). Працює: понеділок – п’ятниця з 10:00 до 18:00

01.03.2017 12:50

—————

Національна дитяча «гаряча лінія» 0 800 500 225 або 772 (з мобільного). Працює: понеділок – п’ятниця з 10:00 до 18:00

01.03.2017 12:48

—————


счетчик посещений