Діагностика, лікування та профілактика недостатності кальцію у дітей до семи років

10.03.2020 09:35

Ріст і формування організму людини триває протягом усього життя, однак особливо активно це відбувається в дитинстві. І саме кальцій бере участь практично в 300 різних біологічних процесах, основними з-поміж яких є формування кісткової тканини, дентину і емалі як молочних, так і постійних зубів дитини, скорочення м'язів, підтримання нервової, м'язової провідності та м'язового тонусу на належному рівні. Іони кальцію беруть участь у процесі згортання крові, зменшують проникність судин і регулюють кислотно-лужний баланс організму. Кальцій активує численні ферменти і гормони ендокринних залоз. Окрім того, він має антистресову, протизапальну, протиалергійну дію і бере участь у процесах формування навчальних навичок та короткочасної пам'яті.

Організм людини містить 1000-1300 мг кальцію, і 99% від цієї кількості — в скелеті у формі різних сполук, а залишковий 1% розподілений по всьому організму — в тканинах і м'язах.

Існує два види кальцію:

 • іонізований або вільний;
 • зв'язаний з білками, в основному — альбумінами.

Іонізованого кальцію має бути близько 50% від усієї його кількості в плазмі крові. Саме він має біологічну активність і його рівень відображає стан кальцієвого обміну в організмі найбільш адекватно. Цей показник використовують для оцінювання стану гіпокальціємії, адже він відображає реальну кількість кальцію на мембранах і всередині клітин, що беруть участь в обміні речовин.

Гіпокальціємія — це дефіцит кальцію, тобто знижений його вміст у крові.

Денні норми споживання кальцію для дошкільників

Кількість кальцію, яка має надходити в організм, коливається залежно від віку, статі та стану організму дитини.

Відповідно до віку норма кальцію в організмі становить:

▪ до шести місяців — 400 мг;

▪ від шести до дванадцяти місяців — 600 мг;

▪ від року до десяти років — 800 мг.

Ці норми підтримуються, якщо в організм надходить кількість кальцію, що перекриває мінімальну денну норму хоча б наполовину, тобто в організм дитини мають надходити 500-1000 мг кальцію щодня. Надлишок кальцію просто не всмоктується і виводиться з організму із сечею та калом, зазвичай ця частка становить 20-50% від отриманого кальцію. До того ж існує і фізіологічна втрата кальцію з секретами залоз.

Кальцій всмоктується і самостійно, і за допомогою особливих переносників, головним з яких є вітамін D. Засвоєння кальцію обернено пропорційно його вмісту в їжі. Якщо його замало, то він всмоктується сильніше, ніж у разі його надлишкової кількості. І навпаки: що більше кальцію в їжі, то гірше він всмоктується з неї. Варто зауважити, що на всмоктування кальцію впливає надходження в організм дитини ліків, жиру, фосфору, фітинової та щавлевої кислот. Усі ці речовини, зв'язуючи кальцій, утворюють солі, які не всмоктуються. На рівень засвоєння кальцію організмом негативно впливають захворювання шлунку і кишківника, недостатність печінкової або панкреатичної функції.

На рівень кальцію також можуть впливати його надлишкові втрати, навіть у разі надходження кальцію в достатній кількості. Захворювання нирок, застосування сечогінних препаратів і надлишок білка в харчуванні посилюють втрати кальцію із сечею, що може призвести до його недостатності.

У разі недостатності кальцію організм виділяє особливі гормони, які вимивають його з кісток, оскільки достатня концентрація кальцію в крові є пріоритетнішою для організму і має бути постійною. Саме тому недостатнє надходження кальцію з їжею може призводити до крихкості кісток.

Речовини, що сприяють обміну кальцію в дитячому організмі

Із кальцієвим обміном тісно пов'язаний обмін фосфору. Він як і кальцій більшою мірою міститься в скелеті, утворюючи з ним тверду основу кістки. Окрім того, фосфор бере участь у:

 • перенесенні енергії у складі особливих сполук;
 • обміні вуглеводів і жирів;
 • структуруванні ДНК і РНК;
 • роботі м'язів;
 • системі кровообігу.

А найголовніше — фосфор сприяє всмоктуванню іонів кальцію в кишківнику, активуючи цей процес. Якщо фосфору надходить з їжею недостатньо або збільшується його втрата із сечею, то порушується й обмін кальцію.

Регуляцію обміну кальцію також здійснюють вітамін D і гормони паращитовидних залоз — паратиреоїдний гормон та кальцитонін. Вітамін D — це унікальна гормоноактивна речовина, яку організм синтезує самостійно під дією ультрафіолетових променів. Крім того, частково він надходить ззовні з їжею.

Кальцитонін — це гормон щитоподібної залози, який знижує рівень кальцію в плазмі кров.

Паратгормон або паратиреоїдний гормон (ПТГ) - це гормон паращитоподібних залоз, що підвищує концентрацію кальцію в плазмі крові.

Основними ефектами вітаміну D є:

 • посилення всмоктування кальцію і фосфору в кишківнику;
 • активація обміну кальцію в кістках;
 • посилення виділення кальцію із сечею.

Паратгормон і кальцитонін виділяються в організмі для підтримання постійної концентрації кальцію в крові, що забезпечує функціонування нервової системи, скорочення м'язів тощо.

Кальцій у продуктах харчування

Максимально кальцій засвоюється з молочних продуктів, особливо тих, які містять фосфор — це сир кисломолочний, тверді сири і молоко. Добре засвоюється кальцій із продуктів харчування, що містять одночасно кальцій, фосфор і вітамін D. Це здебільшого тваринні продукти: рибна і яловича печінка, морепродукти, масло вершкове, яєчний жовток і кунжут. Також корисними для дошкільників є продукти з одночасним умістом кальцію і фосфору — яблука, зелений горошок, боби, цілі зерна пшениці, свіжі огірки, усі види капусти (особливо цвітна), селера, салат латук, редис та білі сири.

Вміст кальцію (мг) у деяких продуктах харчування (на 100 г): кунжут (1475,0), молоко сухе знежирене (1155,0), сир "Голандський" (1040,0), сир "Чедер" (1000,0), сир "Рокфор" (740,0), вершки сухі (700,00), бринза (530,0), сир плавлений (520,0), чай (495,0), молоко згущене (307,0), фундук (170,0), морозиво вершкове (140,0), горіх волоський (122,0), молоко коров'яче (120,0), кефір жирний (120,0), вершки 10% жирності (90,0), горох (89,0), вершки 20% жирності (86,0), сметана 30 % жирності (85,0), ізюм (80,0), крупа ячнева (80,0), салат (77,0), какао з молоком (72,25), крупа вівсяна (64,0), яйце куряче (55,0), крупа "Геркулес" (52,0), морква червона (51,0), капуста квашена та білокачанна (48,0), морква жовта (46,0) тощо

 

Якщо дитина не сприймає або певний час не вживає молочні продукти, то джерелом кальцію для неї є вівсяна крупа, бобові, сухофрукти, горіхи, яйця і риба.

У дитячому харчуванні важливим є не лише кількість кальцію у страві, а й рівень його засвоєння організмом, тобто збалансованість харчування дитини.

На всмоктування і засвоєння кальцію з їжі негативно впливає велика кількість харчових волокон, які є в овочах, фруктах, крупах, а також наявність фітину, особливо в манній крупі. Тому задля запобігання порушенням фосфорно-кальцієвого обміну молочні страви недоцільно поєднувати з деякими овочами та фруктами, хоча це і смачно. А каша молочна манна, незважаючи на вміст молока, через невдале поєднання продуктів не збагачує дитячий організм кальцієм. Крім того, солі фосфорної кислоти, що містяться в рибі і м'ясних продуктах, а також солі щавлевої кислоти, що містяться в шоколаді, какао, шпинаті, ускладнюють всмоктування кальцію. Кофеїн і солодкі газовані напої посилюють виведення кальцію із сечею, а надлишок жирної їжі не дає кальцію всмоктатися з кишківника, і внаслідок цього утворюються нерозчинні сполуки кальцію. Надлишок солі і білка в їжі також ускладнює всмоктування кальцію.

Слід наголосити, що найефективніше засвоєнню кальцію дитячим організмом сприяє молочний цукор — лактоза. Тому дуже важливо, щоб у харчуванні дитини було достатньо молока і молочних продуктів.

Діагностика недостатності кальцію та порушень кальцієвого обміну

Якщо до дитячого організму надходить замало кальцію або він втрачається занадто активно, то це може призвести до недостатності кальцію. Зазвичай це проявляється порушеннями будови скелета, судин, схильністю до кровотеч і багатьма іншими симптомами. Головна ознака недостатності кальцію — витончення або повне зникнення емалі з поверхні зубів. У цьому випадку зуби стають особливо чутливими до кислих продуктів. Також спостерігають ламкість нігтів і волосся. Якщо ж дитина часто ламає кістки, то це вже не просто симптом недостатності кальцію, а доказ. У такому разі потрібне лікування.

Одним із способів ранньої діагностики дефіциту кальцію, на думку багатьох фахівців, є виявлення постійного бажання дитини поїсти солодкого. Якщо воно переслідує дошкільника, то це найчастіше спровоковано недостатністю кальцію, після прийому якого бажання пройде саме собою.

У дітей недостатність кальцію спричиняє:

 • відставання в рості і вазі;
 • порушення будови кісток;
 • розвиток рахіту в перші півроку життя;
 • гальмування психічного розвитку;
 • пізнє дозрівання функцій внутрішніх органів.

На думку науковців, є зв'язок недостатності кальцію і фосфору з розвитком карієсу, порушеннями постави, деформаціями грудної клітки і ніг — X- або О-подібні ноги і порушенням тонусу м'язів.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! До порушення обміну кальцію призводять захворювання щитовидної залози, цукровий діабет, патологія нирок, порушення роботи кишківника, печінки і підшлункової залози.

На недостатність кальцію в організмі дошкільника вказують також такі симптоми, як швидка стомлюваність, загальна слабкість, зниження інтелектуальної функції, суха шкіра, ламке волосся і нігті, прогресуючі ураження зубів — карієс і пародонтит, відчуття повзання мурашок у пальцях рук і м'язові посмикування. До того ж у дітей з порушеннями кальцієвого обміну виявляють викривлення хребта та інші деформації кісток. Дитина гірше росте, іноді формуються патологічні переломи.

До порушень у скелеті дитини відносять остеопенію, остеомаляцію та остеопороз.

Остеопенія — це захворювання, за якого зменшується щільність кісткової тканини, що призводить до ослаблення кісток і підвищеного ризику переломів.

Остеомаляція — це захворювання, пов'язане із порушенням мінералізації кісток. Через недостатній вміст солей кальцію в кістковій тканині кістки стають м'якими, крихкими і легко деформуються.

Остеопороз — це системне захворювання скелета, яке характеризується зменшенням маси кісток і його структури, специфічної перебудови кісток, яка призводить до їх крихкості і підвищеної ламкості.

Лікарські препарати для запобігання недостатності кальцію

Профілактика недостатності кальцію, як і лікування, — це цілий комплекс заходів, основними з яких є унормований режим дня, збалансована дієта багатими на кальцій продуктами харчування та адекватне фізичне навантаження.

Якщо немає можливості збагатити раціон харчування дитини кальцієм, то доцільно вживати лікарські препарати, які містять кальцій.

Усі лікарські препарати, які містять кальцій, відповідно до способу введення поділяють на три групи, а саме для:

 • перорального введення — хлорид, глюконат, карбонат, лактат, фосфат або цитрат кальцію, різні солі кальцію;
 • ін'єкцій — глюконат і глюцептат кальцію;
 • внутрішньовенного введення — глюцептат, глюконат і хлорид кальцію.

Препарати в ін'єкціях використовують у випадках лікування захворювань щитовидної і паращитовидної залоз, алергії, а також для зниження схильності до кровотеч. Із профілактичною метою їх не вживають.

Лікарські препарати для профілактики недостатності кальцію поділяють на:

 • монопрепарати — містять лише кальцій;
 • препарати кальцію в комбінації з вітаміном D;
 • полівітаміни з кальцієм.

Монопрепарати всмоктуються дуже обмежено, мають багато побічних ефектів і дозу їх підбирати складно, оскільки їх всмоктування залежить від багатьох чинників.

Кальцій у комбінації з вітаміном D більш доцільний для профілактики і лікування порушень кальцієвого обміну, та вітамін D може, накопичившись в організмі, спричинити передозування. Тривалий прийом цих препаратів потребує постійного контролю рівня кальцію в крові та сечі.

Полівітамінні препарати слід використовувати дуже обмежено, адже не всі поєднання речовин в одній таблетці корисні для дошкільника, є ризик алергії.

Для вибору лікарського препарату для запобігання недостатності кальцію слід порадитися з лікарем, який і визначить спосіб профілактики чи лікування, форму препарату, дозування тощо.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Протипоказаннями для використання препаратів кальцію є індивідуальна чутливість і підвищення вмісту кальцію в сечі та крові дитини.

Під час приймання лікарських препаратів потрібно пам'ятати про, те, що кальцій не сумісний з антибіотиками тетрациклінового ряду, препаратами заліза та фтору, а за приймання кальцію перорально нечасто, але можуть виникати такі побічні ефекти, як біль у надчеревній ділянці, печія, запор або діарея.

Для дітей має значення і форма препарату — таблетки, шипучі таблетки, жувальні цукерки чи розчини. Слід надавати перевагу тим формам препаратів кальцію, які дитина ліпше сприймає.

—————

Назад


Національна гаряча лінія
Національна дитяча гаряча лінія

Контакт

Сумський санаторний ДНЗ №24 "Оленка"

40009, Україна, м. Суми,
вул. Пушкіна, 49А


(0542) 61-13-33


Оголошення

Перенесення робочих днів у 2018 році

20.02.2018 10:31
Шановні батьки! Інформація до Вашої уваги! Переносяться робочі дні з:  п’ятниці 9 березня на суботу 03 березня; понеділка 30 квітня на суботу 05 травня; п’ятниці 29 червня на суботу 23 червня; понеділка 24 грудня на суботу 22 грудня; понеділка 31 грудня на суботу 29...

—————

Національна «гаряча лінія» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації 0 800 500 335 або 386 (з мобільного). Працює: понеділок – п’ятниця з 10:00 до 18:00

01.03.2017 12:50

—————

Національна дитяча «гаряча лінія» 0 800 500 225 або 772 (з мобільного). Працює: понеділок – п’ятниця з 10:00 до 18:00

01.03.2017 12:48

—————


счетчик посещений