Дитяча брехня – фантазія чи обман?

11.11.2019 13:34

        Вчені кажуть, що нормальна людина в день може брехати до 200 разів. Причому – сама того не помічаючи. «Як це?» – здивуєтеся Ви. Так, дуже просто: на запитання знайомої людини: «Як справи?», часом, ми, не замислюючись, відповідаємо «Порядок!», навіть якщо це не зовсім так. Крім цієї побутової брехні, притаманної будь-якому віковому періоду, психологи виділяють у людини особливий вік – так званий «період брехливості»

       Психологи донині дискутують про те, чи шкідлива дитяча брехня для оточуючих. 

       Для чого бреше нешкідливий брехун:
- щоб справити враження на друзів;
- щоб прикрасити своє життя, яка йому здається дуже нудною;
- через надмірну фантазії;
- йому хочеться героїчних вчинків, а він не знає, як знайти вихід почуттю героїзму;
- щоб було весело;
- щоб сподобатися новим знайомим.

        Хто знає, може бути, такий нешкідливий дитина-брехун через 20 років стане письменником? 

        Зовсім інша справа – брехня іншого сорту, або, назвемо по-іншому, – небезпечне брехня.
        Небезпечною є брехня, коли:
- людина, кажучи неправду, хоче придбати для себе якусь вигоду;
- коли людина з почуття помсти або злоби незаслужено очорнює іншої людини в очах знайомих;
- коли людина боїться відповідальності й хоче звалити провину на іншого;
- коли людина боїться покарання і прикидається, що нічого не сталося;
- коли людина вважає себе розумнішим того, кому він розповідає брехливі історії, при цьому він думає: «ха-ха-ха, як я тебе провів і посміявся над тобою!».

        Такий брехун забуває, що все таємне стає явним. Рано чи пізно йому доведеться відповідати за сказані слова.

        Необхідно знати ще й те, що хлопчики набагато більш брехливі, ніж дівчата, і більш схильні до твору всяких «правдивих історій», від яких голова йде обертом. 

        Що ж робити, якщо брехня стає нестримною? Одного не потрібно робити – не треба питати, що називається, «в лоб»: «Навіщо ти брешеш?». Тому що на це питання фантазер просто зробить «чесні очі» і відповість «гречний голоском»: «Я не брешу! Це все – ПРАВДА!» або просто розсміється в обличчя співрозмовнику і скорчить гримасу.

        Краще підійти до цієї проблеми більш хитромудро і озброїтися  фразами, якими можна викрити брехуна у брехні.

        Як це зробити? Спробуйте «зловити» брехуна на брехні будь-який з наведених нижче фраз.

Варіант 1
«Цікаву історію ти розповів (розповіла). Тільки ти знаєш, мені те ж саме сьогодні вранці розповів Вова Канідін. І все це було з ним, а не з тобою. Що ти мені відповіси? Я думаю, що ви обидва – обманюєте! »

Варіант 2
«Ти мені тиждень тому вже розповідав щось подібне. Тільки тоді замість слона був динозавр! Якщо вже брешеш, то хоч запам’ятовуй – що брешеш! »

Варіант 3
«Ти мені переказувати сюжет з відомого фільму. Що, ти думаєш, я його не дивилася? »

        Робота батьків і педагогів зі спостереження за дитячою звичкою говорити неправду – нелегкий спадок, що вимагає великої самовіддачі і терпіння. Тому потрібно відразу на корені вчитися відрізняти веселе дитяче лукавство від жорстокого обману. А ще брехунам можна нагадати про останні дослідження американських учених: коли людина бреше, в його організмі виробляються особливі гормони, відповідальні за зростання … носа. Ось чому у тих людей, хто часто бреше або «розповідає казки», ніс зазвичай трохи довше, ніж в оточуючих. Пам’ятаєте казку про хлопчика Піноккіо, у якого від брехні виріс довгий ніс? Щоб присоромити брехливого брехуна, скажіть йому, що так воно може вийти і в житті.

        А якщо ви бачите, що брехня дитини – просто потреба у викиді його фантазії, то запропонуйте йому … почати писати книгу. Нехай він щовечора заносить у спеціальний зошит свої сюжети. Час від часу їх можна перечитувати, дивуючись польоту уяви маленького мрійника. Ще один результативний приклад подібних занять – запропонувати дитині придумати свої продовження старих казок Ш. Перро, Андерсена або братів Грімм.

—————

Назад


Національна гаряча лінія
Національна дитяча гаряча лінія

Контакт

Сумський санаторний ДНЗ №24 "Оленка"

40009, Україна, м. Суми,
вул. Пушкіна, 49А


(0542) 61-13-33


Оголошення

Інформація для батьків щодо прийому дітей під час карантину

06.08.2020 14:54
Інформація для батьків  Запис дітей з електронної черги в дошкільний заклад буде проводитись 10.08.2020  з 13.00 до 14.00 на вході в дошкільний заклад. Для оформлення документів повинен бути один представник родини, без дитини, у захисній масці та мати з собою: - копію...

—————

Національна «гаряча лінія» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації 0 800 500 335 або 386 (з мобільного). Працює: понеділок – п’ятниця з 10:00 до 18:00

01.03.2017 12:50

—————

Національна дитяча «гаряча лінія» 0 800 500 225 або 772 (з мобільного). Працює: понеділок – п’ятниця з 10:00 до 18:00

01.03.2017 12:48

—————


счетчик посещений