Фізична культура чи спорт: як зробити правильний вибір

03.07.2015 13:10

Не секрет, що фізичний розвиток має важливе значення для здоров'я дитини. Формування кістково-м'язового апарату, правильний розвиток дихальної системи, серця й усіх внутрішніх органів потребують посильних і відповідних віку фізичних навантажень. А фізична культура та спорт не лише сприяють гармонійному фізичному розвитку, а й формують здоровий спосіб життя. Тому не дивно, що більшість батьків усвідомлює важливість занять фізичною культурою або спортом для своєї дитини. Однак, як зробити правильний вибір? Тут варто пам'ятати, що кожна дитина — індивідуальність, і, обираючи, слід максимально врахувати стан її здоров'я, характер та уподобання. Дитина має отримувати від занять задоволення, лише тоді вони будуть максимально корисними.

Фізична культура для дошкільників

Регулярне виконання нескладних фізичних вправ з дітьми сприяє:

•     загартуванню організму та підвищенню його опірності шкідливим впливам довкілля;

•     своєчасному розвитку всіх систем організму;

•     підвищенню функціональних та компенсаторних можливостей організму;

•     формуванню правильної постави;

•     підвищенню фізичної та розумової працездатності.

Завдяки заняттям з фізичної культури у дітей зміцнюється м'язова й кісткова системи, поліпшується обмін речовин, збільшується поперековий вигин хребта й амплітуда рухливості суглобів. Під час вправ ритмічні та глибокі дихальні рухи сприяють покращенню кровообігу, що дуже важливо для серцевої діяльності. Водночас заняття з фізичної культури — один із засобів запобігання захворюванням.

Окрім того, рухова активність під час таких занять сприяє розвитку фізичних якостей дитини, зокрема:

•    спритності;

•    сили;

•    гнучкості;

•    швидкості;

•    загальної витривалості.

Важливий аспект формування фізичної культури дитини — заняття вдома з батьками або іншими членами родини. Такими заняттями можуть бути:

•    ранкова гімнастика;

•    оздоровчий біг;

•    вправи на снарядах спортивно-ігрового комплексу.

Найкращий варіант починати привчати дітей до фізичної культури з двох-трьох років за допомогою ранкової гімнастики, що сприяє:

•    поглибленню дихання;

•    поліпшенню кровообігу, обміну речовин;

•    розвитку всіх груп м'язів;

•    формуванню правильної постави;

•    пробудженню нервової системи після сну.

У дошкільному віці діти імпульсивні, легко збуджуються та втомлюються, тому ранкова гімнастика має включати чотири-п'ять вправ. Кожну вправу треба повторювати чотири-шість разів. Із віком кількість вправ та їх повторень поступово збільшують відповідно до шести-восьми вправ та восьми-десяти повторень. Усі вправи мають показувати батьки й робити їх разом із дітьми.

Починати можна з найпростішого — попросити дитину походити, як ведмідь (перевальцем), як собачка (на пальчиках), пострибати, наслідуючи жабку або зайчика. Можна запропонувати дитині зобразити хворого горобця, у якого поранена лапка. Підійдуть і такі вправи, як «велосипед», «млин», «гусячий крок».

Тривалість ранкової гімнастики для дітей:

•    раннього віку — 4-5 хв.;

•    молодшого дошкільного віку — 6-9 хв.;

•    старшого дошкільного віку — 8-12 хв.

Ліпше проводити заняття кожен день або через день у той самий час, аби у дитини виробилася звичка. Лише регулярні заняття ранковою гімнастикою здатні помітно оздоровити дитячий організм.

Також фізичні вправи ефективніші для здоров'я дитини в комплексі із загартувальними процедурами та повітряними ваннами. Ранкову гімнастику можна завершувати водними процедурами або обтиранням.

Що ж до оздоровчого бігу, то він — на­дійний спосіб розвивати серцево-судинну сис­тему дитини. Як правило, діти віком до трьох років бігати підтюпцем не можуть, тому зму­шувати їх до цього не слід. До того ж однома­нітні рухи стомлюють дитину. Тому вже з чо­тирьох років можна брати дитину із собою на пробіжку. Не слід гнатися за швидкістю, адже це оздоровчий біг. Тренування ускладнюють за рахунок збільшення дистанції.

Спорт для дошкільників

Зазвичай, спорт — це специфічний вид фізичної або інтелектуальної активності з метою змагання, а також досягнення фізичної активності, отримання морального задоволення, прагнення до удосконалення. Усі види спорту поділяють на індивідуальні й командні.

Фізична культура має індивідуальний характер через відсутність змагальності. Вона відіграє важливу роль у формуванні здорового способу життя дитини. Заняття ж спортом корисні не лише, аби бути бадьорою, спритною, витривалою, сильною і гнучкою. Окрім фізичного розвитку, спорт загартовує характер — виховує упевненість у собі, дисциплінованість, цілеспрямованість та вміння поступово досягати поставлених цілей.

Тож не дивно, що більшість батьків усвідомлює важливість спортивних занять для дитини. Однак слід пам'ятати, що, на відміну від занять фізичною культурою, інтенсивні тренування можуть зашкодити здоров'ю дитини. І пов'язано це з тим, що у фізичної культури й спорту різна мета. Якщо фізичною культурою займаються для зміцнення здоров'я, то спортом — окрім того, і для отримання якнайліпшого результату на змаганнях. А тому й навантаження як фізичні, так і психічні будуть максимальними.

Заняття певними видами спорту, зокрема командними, можуть призвести до травмування. Так футбол, баскетбол, різні види єдиноборств, окрім пошкоджень гомілковостопного й колінного суглобів, різних травм від ударів, мікротравм хребта, рук і ніг, можуть провокувати розвиток серцево-судинних захворювань.

Такі індивідуальні особливості дитини, як брак кальцію, хро­нічні захворювання, виключають заняття видами спорту, де вели­кий ризик отримати травму кісток. Тож батькам ліпше відмовитися від секції боротьби або футболу на користь плавання або легкої ат­летики.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Якщо хлопчик невисокий, ліпше віддати його на волейбол, де використовують спеціальні вправи, завдяки яким дитина трохи витягнеться. Плавання також сприяє росту дитини. Коли дитину спрямовують на плавання, враховують діа­гноз невропатолога: чи немає синдрому порушення руху або під­вищення нервово-рефлекторної збудливості.

Отже, обираючи спортивну секцію для дитини, слід макси­мально врахувати стан її здоров'я, характер та уподобання. Дитина має отримувати задоволення від занять спор­том — лише тоді вони будуть максимально корисними.

Часто батьки запитують, з якого віку дитині ліпше починати займатися спортом. Тому варто пам'ятати, що для занять спортом є певні рекомендації:

Вид спорту

Вік, років

плавання (з батьками), спортивні танці, дитячий фітнес, ушу

з трьох

боротьба, фігурне катання, лижний спорт

з чотирьох-п'яти

футбол, художня гімнастика, плавання (без батьків),

із шести

хокей, теніс

із шести-семи

велоспорт, аеробіка, синхронне плавання, спортивна гімнастика (дівчата)

із семи

волейбол, баскетбол, спортивна гімнастика (хлопці)

з восьми

біатлон, сноуборд, регбі

з дев'яти

легка атлетика, фехтування, кінний спорт

з 10

бокс

з 12-13

Протипоказання до занять спортом

Не варто ризикувати, якщо у дитини є порушення серцево-судинної системи, зокрема такі проблеми із серцем, як миготлива аритмія й шуми. У цьому випадку спорт протипоказаний. Також небезпечно йти в спорт із хронічними захворюваннями органів дихання й травлення.

Якщо дитина має такі захворювання, їй ліпше займатися лікувальною фізичною культурою. Інакше підвищені навантаження можуть спричинити погіршення стану здоров'я.

На другому місці за рівнем небезпеки — захворювання хребта. Якщо у дитині сколіоз І ступеня, а також є інші захворювання хребта, то їй не рекомендовано заняття єдиноборствами й асиметричними видами спорту, зокрема тенісом.

Порушення зору можуть бути протипоказанням до багатьох видів спорту, зокрема до занять боксом, боротьбою, стрибками у воду. Однак якщо у дитини немає міопії високого ступеня та ускладнень на очному дні, то можна займатися художньою гімнастикою, волейболом, баскетболом, фігурним катанням, кінним спортом, тенісом і плаванням — в окулярах або без них.

Вплив на здоров'я дитини різних видів спорту

У всіх видів спорту є свої особливості — позитивні та негативні. Якщо батьки вирішили віддати дитину до спортивної секції, їм варто їх знати та врахувати. Отже, розглянемо певні особливості деяких видів спорту.

Художня та спортивна гімнастика, спортивні танці

Заняття художньою та спортивною гімнастикою, спортивними танцями розвивають гнучкість і пластичність, поліпшують координацію рухів, формують привабливу фігуру, сприяють профілактиці захворювань верхніх дихальних шляхів, тренують центр рівноваги. Також ці види спорту усувають скутість м'язів. До того ж усі види спорту, пов'язані з музикою, добре впливають на нервову систему, зокрема спортивні танці мають позитивний вплив на дітей з неврозами.

Протипоказань до спортивної гімнастики практично немає. Чи зможе дитина займатися цим видом спорту, визначають у процесі тренувань. Художня гімнастика — досить важкий та інтенсивний вид спорту. Протипоказані ці види спорту при сильній короткозорості, сколіозі й захворюваннях серцево-судинної системи. Оскільки для художньої та спортивної гімнастик, спортивних танців притаманна сувора дієта, не варто займатися ними дітям з порушеннями шлунково-кишкового тракту.

Художня та спортивна гімнастика, спортивні танці можуть призвести до міжхребцевих гриж, остеохондрозів, переломів кінцівок, компресійних переломів хребта, розтягування зв'язок.

Боротьба

Під час занять будь-яким видом боротьби можуть виникнути переломи кінцівок, носа, струси головного мозку. У боксі небезпечні мікроструси головного мозку, які поступово накопичуються. Вони спричиняють порушення пам'яті, концентрації уваги, у майбутньому — підвищення артеріального тиску, постійний головний біль. Зазвичай на тренуваннях і змаганнях виникають розтягнення м'язів і вивихи суглобів. Також можливий не­симетричний розвиток м'язів спини й проблеми з поставою.

Східні єдиноборства ефективно змі­цнюють дитячий організм, сприяють розвитку просторового мислення. Осо­бливо корисні для гіперактивних ді­тей, а також для невпевнених у собі, оскільки сприяють підвищенню само­оцінки.

Протипоказаннями до занять мо­жуть бути сильна короткозорість, не­стійка психіка, нервові захворювання, дефекти хрящової тканини. Боротьбою забороняють займатися дітям, у яких є заїкання, енцефалопатія, енурез.

Футбол, баскетбол, хокей

Під час занять з баскетболу вдосконалюється робота зорово­го, рухового й вестибулярного аналізаторів, підвищуються функціо­нальні можливості дихальної та серцево-судинної систем, поліпшу­ється координація рухів, але для успішної гри дитині необхідно мати зріст вище середнього. У волейболі розвиваються швидкість і точ­ність реакцій, спритність, окомір, поліпшується постава.

Заняття футболом і баскетболом можуть відвідувати діти з пев­ними хворобами серця, цукровим діабетом, але при цьому наванта­ження потрібно зменшити до 50-60% від загальної норми. Проти­показаннями до футболу є плоскостопість та сколіоз. Початківцям у футболі слід берегти суглоби. Через постійні великі навантаження на опорно-руховий апарат у дітей можуть виникнути розтягнення зв'язок, вивихи і навіть переломи як нижніх, так і верхніх кінцівок.

У хокеї діти піддаються численним небезпекам — від невдалого падіння на лід до удару шайбою в обличчя. Однак, окрім елементар­ної безпеки, потрібно враховувати й обсяг фізичних навантажень. Надмірні тренування можуть збити закладену природою програму зростання організму, призвести до асиметричного розвитку фігури або до проблем із зором.

Плавання

Плавання — корисний вид спорту, оскільки розвиває м'язи спи­ни, кінцівок, плечового поясу, тренує дихальні шляхи. Особливо ко­рисний цей вид спорту за проблем із хребтом (сколіоз, кіфоз, ос­теохондроз), ожиріння. Важливо, що заняття цим видом спорту не спричиняють навантажень на хребет. Його рекомендують при комп­ресійних переломах хребта як метод реабілітації. Однак у разі шкір­них хвороб, виразкової хвороби шлунка й бронхіальної астми з час­тими нападами заняття плаванням варто обмежити. Обережно слід займатися плаванням дітям зі слабким зором, нирковими хворобами. Водночас плавання може провокувати дистрофію міокарда, різні хво­роби лор-органів і шкіри, а у дівчат — гінекологічні захворювання.

Важка і легка атлетика

Важка атлетика — це надмірне навантаження на хребет і сугло­би, що може призвести до порушень розвитку опорно-рухового апарату.

На заняттях важкою атлетикою мало уваги приділяють розвитку серцевого м'яза. Тому із часом наслідком може бути добре розвинена мускулатура та слабко розвинене серце.

Під час занять легкою атлетикою дуже часто виникають роз­тягнення і вивихи, ризик розвитку плоскостопості, посилене наван­таження на суглоби. Проте навряд інший вид спорту дає змогу так гармонійно розвивати організм: м'язи ніг, плечового поясу, преса. Також має оздоровлювальний ефект практично за будь-яких хроніч­них захворювань у стадії ремісії. Заняття легкою атлетикою проти­показані ослабленим дітям, дітям з астмою, запальними захворю­ваннями шлунково-кишкового тракту, хворобами очей.

Великий теніс

Не варто віддавати дитину віком до семи років у великий теніс, адже є ризик одностороннього розвитку статури. Наслідками занять тенісом можуть стати вивихи плеча, запалення надкісниці і ліктьо­вого суглоба. Водночас теніс розвиває спритність, швидкість реакції, поліпшує роботу дихальної системи, вдосконалює координацію ру­хів. Протипоказаннями до цього виду спорту є остеохондроз, корот­козорість і виразкова хвороба шлунка. Перед тим як віддати дитину у великий теніс необхідно проконсультуватися у ревматолога.

Добре, якщо батьки займаються фізичною культурою або спортом разом із дітьми. Адже так вони самі контролюють та спрямовують дитину. Узимку можна організувати спільне ка­тання на лижах, ковзанах, улітку — пограти у волейбол, баскет­бол, бадмінтон тощо. Можна влаштувати спільну велосипедну про­гулянку. А ранкову зарядку можна робити кожен день у будь-яку пору року. Усе це сприяє повноцінному фізичному розвитку дітей та зміцнює стосунки в сім'ї.

—————

Назад


Національна гаряча лінія
Національна дитяча гаряча лінія

Контакт

Сумський санаторний ДНЗ №24 "Оленка"

40009, Україна, м. Суми,
вул. Пушкіна, 49А


(0542) 61-13-33


Оголошення

Перенесення робочих днів у 2018 році

20.02.2018 10:31
Шановні батьки! Інформація до Вашої уваги! Переносяться робочі дні з:  п’ятниці 9 березня на суботу 03 березня; понеділка 30 квітня на суботу 05 травня; п’ятниці 29 червня на суботу 23 червня; понеділка 24 грудня на суботу 22 грудня; понеділка 31 грудня на суботу 29...

—————

Національна «гаряча лінія» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації 0 800 500 335 або 386 (з мобільного). Працює: понеділок – п’ятниця з 10:00 до 18:00

01.03.2017 12:50

—————

Національна дитяча «гаряча лінія» 0 800 500 225 або 772 (з мобільного). Працює: понеділок – п’ятниця з 10:00 до 18:00

01.03.2017 12:48

—————


счетчик посещений