Гельмінтози в дітей дошкільного віку

02.04.2018 13:41

Гельмінтози у дітей – актуальна медична проблема. Їх складно виявити, адже вони часто маскуються від інші гастроентерологічні патології: функціональні порушення шлунково-кишкового тракту, синдром надлишкового росту кишкової мікрофлори у тонкій кишці, синдром мальабсорбції тощо. Тож аби не інфікуватися гельмінтами, слід дотримуватися заходів профілактики.

Гельмінти поширені скрізь і вражають значну кількість населення планети. В організмі людини паразитують понад 270 видів гельмінтів, але лише 40 із них є облігатними паразитами людини. Найчастіше гельмінтози виявляють у дітей дошкільного віку. Вони більшою мірою, ніж дорослі страждають на ці захворювання через низьку кислотність шлункового соку та не сформованість санітарно-гігієнічних навичок.

Види гельмінтозів та їхні симптоми

Найчастіше у дітей діагностують такі види гельмінтозів, як ентеробіоз, аскаридоз, трихоцефальоз, трихінельоз, гіменолепідоз, теніази, опісторхоз та дефілоботріоз. Симптоми гельмінтозів неспецифічні й часом схожі на симптоми інших інфекційних та неінфекційних захворювань. Саме ця особливість і обумовлює труднощі їх виявлення.

Ентеробіоз

Збудником ентеробіозу є гострики – маленькі круглі білого кольору гельмінти. Інфікування ними відбувається контактним шляхом від хворого або через предмети, якими він користувався.

Гострики паразитують у нижніх відділах тонкого та товстого кишківника. Ці паразити активні увечері та вночі, коли дитина ляже в ліжко і зігріється: самки виповзають із заднього проходу та у складках шкіри навколо нього відкладають яйця, а самі гинуть.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Дуже часто відбувається самозараження: після розчухування періанальної ділянки дитина суне до рота пальці, забруднені яйцями гостриків.

Яскравим симптомом ентеробіозу є нестерпне свербіння періанальної ділянки, промежини та статевих органів. Воно виникає, коли самка рухається під час відкладення яєць. Таке свербіння призводить до пошкодження шкіри внаслідок розчухування, періанальних тріщин та екземи. Для захворювання також характерні такі симптоми:

  • астеноневротичний синдром з порушенням сну;
  • затяжний ентероколіт;
  • синдром гострого апендициту;
  • вульвовагініт;
  • парапроктит;
  • енурез;
  • запалення рогівки.
Аскаридоз

Аскаридоз зумовлюють великі круглі гельмінти – аскариди. Джерелом збудника є хвора людина. Проте небезпеки зараження аскаридами під час безпосереднього контакту немає.

Яйця аскарид потрапляють у організм дитини харчовим шляхом із брудними руками, погано вимитими овочами та фруктами. У тонкому кишківнику яйця цих паразитів перетворюються на личинки, які через стінки кишківника проникають у кров, що переносить їх до печінки та легенів, звідти – до бронхів і трахеї. Потім із мокротинням личинки знову потрапляють у кишківник, де за кілька тижнів перетворюються на дорослих гельмінтів.

Паразитування в організмі дитини дорослих аскарид зумовлює такі симптоми, як-то:

1. Міграційна фаза -

1) підвищена температура тіла;

2) головний біль;

3) кашель;

4) висипання на шкірі;

5) втомлюваність.

2. Кишкова фаза –

1) здуття та біль у животі;

2) періодичні проноси;

3) нудота;

4) блювання.

Трапляються також випадки реакції з боку нервової системи – дратівливість, неспокійний сон, нічні страхи.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Велика кількість аскарид в організмі дитини може спричинити розвиток ускладнень, зокрема гострий апендицит, непрохідність кишківника, гострий холецистит, механічну жовтяницю та обструкцію дихальних шляхів.

Трихоцефальоз

Збудник трихоцефальозу – волосоголовці – дрібні круглі гельмінти сіруватого кольору, що паразитують у сліпій кишці. Інфікування відбувається харчовим шляхом внаслідок вживання овочів, фруктів, ягід та води, забруднених зрілими яйцями збудника. У кишківнику людини з них виходять личинки, що прикріплюються до слизової оболонки сліпої кишки, де перетворюються у дорослу особину та знаходяться у такому стані до кінця свого життя.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Середня тривалість життя волосоголовців становить 5-6 років.

Симптоми трихоцефальозу надзвичайно різноманітні. Їх інтенсивність залежить від кількості паразитів і стану імунної системи дитини. Зазвичай хвора дитина скаржиться на:

1) відчуття важкості у животі;

2) біль у правій здухвинній ділянці живота;

3) слинотечу;

4) нудоту;

5) пронос.

Також може розвиватися стан, що за своїми симптомами схожий на хронічний апендицит.

Волосоголовці впливають і на нервову систему дитини, про що свідчать головний біль, запаморочення, непритомність та напади, які нагадують епілептичні.

Трихінельоз

Трихінельоз спричиняють різні види трихінел – дрібних кільчастих черв'яків. У статевозрілій стадії вони паразитують у стінках нижніх відділів тонкого кишківника людини, а личинковій – у поперечно-смугастій мускулатурі. Інфікування дитини відбувається через рот під час вживання не прожареного або недовареного м'яса, контамінованого личинками трихінел. Зазвичай це свинина.

Спершу в дитини підвищується температура тіла, виникає головний біль та запаморочення. Потім її стан погіршується, зокрема виникають:

1) розлади шлунково-кишкового тракту – нудота, блювання, пронос;

2) біль у м'язах;

3) набряк обличчя та повік.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Зазвичай трихінели вражають метаболічно активні м'язи із сильним кровопостачанням – ніжки діафрагми, міжреберні, черевні, гортанні, жувальні та окорухові м'язи, язик.

Особливість трихінельозу – підвищення еозинофілів у крові. Воно виникає через 7-10 днів після інфікування.

Гіменолепідоз

Збудником гіменолепідозу є карликовий ціп'як – найдрібніший зі стрічкових гельмінтів, що паразитує в тонкому кишківнику людини. Інфікування відбувається контактно-побутовим шляхом від хворого через предмети побуту та іграшки, а також харчовим шляхом.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Джерело інфекції та основний хазяїн карликового ціп'яка – хвора людина.

Для захворювання характерні такі симптоми:

1) біль навколо пупка;

2) пронос;

3) нудота;

4) посилене слиновиділення;

5) підвищена дратівливість.

У тяжких випадках бувають напади епілептичного типу – миттєва непритомність, що повторюється кілька разів на день.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Поки паразитів у кишківнику небагато, симптоми захворювання непомітні.

Теніази

Теніази зумовлюють бичачий (теніаринтоз) та свинячий (теніоз) ціп'яки. Інфікування відбувається харчовим шляхом під час вживання недостатньо термічно обробленого м'яса, яке містить личинки цих гельмінтів. З них у кишківнику людини розвивається дорослі особини, що можуть досягати в довжину 3-6 м.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Ціп'яки можуть паразитувати в організмі людини від кількох днів до 20 років.

Розвиток паразитів відбувається зі зміною носія: статевозрілі гельмінти живуть у кишківнику людини, личинки – в організмі великої рогатої худоби або свиней.

У разі інфікування бичачим ціп'яком можливе лише неактивне виділення проглотид гельмінта під час випорожнення або самостійне їх виповзання із заднього проходу, що є патогномонічним симптомом теніаринхозу. Часто виповзання трапляється вночі або вранці, тому батьки можуть виявити проглотиди на постільній білизні та ліжку дитини.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! У разі інфікування свинячим ціп'яком проглотиди самостійно не виповзають.

Окрім того, дитина може скаржитися на нудоту, біль у животі, слабкість, запаморочення, періодичний головний біль, розлади сну.

Опісторхоз

Опісторхоз – плоский дрібний гельмінт, який паразитує в протоках підшлункової залози, жовчних та печінкових протоках. Дитина зазвичай інфікується під час вживання недостатньо термічно обробленої річної риби, зокрема в'яленої або копченої домашнього приготування.

Розвиток опісторхозу відбувається з триразовою зміною носіїв-господарів. Першим проміжним є молюски, другим проміжним – прісноводні риби сімейства коропових, і остаточним – ссавці, зокрема людина та тварини, які харчуються рибою.

Легка форма гельмінтозу починається раптово з підвищення температури тіла до 38,0 °С. У подальшому субфебрилітет тримається протягом 1-2 тижнів. У цей час дитина відчуває слабкість та біль у животі. Можливий також пронос.

Для захворювання характерні біль у м'язах та суглобах, шкірні висипання, збільшення печінки та селезінки, блювання, пронос, астматичний бронхіт.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Опісторхоз може стимулювати розвиток цукрового діабету та раку печінки.

Дифілоботріоз

Захворювання зумовлює широкий стьожак – найбільший гельмінт людини, який може досягати 20 м. Це найпродуктивніший паразит, він щодня виділяє понад 1 млн. яєць, які потрапляючи до водойми, проходять личинкову стадію спочатку в прісноводних рачках, потім в організмі хижих річкових та озерних риб і, нарешті, потрапляють до шлунково-кишкового тракту людини. Саме тут відбувається їх розвиток до статевозрілих.

Дифілоботріоз розвивається поступово. Спочатку у хворої дитини виникає нудота, блювання, гострий біль у епігастральній ділянці або по всьому животу, знижується апетит. Може підвищуватися температура тіла до 37,1…38,0 °С. Тривалий перебіг дифілоботріозу зумовлює кишкову непрохідність внаслідок накопичення гельмінтів. З плином захворювання у дитини виникають ознаки антено-невротичного синдрому.

Профілактика

Профілактика гельмінтозів охоплює такі заходи, як-от:

1) виявлення та лікування інвазованих;

2) планова дегельмінтизація;

3) правильна кулінарна обробка продуктів харчування;

4) дотримання санітарно-гігієнічних правил.

Виявлення та лікування інвазованих

Для виявлення інвазованих дітей у закладі дошкільної освіти під час диспансеризації проводять обов'язкові профілактичні медичні огляди з аналізом калу на яйця гельмінтів та цисти найпростіших. 

Виявлені хворі обов'язково мають пройти дегельмінтизацію. Важливо суворо дотримуватися правил дегельмінтизації, аби вилікувати захворювання та не нашкодити організму дитини. Адже гельмінтози доволі важко та тривало лікуються, а всі лікарські засоби для дегельмінтизації токсичні і за неправильного вживання призводять до токсичного ураження печінки.

Планова дегельмінтизація

Останніми роками планову дегельмінтизацію впроваджують у багатьох країнах Європи та світу. Експерти підкреслюють доцільність широкого впровадження профілактичного вживання антигельмінтних лікарських засобів двічі на рік.

Плановій дегельмінтизації підлягають діти, які:

1) постійно перебувають у закритих дитячих колективах;

2) постійно контактують із землею (насамперед у сільській місцевості) та тваринами;

3) часто їздять у країни з високим рівнем захворюваності гельмінтозами.

Профілактичні протигельмінтні курси найліпше проводити навесні, через один-два місяці танення снігу (квітень-травень), і восени, коли починаються заморозки (жовтень-листопад). За несприятливої епідеміологічної ситуації або в разі виявлення явних симптомів гельмінтозу в дитини необхідно проводити позапланову дегельмінтизацію.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Проводити дегельмінтизацію можна дітям віком від двох років і лише проконсультувавшись із лікарем-педіатром.

Правильна кулінарна обробка продуктів харчування

Ефективною профілактикою гельмінтозів є правильна кулінарна обробка продуктів харчування. Зелень, овочі, фрукти та ягоди, що вживають сирими або використовують для приготування соків, ретельно миють та обдають окропом. Найпростіше зробити це так: покласти зелень, овочі, фрукти та ягоди в друшляк і занурити в каструлю з окропом на 1-2 хв. від цього смак їх не псується, вітаміни зберігаються, яйця гельмінтів швидко гинуть від високої температури.

Не можна їсти зелень, овочі та ягоди з грядки, не помивши їх. Особливо обережними треба бути під час вживання полуниці й городньої суниці. Вони ростуть близько до землі, їх часто удобрюють гноєм, а в структурі цих ягід багато мікроволосків і заглиблень, які сприяють утриманню яєць гельмінтів.

Аби запобігти захворюванню гельмінтозами, м'ясо, субпродукти та риба обов'язково мають пройти санітарно-ветеринарний контроль. Окрім того, їх слід правильно готувати: спершу смажити в жиру на плиті протягом 10 хв., потім запікати в духовій шафі 10 хв. за температури +220…+250 °С. У разі використання відвареного м'яса та риби для приготування других страв після розподілу на порції їх необхідно обов'язково повторно кип'ятити в бульйоні.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Не слід вживати воду з відкритих водойм і воду з крана.

Дотримання санітарно-гігієнічних правил

Захиститися від інфікування яйцями та личинками гельмінтів можна, дотримуючись санітарно-гігієнічних правил. Тому дітей слід навчити ретельно мити руки з милом перед кожним прийомом їжі, після контакту із землею та відвідування туалету. Також треба привчити їх нічого не їсти на вулиці. Для цього батькам не слід пропонувати дітям їжу під час прогулянок.

На вулиці батьки повинні бути уважними та стежити, аби діти нічого не брали в рот, грали лише в спеціально обладнаних пісочницях та не контактували з вуличними тваринами. Удома діти не повинні гратися в коридорі та туалеті, а також із вуличним взуттям.

Окрім того, слід регулярно прибирати в квартирі із застосуванням дезінфекційних засобів та мити з милом дитячі іграшки.

Оскільки часто переносниками яєць гельмінтів є мухи, то аби запобігти контамінації продуктів харчування, на вікнах мають бути облаштовані сітки від мух. 

Отже, аби діти були здоровими, слід суворо дотримуватися заходів профілактики гельмінтозів. Утім основою профілактики все ж є здоровий спосіб життя дитини. Зокрема, важливо турбуватися про повноцінне харчування, що забезпечуватиме її організм усіма поживними речовинами і зміцнюватиме імунітет. Адже саме міцний імунітет запобігає інфікуванню гельмінтами, їх міграції організмом та досягненню ними статевої зрілості, скорочує тривалість їхнього життя в організмі.

За матеріалами журналу "Медична сестра дошкільного закладу"

—————

Назад


Національна гаряча лінія
Національна дитяча гаряча лінія

Контакт

Сумський санаторний ДНЗ №24 "Оленка"

40009, Україна, м. Суми,
вул. Пушкіна, 49А


(0542) 61-13-33


Оголошення

Інформація для батьків щодо прийому дітей під час карантину

06.08.2020 14:54
Інформація для батьків  Запис дітей з електронної черги в дошкільний заклад буде проводитись 10.08.2020  з 13.00 до 14.00 на вході в дошкільний заклад. Для оформлення документів повинен бути один представник родини, без дитини, у захисній масці та мати з собою: - копію...

—————

Національна «гаряча лінія» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації 0 800 500 335 або 386 (з мобільного). Працює: понеділок – п’ятниця з 10:00 до 18:00

01.03.2017 12:50

—————

Національна дитяча «гаряча лінія» 0 800 500 225 або 772 (з мобільного). Працює: понеділок – п’ятниця з 10:00 до 18:00

01.03.2017 12:48

—————


счетчик посещений