Консультація "Літо - період адаптації дітей до нових умов перебування в закладі дошкільної освіти" - Іващенко С.М., вихователь-методист

12.06.2018 10:06

Літо - позитивний час для вирішення багатьох завдань у роботі з дошкільниками. На думку вітчизняних і зарубіжних науковців для дітей у вихованні важлива та діяльність, яка приносить дитині радість, роблячи позитивний моральний вплив, гармонійно розвиває розумові та фізичні здібності дитини. Організм дитини, яка росте і розвивається, дуже чутливий до дії різних чинників навколишнього середовища. Тому літній період є ефективним для проведення оздоровчої та виховально-розвиваючої роботи з дошкільниками. Необхідно якомога повніше використовувати умови літнього періоду в різних видах діяльності, які дозволяють дітям закріплювати і застосовувати знання, отримані протягом навчального року.

Основним напрямком роботи в літній період є адаптаційний напрямок.

Адаптаційний період на літній період розглядається в двох напрямках:

1) адаптація дітей до ЗДО, пов'язана з першим відвідуванням дитини закладу;

2) адаптація дітей до змінених умов перебування у ЗДО. Особливістю даного напрямку є те, що влітку відбувається об'єднання груп, у зв'язку з тим, що більшість вихованців на літній період знаходяться у відпустках, а також у багатьох закладах дошкільної освіти нашого міста проходять ремонти, діти на цей період переводяться в інші заклади. Тут також необхідна робота педагога спрямована на зниження дезадаптаційного стресу у дітей.

Обидва напрямки вимагають від педагогів створення адаптивного середовища, відповідно особливостям і потребам розвитку дітей, завдання, якого створення умов для зниження адаптаційного стресу у дітей.

Для створення адаптивного середовища необхідно:

 • індивідуальний підхід до дитини, врахування індивідуальних особливостей;
 • гнучкий режим;
 • створення умов для спілкування зі знайомими речами та іграшками;
 • спонукання дитини до спілкування з однолітками;
 • ігри з дорослими;
 • ігри - вправи;
 • ігри - інсценізації.

Для досягнення цих цілей можна виділити наступні основні психологічні прийоми роботи з дітьми:

 1. Тактильний контакт сприяє поліпшенню самопочуття дитини як елемент тілесної терапії: обійняти, погладити, заспокоїти тощо.
 2. Вправи на релаксацію важливі як спосіб розслаблення для нервової системи, що перебуває в стані підвищеної напруги. Релаксація дозволяє відновити кровообіг, витрачені сили і енергію.
 3. Музика. Використання музики в будь-якому вигляді (запис на магнітофоні, прослуховування пластинок, гра на музичних інструментах, спів тощо). Застосування музики дає можливість активізувати дитину, подолати несприятливі установки і відносини, покращувати емоційний стан.
 4. Психогімнастика спрямована на розвиток і корекцію різних сторін психіки дитини, як пізнавальної, так і емоційно-вольової сфери.
 5. Рольові ігри дозволяють у доступній ігровій формі закріпити загальнолюдські цінності та знання про елементарні закони навколишнього життя.
 6. Казкотерапія. У процесі слухання, обмірковування та обговорення казки у дитини розвиваються необхідні для ефективного існування фантазія, творчість. Вона засвоює основні механізми пошуку і прийняття рішень.
 7. Ігрові методи роботи з предметами, іграшками формують більш тісний емоційний контакт між дітьми та педагогом (відносини в системі «дитина - дитина», «дитина - дорослий»).
 8. Емоційне спілкування, яке виникає на основі спільних дій, що супроводжується усмішкою, ласкавою інтонацією, проявом турботи щодо кожного малюка.
 9. Застосування малих форм фольклору - потішок, пісень тощо, які розвивають і відволікають дітей, приносять їм радість.
 10. Гра на музичних іграшках, повтор музичних рухів, звуконаслідування тварин дозволяє покращити психологічний стан дошкільнят.
 11. Театралізація викликає у дітей позитивні емоції.
 12. Природа виступає в якості профілактики стресу - як засіб, який відновлює енергетику, психічні процеси в організмі за допомогою наступних заходів: спостереження незвичайних явищ у природі, створення виробів з природного матеріалу, ігри з піском, водою та іншими природними матеріалами.
 13. Вправи для розвитку дрібної моторики сприяють розвитку мовлення.

При роботі педагога з дітьми важливо використовувати сприятливі умови літнього часу. Влітку природа надає багато можливостей для розвитку пізнавальних здібностей дошкільників. Постійне перебування дітей на свіжому повітрі, розмаїття форм, барв та звуків у природі, безліч різних переживань і нових вражень, роздолля для рухів в природних умовах - все це дає дитині значний фізичний та емоційний запас сил для успішного повноцінного розвитку.

Правильна організація в адаптаційний період ігрової діяльності, спрямованої на формування емоційних контактів "дитина - дорослий" і "дитина - дитина" та обов'язково включає ігри та вправи. Емоційне спілкування виникає на основі спільних дій, супроводжуваних посмішкою, ласкавою інтонацією, проявом турботи до кожного малюка. Перші ігри повинні бути фронтальними, щоб жодна дитина не відчувала себе обділеною увагою.

Важливо створювати комфортні умови росту і повноцінного розвитку дітей!

—————

Назад


Національна гаряча лінія
Національна дитяча гаряча лінія

Контакт

Сумський санаторний ДНЗ №24 "Оленка"

40009, Україна, м. Суми,
вул. Пушкіна, 49А


(0542) 61-13-33


Оголошення

Перенесення робочих днів у 2018 році

20.02.2018 10:31
Шановні батьки! Інформація до Вашої уваги! Переносяться робочі дні з:  п’ятниці 9 березня на суботу 03 березня; понеділка 30 квітня на суботу 05 травня; п’ятниці 29 червня на суботу 23 червня; понеділка 24 грудня на суботу 22 грудня; понеділка 31 грудня на суботу 29...

—————

Національна «гаряча лінія» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації 0 800 500 335 або 386 (з мобільного). Працює: понеділок – п’ятниця з 10:00 до 18:00

01.03.2017 12:50

—————

Національна дитяча «гаряча лінія» 0 800 500 225 або 772 (з мобільного). Працює: понеділок – п’ятниця з 10:00 до 18:00

01.03.2017 12:48

—————


счетчик посещений