Контролюємо дитину, не обмежуючи її інтересів

15.08.2017 11:32

Чимало батьків ставлять собі питання, як контролювати дитину так, аби не порушувати її прав та інтересів. Щоб чадо з розумінням поставилося до батьківських вимог та не вважало батька чи матір за наглядача.

Дорослим важливо зрозуміти, що контроль — це перш за все перевірка самого себе: чи досяг ти тієї мети, яку перед собою ставив. Для батьків головне — сформувати в дитини внутрішній контроль, бо весь час контролювати дітей ззовні не можна, вони не готові будуть до самостійного життя.

Якщо в людини не сформована функція контролю, вона ніколи нічого до кінця не доводить.

 

Поєднуйте контроль із похвалою та заохоченням

Крім контролю, в дорослих є багато інших способів вплинути на поведінку дитини. Головне бути для неї авторитетом, поєднувати мотивацію, інтерес, контроль. На самому контролі далеко не заїдеш. Тому дуже важливо зрозуміти батькам, коли треба забороняти, а коли дозволяти.

Більшість батьків, на жаль, частіше використовують заборону. Але важливіше переконувати й заохочувати дитину, коли вона робить щось так, як її про це попросили батьки. Адже заохочення, похвала — це природні стимули, тому дитину треба обов’язково хвалити, але лише за справжні досягнення. Треба демонструвати дитині, що ти нею пишаєшся, а не відносити гордість до негативних якостей. Кожен гарний дитячий вчинок варто стимулювати й заохочувати батькам. І не обов’язково способом заохочення мають бути гроші, цукерки чи інтернет.

Один із засобів — дошка заохочень. Її можна намалювати на плакаті чи ватмані й почепити в дитячій кімнаті. Можна писати на невеликих папірцях слова вдячності та клеїти їх на холодильнику магнітиками. Наприклад, «Ура! У Саші сьогодні «12» з математики!» або «Ляля навчилася читати, молодець!» тощо.

 

Контролюємо кишенькові гроші

Гроші — один із показників самостійності. Аби виховати в дитини самостійність, варто дати їй можливість самій витрачати кошти. Учити користуватися грошима треба з самого дитинства. Важливо, щоб чадо навчилося цінувати гроші. Для цього робіть спільні покупки, розподіляйте кошти, вчіть дитину накопичувати гроші. Для того щоб дитина правильно використовувала гроші, зверніть увагу на наступні етапи контролю за коштами.

1. Спочатку дорослий тратить гроші сам, звертаючи увагу дитини, як це правильно робити. Приміром, мама чи тато купує продукти разом із дитиною, при цьому пояснює, чому купує саме їх.

2. Дозвольте дитині щось купити самій, але під своїм наглядом.

3. Дайте їй гроші на морозиво, нехай вона піде й придбає його сама. Але спочатку дитина повинна вибрати морозиво разом із мамою.

4. Дитина купує щось сама без контролю з боку батьків.

Перш ніж дозволити своєму чаду щось купити самому, обговоріть покупку. Порекомендуйте дитині, де можна зробити покупку, як правильно її вибрати. Поступово переходимо до того, що дозволяємо малому купувати якусь річ самостійно без обговорення з дорослим.

Немає такого віку, коли дитині батьки дозволяють розпоряджатися коштами самостійно. У кожного він індивідуальний.

Зараз актуальне питання, чи треба заохочувати дитину навчатися за допомогою грошей. Однозначної відповіді — немає. Безумовно, повинна бути внутрішня мотивація до навчання. Але можна робити подарунки за гарне навчання.

 

Як не загубити дитину в інтернеті

Користування комп’ютером батькам треба контролювати обов’язково. Повинні бути чіткі правила. Їх треба дотримуватися не лише дітям, а й дорослим.

1. Поставте комп’ютер у загальній кімнаті, а не в дитячій спальні.

2. Можна використовувати будильник для обмеження часу, який дитина проводить в інтернеті. Наприклад, вашому чаду можна «сидіти» в інтернеті 30-40 хвилин на день. При цьому дозвольте дитині самостійно визначитися із часом. Інше правило: скажіть дитині: «Ти сідаєш за комп’ютер лише після того, коли зробиш уроки чи помиєш посуд». Обговоріть з дітьми час, який вони проводитимуть за комп’ютером.

3. Навчіть сина чи дочку критично ставитися до інформації в інтернеті. Розкажіть їм, що інформація на інтернет-сайтах не завжди може бути достовірною чи правильною, попередьте, щоб вони не повідомляли конфіденційні дані у соцмережах.

4. Аби бути впевненими, що ваші діти не заходять в інтернет без вашого дозволу або не «сидять» на заборонених сайтах, установіть паролі на комп’ютер, різноманітні кодові програми.

Проконтролювати сайти, які відвідує дитина, важко. Особливо зловживають різними забороненими сайтами підлітки. Повинне бути чітке внутрішнє переконання. Треба переконати дитину, що це неправильно і пояснити, чому та як це може вплинути на її здоров’я і безпеку.

Заохочуйте дитячі ігри на свіжому повітрі. Цим ви «відірвете» дитину від постійного сидіння за комп’ютером

 

Як контролювати харчування дитини

Правильне харчування — це одна з найбільших проблем, яка стоїть перед дорослими. Тому потрібен зовнішній контроль — батьків. Єдине, що тут працює, — власне переконання батьків.

Як правило, коли у сім’ї культивується звичка їсти здорову їжу, дитина дозволяє собі різну шкідливу смакоту дуже рідко, не більше 2 разів на місяць.

 

Вчимо дитину правильно користуватися мобільним телефоном

У нас тільки формується культура користування мобільними телефонами. Тому тут також треба вводити певні правила. Приміром, можна обмежити дитину певною кількістю грошей на телефонному рахунку. Але це не завжди вихід із ситуації. Власний приклад повинні показувати батьки. Якщо мама сама говорить по мобільному годинами, то чого вона хоче від дитини? Саме батьки повинні пояснити, що по мобільному не можна вирішити глобальних проблем. Телефон — це лише засіб для того, щоб домовитися з людиною, аби вирішити проблему віч-на-віч.

—————

Назад


Національна гаряча лінія
Національна дитяча гаряча лінія

Контакт

Сумський санаторний ДНЗ №24 "Оленка"

40009, Україна, м. Суми,
вул. Пушкіна, 49А


(0542) 61-13-33


Оголошення

Перенесення робочих днів у 2018 році

20.02.2018 10:31
Шановні батьки! Інформація до Вашої уваги! Переносяться робочі дні з:  п’ятниці 9 березня на суботу 03 березня; понеділка 30 квітня на суботу 05 травня; п’ятниці 29 червня на суботу 23 червня; понеділка 24 грудня на суботу 22 грудня; понеділка 31 грудня на суботу 29...

—————

Національна «гаряча лінія» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації 0 800 500 335 або 386 (з мобільного). Працює: понеділок – п’ятниця з 10:00 до 18:00

01.03.2017 12:50

—————

Національна дитяча «гаряча лінія» 0 800 500 225 або 772 (з мобільного). Працює: понеділок – п’ятниця з 10:00 до 18:00

01.03.2017 12:48

—————


счетчик посещений