Навчаємо дітей сякатися

13.02.2018 16:09

Що може бути простішим, ніж висякатися? Утім, зробити це правильно вдається не всім. А ваші діти вміють сякатися? Як ні, то навчать їх

Уміти сякатися для дитини  не менш важливо, аніж умиватися чи чистити зуби. Така навичка дасть змогу запобігти ускладненням і прискорить процес одужання в разі хвороби.

Навіщо

Якщо дитина постійно шморгає носом і не висякує слиз, то він накопичується в носовій порожнині й зумовлює запалення її слизової оболонки та лімфоїдної тканини глоткового мигдалика. А постійне запалення в носовій порожнині на носоглотці може спричинити отит. Адже носоглотка тісно пов'язана із внутрішнім вухом слуховою трубою. Окрім того, якщо слиз постійно стікає до горла, це може спричинити фарингіт або тонзиліт. звичка шморгати носом не лише шкодить здоров'ю, а й дратує оточення.

Дитина із закладеним носом змушена дихати ротом. Це порушує процес формування обличчя та грудної клітки. Окрім того, коли дитина дихає ротом, до організму надходить недостатньо кисню, передусім до головного мозку. А це впливає  на інтелектуальний та фізичний розвиток.

До того ж слиз, що витікає з носа, подразнює шкіру під ним. Вона стає настільки чутливою, що дитина може плакати від болю, коли намагаються витерти носа.

Навичка сякатися стане в пригоді, якщо дитина засунула в ніс сторонній предмет. Вона зможе «видути» його самостійно.

Коли

Хтось легко навчиться сякатися вже у віці двох років, а хтось шморгає і не бажатиме вчитися до п'яти. Утім, це не означає, що дитина відстає в розвитку від однолітків. Починайте навчати дитину сякатися з двох років. У цьому віці вони вже усвідомлюють, що від них хочуть, і виконуватимуть ваші прохання. Діти мають навчитися сякатися до п'яти років.

Зазвичай дітей навчають сякатися, коли в них нежить. Однак це неправильно. Адже під час хвороби і настрій в дитини поганий, і сконцентруватися на завданні їй складніше. Тож хвора дитина лише нервуватиме. Навчайте дитину сякатися, коли вона здорова та може вільно дихати.

Як деяким дітям можна лише пояснювати, як сякатися, і вони це одразу зроблять. Інші потребують допомоги дорослих. Покажіть процес покроково на собі. Якщо вам не вдається досягти результатів у такий спосіб, перетворіть навчання на захопливу гру. Адже гратися люблять усі діти. Ваша мета під час ігрових вправ – аби дитина зрозуміла, що треба видувати слиз, а не втягувати його. Окрім того, такі вправи корисні для розвитку носового дихання.

Хваліть дітей, коли вони виконали вправу. Це допоможе їм запам'ятати правильні дії.

Сформуйте у дитини звичку використовувати, коли сякаються, одноразові хустинки.

Будьте терплячими. Аби дитина опанувала навичку сякатися, ви можете витратити більше часу, ніж сподівалися. І не розраховуйте, що вони ідеально сякатимуться з першого разу. Для дітей – це нова навичка.

Ігрові вправи, що допоможуть навчити дитину сякатися

«Чайник»

Покажіть дитині відео, як кипить чайник. Повторіть цю дію самі, а потім запропонуйте дитині попихати разом.

«Їжачок»

Покажіть дитині, як сопить їжачок: спершу обома ніздрями одночасно, потім – кожною по черзі. Відтак попросіть її повторити за вами.

«Паротяг»

Запропонуйте дитині уявити, що її ніздрі – це димарі паротяга, із яких виходить дим. Відтак попросіть затиснути одну з ніздрів, а через іншу видихати «дим» і навпаки.

«Літачки»

Як «літачки» використовуйте обгортки від цукерок, вату, клаптики серветок, пір'я. Запропонуйте дитині розмістити такі «літачки» на долоні, прикрити одну ніздрю, набрати якомога більше повітря та подути на них з іншої так, аби злетіли. Можете влаштувати змагання – чий літачок полетить далі.

«Вітер»

Попросіть дитину затиснути обидві ніздрі. Потім по черзі їх відкривати та робити сильні й слабкі видихи, що імітують сильний і слабкий вітер.

Як правильно сякатися

Не сякатися двома ніздря одночасно. Це збільшує тиск у носовій порожнині, й слиз через слухову трубу потрапляє у внутрішнє вухо та спричиняє його запалення.

Трохи нахилити голову вниз та привідкрити рота. Це допоможе слизу вільно вийти.

Затиснути пальцем одну ніздрю, а з другої плавно видувати слиз. Повторити процес із неочищеною ніздрею.

Заборонено сильно дути носом та часто сякатися. Такі дії травмують судини і можуть спричинити носову кровотечу.

Використовуйте соляний розчин або засоби для догляду за носовою порожниною із морською водою в разі хвороби. Так слиз легше виходитиме.

Висякувати слиз лише після того, як закапали судинозвужувальні назальні краплі, якщо сильно закладений ніс.

Використовуйте м'які одноразові хустинки. За тривалого використання в хустинках з тканини накопичуються мікроби, і замість позбавитися, ми знову вдихаємо їх.

Як промивати ніс дитині

Приготуйте обладнання, яким промиватимете ніс, - спринцівка, шприц без голки або спеціальний флакон.

Наберіть в обладнання ізотонічний сольовий розчин кімнатної температури.

Попросіть дитину нахилитися під прямим кутом, повернути голову в бік, зробити глибокий вдих та відкрити рота.

Повільно введіть розчин у верхню ніздрю, поки він почне виливатися з іншої.

Попросіть дитину добре висякатися.

Повторіть процедуру через другу ніздрю.

Примітка. Не можна промивати ніс за гострого отиту, непрохідність носових ходів, регулярних кровотеч, новоутворень у носовій порожнині.

За матеріалами журналу "Медична сестра дошкільного закладу"

—————

Назад


Національна гаряча лінія
Національна дитяча гаряча лінія

Контакт

Сумський санаторний ДНЗ №24 "Оленка"

40009, Україна, м. Суми,
вул. Пушкіна, 49А


(0542) 61-13-33


Оголошення

Інформація для батьків щодо прийому дітей під час карантину

06.08.2020 14:54
Інформація для батьків  Запис дітей з електронної черги в дошкільний заклад буде проводитись 10.08.2020  з 13.00 до 14.00 на вході в дошкільний заклад. Для оформлення документів повинен бути один представник родини, без дитини, у захисній масці та мати з собою: - копію...

—————

Національна «гаряча лінія» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації 0 800 500 335 або 386 (з мобільного). Працює: понеділок – п’ятниця з 10:00 до 18:00

01.03.2017 12:50

—————

Національна дитяча «гаряча лінія» 0 800 500 225 або 772 (з мобільного). Працює: понеділок – п’ятниця з 10:00 до 18:00

01.03.2017 12:48

—————


счетчик посещений