Нічний скрегіт зубами або бруксизм у дітей. У чому причина?

11.09.2015 11:40

Іноді ночами зі спальні дитини доносяться дивні лякаючі звуки. Підійшовши ближче, мама бачить, як дитина епізодично рухає щелепами та голосно скрегоче зубами. Здається, малюк не спить, але все відбувається уві сні. Вранці ніяких спогадів. Це бруксизм.

Таким цікавим і незвичайним терміном описують епізоди повторюваного скреготу зубами та прикушення зубів під час нічного сну. Як правило, тривалість таких явищ не перевищує 5-10 секунд, і бувають вони декілька або багато разів за ніч, не залежно від стадії сну.

Зазвичай у хлопчиків нічний скрегіт зубами зустрічається помітно частіше. Справжні причини бруксизма досі точно невідомі. Однак доведено, що значно частіше скрегіт зубами відзначається в періоди перевтоми та перезбудження дитини, при надмірному потоці денної інформації та стресах. Популярне пояснення нічного зубовного скреготу існуванням глистів у дітей не знайшло свого наукового підтвердження. Багато батьків таких дітей, при бажанні, ймовірно, можуть згадати наявність аналогічних випадків у своєму житті або у родичів.

Бруксизм (цей термін виник від грецького слова brychein, яке й означає, власне кажучи, скрип зубами) - це періодично виникаючі уві сні нападоподібні скорочення жувальних м’язів, що супроводжується стиском щелеп і скреготом зубів. Захворювання може виникати як у дитинстві, так і в зрілому віці.

Бруксизм супроводжується низьким звуком типу скреготіння або поклацування протягом декількох секунд або хвилин. Під час бруксизма відбуваються зміни пульсу, артеріального тиску, дихання тощо. Цей феномен уві сні зустрічається досить часто. Подібні напади іноді повторюються багато разів за ніч. Механізми виникнення бруксизму залишаються неясними. Не виявлено будь-яких особистісних змін, характерних для хворих бруксизмом. Вважається, що бруксизм може бути одним з групи проявів порушень регуляції глибини сну, таких як сомнамбулізм, хропіння, нічний енурез і нічні кошмари.

Бруксизм часто спостерігається у пацієнтів з дефектами будови лицьового скелета, порушенням прикусу та патологією суглобів, що з’єднують нижню щелепу зі скроневою кісткою. Раніше пропоновані причини, такі як психофізіологічні чинники, загальносоматичні захворювання або фактори навколишнього середовища не знайшли належного підтвердження. Якщо бруксизм раптово розвивається у дорослої людини необхідно також провести обстеження на предмет виявлення епілепсії.

Більшість учених сходяться на думці, що бруксизм частіше виникає у людей, які регулярно відчувають на собі вплив стресів, наслідком яких є внутрішній неспокій, напруженість, гнів, збудження перед сном і так далі. Все це в рівній мірі відноситься як до дорослих людей, так і до дітей. Втім, короткочасні (до 10 секунд) епізоди бруксизму під час сну можуть зустрічатися й у абсолютно здорових людей, що знаходяться в позитивному емоційному тонусі.

Діагноз, як правило, встановлюється на основі опитування. Крім власне скреготу зубів, пацієнт може скаржитися на м’язові та суглобові болі в області нижньої щелепи. При огляді можна не відзначити будь-яких порушень, проте, при важкій формі захворювання часто спостерігається стирання дентину, карієс і запалення періодонтальних тканин. Це пов’язано зі значною травмою зубів під час спастичних скорочень нижньої щелепи. Діагноз можна підтвердити за допомогою спеціального полісомнографічного дослідження, при якому реєструється дуже специфічна картина спастичного скорочення жувальних м’язів. Крім цього, полісомнографія важлива для виключення епілепсії як причинного фактора бруксизму.

Скреготіння зубами у дітей

Першою ознакою того, що ваша дитина скрегоче зубами, можуть стати звуки, чутні серед ночі. Якщо ви почуєте таємничий звук, схожий на якийсь скрип, що доноситься з кімнати дитини, підіть до нього та подальші.

Бруксизм відзначається в 5-15% випадків в популяції і, приблизно, у 50% відсотків дітей. Є дані про спадкову схильність до бруксизму. Для більшості дітей тимчасовий бруксизм не викликає жодних проблем і багато з них з часом відвикають від нього. Під час сильних нападів бруксизма дитина може прокинутися з головним болем на наступний ранок, із зубним болем або навіть з хворобливими відчуттями в обличчі. Це може виявитися вже серйозним. Якщо скрегіт зубів не припиняється протягом місяців і років, зуби можуть піддатися значному зносу. Крім того, це може завдати шкоди тому суглобу, з допомогою якого нижня щелепа з´єднується зі стороною голови.

Якщо ваша дитина постійно скрегоче зубами, вам слід порадитися з зубним лікарем, який може виготовити для дитини спеціальну шину, що не дозволяє зубам стикатися. Якщо ваша дитина скрегоче зубами тільки іноді, ви можете спробувати застосувати методи, рекомендовані фахівцями, або ж можна вдатися до них на додачу до шині в роті.

Лікування

Лікування захворювання до теперішнього часу залишається важкою проблемою. У значній мірі воно залежить від часу розвитку, причин і характеру перебігу захворювання. Бруксизм, що розвивається в дитинстві, як правило, не потребує лікування та самостійно припиняється до 6-7 років.

Дайте відпочинок щелепам. Якщо ваша дитина не жує, не ковтає та не розмовляє, верхні та нижні зуби не повинні стикатися. Якщо зуби торкаються, вони стискаються, а це всього лише один крок до скреготу. Поясніть це дитині та попросіть її постаратися тримати зуби трохи розсунутими, коли щелепи розслаблені.

Заохочуйте вправи. Регулярні вправи можуть допомогти вашій дитині зняти стрес і м’язову напругу, що у схильних до цього людей може стати причиною нічного скреготу зубами.

Спокійні заняття перед відходом до сну. Дитина не повинна брати участі в боротьбі, перетягуванні та інших буйних іграх перед відходом до сну. Напруженим м’язам потрібен час, щоб розслабитися, перш ніж дитина засне. Зробіть так, щоб за годину до того як відправитися в ліжко, дитина перебувала у досить спокійній обстановці. У цей час можна почитати книгу або дати їй можливість читати самостійно чи переглядати книгу з картинками.

Спробуйте укладати дитину раніше. Можливо ваша дитина перевтомився, а це може підштовхнути до скреготу зубів під час сну. У цьому випадку може допомогти більш ранній відхід до сну. Якщо ваша дитина зазвичай відправляється спати о дев’ятій вечора, спробуйте укласти її о восьмій.

Уникайте їжі перед сном. Якщо травні соки працюють у нічну зміну, це може привести до зайвої напруги дитини під час сну. Не давайте дитині їсти або пити нічого, крім води, за годину до відходу до сну.

Поговоріть з дитиною про її проблеми. Якщо ваша дитина стурбована важким домашнім завданням або наступаючою незабаром прем’єрою шкільної п’єси, це може бути причиною, яка змушує її скреготати зубами по ночах. Якщо щось турбує дитину, не дозволяйте їй лягати спати з цим занепокоєнням у голові. Поговоріть з малюком перед сном, щоб його залишили всі турботи, це часто допомагає зняти напругу. Нехай п’яти або десятихвилинна розмова з вами стане щоденною заспокійливою процедурою перед тим, як дитина засне.

Прикладайте теплі, вологі компреси. Якщо щелепа вашої дитини болить вранці, намочіть махрову серветку в теплій воді, вичавте її і прикладіть до хворої щелепи до тих пір, поки дитина не почуватиметься краще. Це допоможе заспокоїти біль.

Дещо цікаве

Бруксизм має не тільки медичні наслідки - цей стан активно та безцеремонно створює комунікативні проблеми у дорослих. Навряд чи комусь з оточуючих припаде до душі проживання з таким бідолахою в одному номері готелю, кімнаті гуртожитку або купе поїзда. Нерідко людина, що страждає бруксизмом, навіть відчуває серйозні труднощі у створенні сім’ї (або її збереженні). Все це свідчить про те, що злісно скрегочучі зубами уві сні суб’єкти потребують медичної допомоги.

—————

Назад


Національна гаряча лінія
Національна дитяча гаряча лінія

Контакт

Сумський санаторний ДНЗ №24 "Оленка"

40009, Україна, м. Суми,
вул. Пушкіна, 49А


(0542) 61-13-33


Оголошення

Перенесення робочих днів у 2018 році

20.02.2018 10:31
Шановні батьки! Інформація до Вашої уваги! Переносяться робочі дні з:  п’ятниці 9 березня на суботу 03 березня; понеділка 30 квітня на суботу 05 травня; п’ятниці 29 червня на суботу 23 червня; понеділка 24 грудня на суботу 22 грудня; понеділка 31 грудня на суботу 29...

—————

Національна «гаряча лінія» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації 0 800 500 335 або 386 (з мобільного). Працює: понеділок – п’ятниця з 10:00 до 18:00

01.03.2017 12:50

—————

Національна дитяча «гаряча лінія» 0 800 500 225 або 772 (з мобільного). Працює: понеділок – п’ятниця з 10:00 до 18:00

01.03.2017 12:48

—————


счетчик посещений