Обираємо домашнього улюбленця: медичний аспект

05.12.2016 09:57

Бажання завести домашнього улюбленця з'являється майже в кожної родини. Часто ініціаторами цього стають маленькі діти. Однак інколи тварини негативно впливають на здоров'я дітей та інших членів сім'ї. Щоб запобігти цьому, медична сестра може порадити батькам, як правильно обрати домашнього улюбленця

Обираємо домашнього улюбленця: медичний аспект

Домашніх тварин часто прирівнюють до повноцінних членів сім'ї, і недарма. Вони приносять чимало позитивних емоцій, а для дітей стають найліпшими друзями. Саме діти зазвичай ініціюють появу домашнього улюбленця. Перед родиною постає питання — кого обрати? Адже домашня тварина має не лише тішити дитину, а й бути безпечною для її здоров'я.

Вибір домашнього улюбленця — це дуже відповідальне завдання. Перш за все, потрібно з'ясувати, чи всі члени родини згодні завести тварину, оскільки так чи так доглядати за нею доведеться кожному. Якщо ж рішення прийняте, то варто зважити всі «за» і «проти».

Особливості догляду за деякими домашніми тваринами

Зазвичай, обираючи домашню тварину, діти надають перевагу собакам, котам, птахам або гризунам. Кожен із цих представників тваринного світу має свої особливості.

Домашня тварина, яку обирає більшість дітей, — собака, адже ця істота хоробра, вірна, ласкава, волелюбна і завжди готова захистити своїх господарів. Обираючи собаку, перш за все, потрібно зважати не на зовнішній вигляд тварини, а на її темперамент та розмір. Варто ознайомитися з характеристиками порід собак та вибрати ту, яка підходить найбільше. Недоцільно зупиняти свій вибір на собаках бійцівських порід або на дуже великих собаках. Ліпше обрати собаку зі спокійним темпераментом.

Зазвичай собака стає для дитини вірним другом. До того ж медичні дослідження з каністерапії показали, що взаємодія дитини з собакою сприяє лікуванню захворювань та емоційних травм дитини. Зокрема, психотерапевти рекомендують завести собаку, якщо у дитини виявляють депресію та нервозність. Собаки здатні підвищити самооцінку дитини та додати їй впевненості. Психологи наголошують, що діти почуваються в безпеці, якщо вдома є собака.

Собаки також позитивно впливають на опорно-рухову систему дитини. У дошкільника, котрий вигулює разом із дорослими свого улюбленця двічі на день, значно підвищується рухова активність, він проводить більше часу на свіжому повітрі, що, у свою чергу, зміцнює імунітет. Лікарі стверджують, що діти, котрі мають собак, менше хворіють на інфекційні хвороби та рідше звертаються по медичну допомогу.

Однак, попри всі позитивні чинники, не варто забувати і про правила поводження з собаками. Якщо в помешканні з'явився собака, необхідно навчити дитину правилам спілкування з нею, зокрема не допускати, щоб дитина била тварину, тягала її за хвоста чи за шерсть, адже навіть у найтерплячіших собак це може викликати агресію. Слід показати дитині на власному прикладі, як треба пестити собаку, і пояснити, чого робити не можна. На перших етапах спілкування дитини з собакою не залишайте їх на самоті.

Коти — незалежні, самостійні, але напрочуд розумні тварини. На відміну від собак, вони є менш терплячими і можуть проявляти агресію, якщо дитина ображає тварину. Сім'ям, де є діти раннього віку, можливо, ліпше утриматися від придбання кота. Якщо все ж таки обрали кота, то для дитини безпечнішою буде доросла тварина — вона спокійніша. Крім того, дорослому котові дитина не зможе завдати шкоди — ненароком наступити, надто сильно притиснути, як це може статися з кошеням.

На сьогодні наукою вже доведено факт: коти позитивно впливають на здоров'я своїх господарів. У медичну практику увійшов термін «фелінотерапія». Спілкування з котами сприяє лікуванню запальних процесів в організмі та хвороб опорно-рухової системи, а їхнє муркотіння допомагає зняти стрес, заспокоює дітей з синдромом дефіциту уваги і гіперактивності та, загалом, зміцнює нервову систему дитини.

Папуги як домашні улюбленці вже давно не рідкість. Їх найліпше заводити для спокійних, спостережливих і відповідальних дітей, тому що птахи потребують чіткої організації харчування і теплового режиму. Спілкування з ними формує у дитини терплячість. Наприклад, щоб навчити папугу говорити, потрібно докласти чимало зусиль, завзяття та наполегливості. Це буде особливо корисно для дітей з логопедичними проблемами, адже навчаючи папугу тим чи тим словам, дошкільник і сам буде намагатися вимовляти їх якомога ліпше.

Для маленьких дітей спілкування з великими птахами може бути небезпечним через те, що вони мають великий сильний дзьоб та гострі кігті.

Якщо немає можливості тримати вдома тварину середнього розміру, як-от собака чи кіт, то вибір гризуна є оптимальним рішенням. Якщо дитина дуже активна і рухлива, слід одразу їй пояснити, що грають із хом'яком або морською свинкою обережно і спокійно, адже гризуни лякаються різких рухів і можуть вкусити.

Доглядаючи за маленьким домашнім улюбленцем, дитина стає відповідальнішою і терплячішою, що допоможе їй у подальшому житті.

Медичні протипоказання для утримання домашніх тварин

Психологи і лікарі погоджуються з тим, що спілкування з домашніми тваринами позитивно впливає на фізичне та психічне здоров'я дитини. Однак, все ж таки є певні медичні протипоказання для утримання домашнього улюбленця, перш за все, це алергія на шерсть тварин, лусочки їхньої шкіри або ж на пір'я птахів.

Якщо невідомо, чи виникне у дитини алергічна реакція після спілкування з домашньою твариною, то з'ясувати це можна, сходивши в гості друзів або родичів, котрі вже мають обрану тварину. Перебування з домашнім улюбленцем покаже, чи проявляться в дитини симптоми алергії. У разі появи клінічних проявів алергії слід звернутися до алерголога, імунолога.

Симптоми алергії на шерсть, лусочки шкіри тварин і пір'я птахів:

•    сінна лихоманка (сезонний алергічний риніт) — чхання, нежить, закладеність носа;

•    подразнення слизових оболонок очей — свербіння та печіння, сльозотеча;

•    астма — кашель і хрипи;

•    екзема — свербіння, почервоніння шкіри;

•    кропив'янка — червонуваті висипання на шкірі, що постійно сверблять.

Захворювання, що передаються від домашніх тварин

Алергія — це, на жаль, не єдина небезпека для здоров'я дитини. Є захворювання, якими вона може заразитися від свого улюбленця. Про ризик зараження на зооантропонози варто обов'язково поінформувати батьків, котрі вирішили придбати своїй дитині домашню тварину.

До зооантропонозів відносять близько 100 недуг різної етіології, як-от сибірська виразка, сап, бруцельоз, туберкульоз, ящур, кліщовий енцефаліт, актиномікоз, лептоспіроз, тріпаносомоз, ехінококоз, діфілоботріоз. Деякі захворювання спричиняють гельмінти, які потрапляють до організму людини через контакт із зараженими тваринами. Найпоширенішими зооантропонозами є феліноз, токсоплазмоз, орнітоз, ехінококоз та сказ.

Феліноз, або хвороба кошачої подряпини, є гострим інфекційним захворюванням, яке розвивається після пошкодження шкірного покриву людини кігтями або зубами кота. Збудник захворювання міститься у слині, сечі, на лапах та кігтях тварини. Тому якщо на місці подряпини виникло запалення, а також у дитини підвищилася температура тіла, варто обов'язково звернутися до лікаря.

Токсоплазмозом теж можна заразитися від котів. Хворобу спричиняє внутрішньоклітинний паразит, яким коти заражаються через поїдання сирого м'яса. Коти виділяють токсоплазми з носа, рота та з фекаліями. Це захворювання може вразити нервову систему, м'язи та лімфатичні вузли людини. Воно є особливо небезпечним для вагітних жінок, оскільки може призвести до інфікування плоду та викидня. Для запобігання токсоплазмозу треба дотримуватися правил гігієни та регулярно прибирати котячий туалет, використовуючи засоби особистого захисту. Окрім того, варто обов'язково пояснити дитині, як важливо мити руки після контакту з домашньою твариною.

Орнітоз, або атипова пневмонія, — це гостре інфекційне захворювання, яке спричиняють хламідії. На нього найчастіше хворіють працівники птахофабрик, однак заразитися можна і від кімнатних птахів. Хвору пташку нескладно помітити серед інших, адже вона млява, у неї поганий апетит, виділення з носа та задишка. Профілактика орнітозу на сьогодні ще не розроблена, тому, обираючи птаха, слід звертати особливу увагу на його зовнішній вигляд. Якщо ж птах захворів уже вдома, негайно зверніться до ветеринарної клініки.

Людина може заразитися ехінококозом від собаки. Збудником хвороби є яйця ціп'яка ехінокока, що зазвичай містяться на шерсті тварини. За недотримання правил гігієни збудник може потрапити в організм дитини. Для профілактики цього захворювання варто регулярно давати домашнім тваринам протигельмінтні препарат та годувати їх м'ясом, яке термічно оброблене.

Домашні тварини, переважно собаки та коти, також можуть стати переносниками такого смертельно небезпечного захворю­вання, як сказ. Хвороба вражає нервову систему людини і не під­дається лікуванню. Вона передається зазвичай через укуси хворих котів та собак. Тому в групі ризику — домашні тварини, які кон­тактують із вуличними. Основним методом профілактики сказу є вакцинація домашніх улюбленців та уникнення їх контакту з ди­кими тваринами.

Отже, заводити домашню тварину для дошкільника чи ні — ви­рішувати батькам. Однак ватро зважати на те, що домашні улюблен­ці гарно впливають на емоційний стан дитини, а отже, на її здоров'я. Спілкування з тваринами сприяє розвитку сенсорних процесів дитини — через органи чуття дитина сприймає форму об'єкта, його величину, колір, запах, властивості тощо. Дитина стає впевненішою і щасливішою.

РЕКОМЕНДАЦІЇ

для батьків у разі появи в дитини симптомів алергії на шерсть, 

лусочки шкіри тварин або на пір'я птахів

Алергія на шерсть тварин, лусочки їхньої шкіри або ж на пір'я — це не причина довічної відмови від спільного перебування дитини з домашніми тваринами. У разі діагностування алергічної реакції варто спробувати подолати її як головну перешкоду для спілкування дошкільника з домашнім улюбленцем.

▫ За появи перших симптомів алергічної реакції зверніться до алерголога чи імунолога.

▫ Після встановлення точного діагнозу чітко дотримуйтеся рекомендацій лікаря, який за необхідності призначить імунотерапію чи лікування антигістамінними препаратами.

▫ Постійно підтримуйте чистоту в помешканні:

—      щоденно позбавляйтеся від пилу за допомогою пилососу та вологого прибирання;

—      встановіть у приміщенні зволожувач повітря.

▫ Не пускайте тварину в ті місця помешкання, де дитина проводить багато часу, — в дитячу кімнату, на кухню тощо.

▫ Не дозволяйте домашньому улюбленцю перебувати на ліжках, кріслах та диванах. Привчіть дитину ретельно мити руки після контакту з твариною.

▫ Уважно стежте за здоров'ям домашнього улюбленця, зокрема регулярно купайте його та перевіряйте стан шкіри.

▫ Не стеліть у помешканні, де є дитина-алергік, килими з довгим ворсом, оскільки в ньому накопичуються алергени.

▫ За відсутності рецидивних алергічних реакцій у дитини та протипоказань лікаря домашню тварину можна залишити в помешканні.

▫ Дізнатися про ймовірність алергії на шерсть, лусочки шкіри тварин і пір'я птахів можна також, зробивши підшкірну алергопробу або аналіз крові.

▫ Якщо у дитини діагностовано алергію на шерсть тварин, лусочки їхньої шкіри або ж на пір'я птахів, то батькам слід дотримуватися рекомендацій щодо вибору домашнього улюбленця для дітей-алергіків.

ПАМ'ЯТКА

для батьків дітей-алергіків щодо вибору домашнього улюбленця

Батьки дітей-алергіків мають украй відповідально ставитися до вибору домашньої тварини. Насамперед, слід пояснити дитині, що присутність деяких тварин може зашкодити її здоров'ю, тому заводити їх не варто. Утім не треба категорично відмовляти дитині в її проханні, адже є чимало тварин, спілкування з якими не призведе до алергічних реакцій.

Птахи

Алергію на птахів виявляють нечасто, однак ризик все ж існує. Щоби птах не завдавав шкоди здоров'ю схильної до алергії дитини, варто регулярно та ретельно прибирати його клітку.

Рибки

Рибок можна заводити, якщо в дитини є досить сильні алергічні прояви на шерсть та лусочки шкіри собак та котів і пір'я птахів. Акваріум не варто ставити у дитячій кімнаті. Слід також звертати увагу на вибір корму для рибок, оскільки він теж може спричинити алергію в дитини.

Рептилії

Черепахи, ящірки та жаби, звісно, не надто популярні домашні тварини, однак їхнє сусідство дуже рідко призводять до алергії. З огляду на це, рептилії ідеально підходять для дітей-алергіків. Крім того, дитині вони будуть цікавішими ніж, наприклад, рибки.

Гризуни

Порівняно з котами та собаками гризуни, зокрема хом'ячки, морські свинки, піщанки, миші і декоративні щури, мають коротшу шерсть, а тому рідше спричиняють алергію. Вони живуть у клітках, а тому поширюють алергени лише в обмеженому просторі. Батьки дітей-алергіків мають пам'ятати, що в жодному разі не варто прибирати клітку гризунів у дитячій кімнаті, це треба робити на балконі чи на вулиці.

Собаки

Випадки алергічних реакцій на шерсть собак фіксують досить рідко. В основному алергію спричиняють лусочки, що відшаровуються від шкіри тварини. У разі алергії варто звернути увагу на гіпоалергенні породи тварин. Якщо ж алергію у дитини спричиняє саме шерсть, то можна обрати породи собак, у яких майже немає шерсті.

Коти

Якщо дитині подобаються коти, то безпечними для неї будуть безшерсті коти, а також породи з видозміненим волосяним покривом. Обирати слід тварину невеликих розмірів, адже що меншим є її розмір, то менше алергенів.

ПОРАДИ

для батьків дошкільників щодо придбання домашнього улюбленця

Аби спілкування дитини з домашніми тваринами приносило позитивні емоції дитині і не завдавало шкоди її здоров'ю, варто дослухатися на декількох загальновідомих, проте вкрай влучних порад.

▫ Купуйте домашніх улюбленців лише у спеціальних розплідниках чи зоомагазинах. Так ви зможете дізнатися про те, які щеплення зроблено тварині, чи хворіла вона тощо.

▫ Після обрання відвезіть домашнього улюбленця на огляд до ветеринара. Лікар проконсультує щодо особливостей догляду та харчування, а також оцінить стан здоров'я тварини чи птаха.

▫ Обов'язково робіть домашньому улюбленцю всі необхідні щеплення та здійснюйте профілактику гельмінтозів. Протигельмінтні препарати у вигляді таблеток ви можете дати тварині самостійно, а для вакцинації варто відвести тварину до ветеринарної клініки. Зверніть увагу на те, що не лише собаки та коти, а й гризуни потребують щеплень.

▫ Навчіть дитину правильно поводитися з домашньою твариною. Розкажіть дитині про те, як можна з нею гратися, а чого робити не варто.

—————

Назад


Національна гаряча лінія
Національна дитяча гаряча лінія

Контакт

Сумський санаторний ДНЗ №24 "Оленка"

40009, Україна, м. Суми,
вул. Пушкіна, 49А


(0542) 61-13-33


Оголошення

Перенесення робочих днів у 2018 році

20.02.2018 10:31
Шановні батьки! Інформація до Вашої уваги! Переносяться робочі дні з:  п’ятниці 9 березня на суботу 03 березня; понеділка 30 квітня на суботу 05 травня; п’ятниці 29 червня на суботу 23 червня; понеділка 24 грудня на суботу 22 грудня; понеділка 31 грудня на суботу 29...

—————

Національна «гаряча лінія» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації 0 800 500 335 або 386 (з мобільного). Працює: понеділок – п’ятниця з 10:00 до 18:00

01.03.2017 12:50

—————

Національна дитяча «гаряча лінія» 0 800 500 225 або 772 (з мобільного). Працює: понеділок – п’ятниця з 10:00 до 18:00

01.03.2017 12:48

—————


счетчик посещений