Позитивне ставлення до життя — досягаємо внутрішнього балансу

03.07.2015 13:26

Багато хто з нас навіть не замислюється над тим, що наше самопочуття залежить від нас самих. Особливості світосприймання кожного з нас впливають на ставлення до життя. Наш експерт порадить, як відволіктись від негативу та досягти внутрішнього балансу

Особливості оптимістичного та песимістичного мислення

Як дитина пізнає світ, набуває життєво важливих навичок? Перш ніж зробити перший упевнений крок, вона робить не одну невдалу спробу. Її не засмучують перші невдачі. Однак, дорослішаючи, дитина набуває страху перед невдачами та розчаруваннями, він стає вагомішим.

Багаторічні дослідження свідчать, що оптимісти живуть довше, їхнє життя більш наповнене, ніж у песимістів. Оптимісти будують щирі і довірливі стосунки з близькими й колегами, мають більше шансів для професійного розвитку.

Важливо зрозуміти, що поняття «песиміст» і «оптиміст» нетотожні поняттям «погана» і «хороша» людина. Відмінність між ними полягає в принципах мислення, у формуванні концепції «очікування — зусилля — досягнення». Оптиміст має навички чітко бачити життєві можливості. Також він може поповнювати енергію з більшої кількості джерел. Оптиміст не боїться ризикувати, адже дає собі право на помилку. До нього тягнуться люди, оскільки своєю поведінкою і життєвими переконаннями він надихає оточення долати власні труднощі. А песиміст, навіть добрий у душі, на жаль, деморалізує людей, відволікає від розвитку.

Не варто думати, що оптимісти лише фонтанують енергію. Як і в будь-якої людини, в оптиміста можуть бути емоційний спад, періоди небажання щось робити, усамітнення.

Відмінності песимістів і оптимістів виявляються в:

•  сприйманні світу;

•  причинно-наслідковому аналізі подій, що відбуваються;

•  оцінюванні дійсності;

•  стилі мислення.

Сприймання світу

Увесь навколишній світ величезний настільки, що повністю його ніхто не сприймає. Людина фокусує своє бачення лише на певних фрагментах реальності. Така фрагментарність залежить від інтересів, цінностей та звичок людини. Зазвичай процес їх відбору й компонування відбувається несвідомо. Якщо поставити собі за мету, можна навчитися свідомо спрямовувати й коригувати цей процес.

Розділіть аркуш паперу на дві колонки. У першій колонці, не замислюючись, напишіть 10 своїх недоліків. Перечитайте написане. У другій колонці, навпроти кожного з недоліків, напишіть позитивні якості, що можна з них отримати. Наприклад: ледачий — той, хто вважає за краще спостерігати; цікавий — небайдужий до актуальної інформації. Темою вправи можуть бути життєві або професійні ситуації, що викликали яскраві переживання.

Причинно-наслідковий аналіз подій, що відбуваються

Відмінності між оптимістом і песимістом прослідковують і в аналізуванні ними подій, що відбуваються. Відповідаючи на запитання «Чому саме трапилися ті чи ті події?», людина вибудовує свій життєвий шлях і стратегію поведінки. Важливу роль у процесі аналізування відіграє розуміння впливу сталих і варіативних чинників на події.

 До сталих належать такі чинники:

•  здібності;

•  матеріальні можливості;

•  складність події, що аналізують.

Варіативні чинники — це везіння, мотивація.

Песиміст схильний пояснювати невдачі й погані події виключно сталими чинниками. Справді, сталі чинники — незаперечні. Однак історія свідчить про незвичайні збіги обставин, вражаюче везіння та ситуації, що не можна раціонально пояснити. Оптиміст вважає, що причини неприємностей тимчасові, а перешкоди можна подолати.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Якщо під час аналізу подій ви постійно робите висновок «ну ось, як завжди», то ви схильні до песимістичного ставлення до життя. Якщо ваш аналіз містить категорії «останнім часом», «іноді», то ви — оптиміст.

Песиміст схильний обмежувати успіх й пояснювати події збігом обставин. Для нього щасливі моменти й успіхи в житті — лише перехідний етап до наступної кризи або проблеми. Для оптиміста навпаки успіх — це стабільність, яку іноді порушують складнощі.

Згадайте в найдрібніших подробицях ситуацію вашого успіху. Переживіть її ще раз, насолоджуючись кожним моментом. Якщо у вас з'явилося відчуття провини, відпустіть його. Знову пориньте у спогади, відчуйте потужну енергію, що дає сили рухатися вперед. Коли ви навчитеся набиратися сили від попередніх успіхів, перейдіть до стану «тут і зараз». Так ви опануєте вміння фіксувати творче піднесення, натхнення і власну актуальність саме зараз.

Оцінювання дійсності

На початкових етапах розвитку дитина пізнає світ категоріями «добре» й «погано», «корисно» й «шкідливо». У неї формується дуалістичний світогляд Однак надалі погляди на світ змінюються, адже у світі немає абсолютно поганих або ідеальних людей, речей та подій. Водночас є безліч ситуацій, які все одно не зміниш, навіть детально проаналізувавши.

Песиміст оцінює дійсність за допомогою шаблонів, фіксуючи лише негативні моменти. Аби бути позитивними, їм потрібно пройти суворий відбір і відповідати багатьом критеріям. На кожному кроці песиміста переслідує розчарування і крах очікувань. Навіть незначна помилка здатна перекреслити стосунки, що довго будувалися. «Відбраковане» має мізерні шанси на перегляд. І навіть якщо він відбувається, подальші стосунки песиміст будує з урахуванням втрати довіри.

Той самий механізм діє під час самооцінювання. Якщо не виходить досягти рівня професіонала, то я — нездара, не маю права прагнути більшого. А отже, я — поганий. І світ з різнокольорового спочатку перетворюється на чорно-білий, а потім — у чорний.

 Оптиміст формує уявлення про дійсність, не вдаючись до поділу на біле і чорне. Для нього життя різнокольорове. Оптиміст бачить себе хорошим і будує стосунки зі світом на цьому ґрунті.

На аркуші паперу намалюйте пряму. З одного кінця напишіть «добре», з іншого — «погано». До кожного з понять напишіть у колонку відповідні чинники вашого життя. Наприклад, особливості вдачі або харчові звички. Тепер на прямій ближче до середини напишіть «швидше добре» і «швидше погано». Занотуйте відповідні чинники в ці колонки. Регулярно тренуйтеся в деполяризації своїх поглядів на дійсність і незабаром ви не будете так категорично мислити.

Стиль мислення

Песиміст оперує формальною логікою. Його твердження, на перший погляд, незаперечні та правильні. Наприклад, якщо А = В, В = С, то й А = С. З точки зору математики це твердження правильне. Однак у житті все інакше. У світі, де панує імовірність, а не однозначність, не завжди все відбувається логічно.

Оптиміст керується імовірнісною логікою та прямує до мети кількома шляхами. Хоча іноді він просто тримає напоготові різні способи розв'язання проблем.

Саме вміння абстрагуватися від думок, ставитися до них критично — основна відмінність оптимістів від песимістів. Однак не захоплюйтеся оптимізмом, оскільки можна втратити зв'язок з реальністю. Ліпше прагніть до внутрішнього балансу.

 

РЕКОМЕНДАЦІЇ

щодо досягнення внутрішнього балансу

Стоп-контроль

Свідомо зупиняйте похмурі думки. Не давайте їм оволодіти свідомістю. Завжди залишайте місце для позитиву.

Переключайте увагу

Переключайтеся з постійних роздумів на актуальну діяльність. Песимістичні думки повертатимуться, тому будьте послідовними і займайтеся поточними справами. Поступово ви звільнитеся з їх полону.

Доводьте негативні думки до абсурду

Міркуйте гротескними категоріями, розвивайте негативні думки до абсурду. Вправа вважається виконаною, коли ви почнете усміхатись.

Відшукуйте прихований зміст думок

Проаналізуйте свої думки, віднайдіть те, що за ними приховано. Думку про гарантовано провальний виступ може породжувати страх виглядати некомпетентним, недостатньо досвідченим. Виявивши справжню причину, перейдіть до роботи з нею, а не шукайте нові докази можливої невдачі.

Викладіть на папері свої песимістичні прогнози

Опишіть прогнози докладно, в найпохмуріших кольорах. Зробіть з цього паперу літачок і запустіть його або порвіть папірець на шматочки й розвійте. Якщо не відчуєте полегшення, повторіть процедуру.

Відокремте негативну думку від себе, своєї сутності

Уявіть негативну думку як щось, що живе окремо, але на даний момент перебуває на вашій території. Тепер налаштуйтеся, що саме ви визначаєте термін перебування «гостей» у себе в будинку, і попросіть їх піти.

Навчіться відкидати «мертві» питання

Після пережитих складнощів хочеться розібратися в тому, що ж слід робити, аби уникнути їх у майбутньому. Проте є запитання, на які відповідей або не має, або вони неінформативні. Наприклад, «Як так можна вчинити?», «За що?», «Як після такого можна жити?». Шукайте відповідь на запитання «Що робити?»

—————

Назад


Національна гаряча лінія
Національна дитяча гаряча лінія

Контакт

Сумський санаторний ДНЗ №24 "Оленка"

40009, Україна, м. Суми,
вул. Пушкіна, 49А


(0542) 61-13-33


Оголошення

Перенесення робочих днів у 2018 році

20.02.2018 10:31
Шановні батьки! Інформація до Вашої уваги! Переносяться робочі дні з:  п’ятниці 9 березня на суботу 03 березня; понеділка 30 квітня на суботу 05 травня; п’ятниці 29 червня на суботу 23 червня; понеділка 24 грудня на суботу 22 грудня; понеділка 31 грудня на суботу 29...

—————

Національна «гаряча лінія» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації 0 800 500 335 або 386 (з мобільного). Працює: понеділок – п’ятниця з 10:00 до 18:00

01.03.2017 12:50

—————

Національна дитяча «гаряча лінія» 0 800 500 225 або 772 (з мобільного). Працює: понеділок – п’ятниця з 10:00 до 18:00

01.03.2017 12:48

—————


счетчик посещений