Профілактика захворювань ротової порожнини

03.11.2017 11:01

Профілактика захворювань ротової порожнини є одним з аспектів збереження здоров'я. І дбати про це варто з дитинства. Тому дуже важливо правильно обирати засоби профілактики і вчасно пояснити дітям, до чого може призвести недбання про здоров'я зубів, а також навчити їх правильно чистити зуби

Основними способами профілактики захворювань ротової порожнини є правильне чищення зубів і регулярне проходження профілактичних оглядів у стоматолога, а також раціональне харчування. У дітей до семи років чищення зубів має певні особливості та вимагає допомоги з боку батьків. У цьому віці діти не завжди можуть самостійно правильно чистити зуби, тож батьки не мають полишати контролю і, якщо потрібно, дочищати зуби своїм дітям.

Обираємо зубну пасту

Процес дозрівання емалі при регулярному використанні зубної пасти, що містить фтор, прискорюється, а ризик виникнення карієсу зубів істотно знижується. Тож така зубна паста є корисною для дітей, однак, не молодше чотирьох років — тоді вони вже здатні випльовувати залишки зубної пасти після чищення зубів.

Дітям до трьох років включно не рекомендується зубна паста, що містить фтор. У цьому віці діти можуть проковтувати зубну пасту та ще не вміють як слід полоскати рота. А проковтування зубної пасти, особливо такої, що містить фтор-активний елемент, може призвести до проблем із органами травної системи. Тому дітям ліпше користуватися спеціальними дитячими зубними пастами. Фтор у таких зубних пастах відсутній, або ж його вміст знижений. Також такі зубні пасти мають низьку абразивність, що важливо, адже у дітей до трьох років зубна емаль є дуже вразливою.

У разі проковтування дитиною значної кількості зубної пасти слід негайно звернутися до лікаря.

Обираємо зубну щітку

Зручність і корисність зубної щітки чимало залежить від її розміру. Зубні щітки мають відповідати віку дітей, бо з віком змінюється розмір і міцність зубів. Тому важливо обирати дитячі моделі зубних щіток. Вони не тільки зручного розміру, а й мають м'які щетинки, що добре для дитячої зубної емалі та запобігає пораненню ясен.

До трьох років можна використовувати тільки мануальні (звичайні) зубні щітки. Електричні зубні щітки можна використовувати дітям старше трьох років і тільки під наглядом батьків. У деяких типів зубних щіток є спеціальні кольорові щетинки, які знебарвлюються, коли приходить час заміни насадки.

Аби заохотити дітей чистити зуби, можна порекомендувати їхнім батькам купити зубні щітки із зображеннями улюблених дитячих героїв.

Чистимо зуби правильно

Чистити зуби слід не менше трьох хвилин після прийому їжі зранку та ввечері. Регулярне чищення запобігає гниттю залишків їжі і розмноженню у ротовій порожнині шкідливих бактерій, які і провокують більшість захворювань ротової порожнини.

Передні зуби чистять вертикальними рухами від ясен. Зсередини — з боку язика та піднебіння — «вимітаючими» рухами вгору для нижніх і вниз для верхніх зубів. Жувальну поверхню зубів чистять горизонтальними рухами вперед-назад. За щічками — круговими по зімкнутих зубах. Насамкінець чистять язик.

Добираємо раціон, що зміцнює зуби

Для того, щоб запобігати карієсу й укріпляти дітям зуби, слід забезпечити їм раціональне харчування. Тоді вони отримуватимуть усі речовини, які необхідні для формування зубів. Зокрема, слід включити до раціону дітей достатню кількість продуктів, що містять фтор (Р) і кальцій (Са).

Чимало фтору міститься в яловичині, рисі, яйцях, молоці, цибулі, шпинаті, яблуках, рибі (тріска, сом), горіхах, печінці і інших продуктах, але основна кількість фтору надходить до організму з водою. Особливо багаті на фтор — чай (100 мкг/г) і морська риба (5-10 мкг/г). Фтор надходить до організму у зв'язаному стані, зазвичай у вигляді важкорозчинних солей кальцію, магнію, заліза. Сполуки фтору входять до складу всіх тканин людського тіла, хоча найбільша частка (99%) припадає на кістки і зубну емаль. Вміст фтору у тілі дорослої людини становить близько 2,6 г, при цьому середньодобове надходження фтору з їжею та водою — 0,5-1,5 мг.

Кальцієм насичені такі харчові продукти, як молоко і молокопродукти (вершки, сир), городна зелень (петрушка, шпинат), бобові (боби, квасоля), риба, горіхи. Добова потреба організму у кальції (800-1500 мг) зазвичай задовольняється за допомогою їжі. У тканинах організму кальцій розподіляється нерівномірно, як і фосфор. Близько 99% макроелементу входить до складу кісткової тканини, опорну функцію якої і забезпечує кальцій.

Варто пам'ятати, що солодощі, кислі фрукти та соки, газовані напої послаблюють зубну емаль. Тому після їх вживання дитині слід ретельно прополіскувати рот або чистити зуби.

Доглядаємо за яснами та язиком

Чистити язик та доглядати за яснами — не менш важливо для здоров'я ротової порожнини, ніж регулярне очищення зубів. Якщо подбати про зубну щітку зі шкребком для чищення язика на кінці ручки, дитина зможе чистити і зуби, і язик. Для цього після чищення зубів слід повернути щітку протилежним кінцем і помістити шкребок на кореневу частину язика. Після очищення найбільш віддаленої частини язика обмити шкребок теплою водою, потім помістити шкребок на наступну віддалену частину язика і повторити чищення, як описано вище. Зауважимо, що коли дитина вчиться чистити язик, батькам бажано бути поруч, аби проконтролювати безпечність процедури та допомогти.

Дуже важливі предмети гігієни порожнини рота — це зубна нитка і зубні йоржики, які чистять міжзубні проміжки, недоступні для звичайної зубної щітки. Зубна нитка добре видаляє залишки їжі між зубами, а апроксимальні поверхні зубів відмінно вичищають зубні йоржики. Зубні йоржики мають різні розміри і підбираються індивідуально. Для того щоб обрати засоби домашньої гігієни ротової порожнини, що найліпше підходять для дітей, варто проконсультуватися у стоматолога або гігі­єніста.

Як користуватись зубною ниткою?

1. 3 касети витягнути 30-40 см зубної нитки.

2. Більшу частину зубної нитки намотати на середній палець лівої руки.

3. Частину зубної нитки, що лишилася, намотати на середній палець правої руки так, щоб проміжок нитки між пальцями був завдовжки близько 10 см.

4. Зубну нитку натягнути вказівними і великими пальцями і обережно ввести у проміжок між зубами.

5. Потім зубну нитку акуратно помістити у проміжок між яснами і зубом, і щільно притиснути до поверхні зуба.

6. Чистити поверхню зуба рухами у напрямку до ріжучого краю (жувальної поверхні).

7. Після цього зубну нитку вивести з-під ясен, але не виймати з міжзубного проміжку.

8. Далі таким самим чином очистити поверхню сусіднього зуба.

9. Після закінчення чищення зубну нитку вивести з проміжку між зубами.

10. Використану частину зубної нитки намотати на середній палець правої руки, з пальця лівої руки відмотати новий відрізок нитки.

11. Процедуру повторити на всіх зубах.

Жувальні гумки

Цукрозамінники (ксиліт, сорбіт тощо), які містяться у жувальних гумках, чинять корисний вплив на емаль зубів, перешкоджаючи виникненню карієсу. Також жування гумки укріплює ясна. Гумки можна давати всім дітям старше трьох років незалежно від того, є у них у роті пломби чи ні, обов'язково після їжі. Тривалість жування гумки має становити не більше 10-15 хвилин

Відвідуємо стоматолога

Важливим способом профілактики захворювань зубів є про­філактичні огляди у стоматолога. Тільки лікар здатен помітити найперші прояви захворювання, а також перевірити, чи правильно формується прикус.

Профілактичні огляди мають проводитися не рідше ніж два рази на рік. Найбільш сприятливим для виникнення карієсу є період заміни молочних зубів постійними. При підвищеній рухливості молочних зубів між ними залишається більша кількість часточок їжі, ніж зазвичай. Тож у цей час відвідування стоматолога є найбільш необхідним.

Аби сформувати у дітей правильне ставлення до чищення зу­бів і підготувати їх до стоматологічного огляду, можна прочитати їм казку. Казка пояснить важливість догляду за зуба­ми та розвіє страх перед візитом до стоматолога.

ЧАРІВНА УСМІШКА
Казка для малюків

У країні Усмішка сьогодні свято — день зас­нування країни. Щасливі мешканці з блискучими усмішками гуляють вулицями, танцюють і співа­ють. Вони готують концерти, звідусіль лунає му­зика. Вони щасливі... І тільки маленька дівчинка Таня сумує. Що ж сталося? Чому Тані не весело? Чому ця красуня з русявим волоссячком і карими очками сумує?

А все тому, що у Тані зовсім немає друзів. Хлопчики та дівчатка з білосніжними усмішками не хочуть дружити з Танею, бо у неї хворі зубки. Таня не розуміє, чому у чарівній країні Усміш­ка, яка з давніх-давен славилася білосніжними усмішками своїх жителів, тільки у неї одної хворі зубки. Дівчинка довго міркує над цим і вирішує вирушити до чарівної Феї. Кажуть, Фея знає від­повіді на всі запитання. Можливо, вона нарешті допоможе зрозуміти, у чому проблема Тані. Ді­вчинка збирається та вирушає у дорогу. Таня не­весела, адже на вулиці свято, всі усміхаються, а вона соромиться своїх зубів. Діти глузують з її усмішки. Швидко минаючи вулиці міста, Таня доходить до лісу. Дівчинку не лякають вечір, темні хащі лісу, адже вона дуже хоче почути відповідь. Таня впевнено прямує вперед. Нарешті вона до­ходить до галявини, на якій стоїть замок Феї. Він весь такий білосніжний... «Якби мої зубки були такими самими», — подумала дівчинка.

І тут назустріч їй вийшла Фея.

Вона була надзвичайно красива, вся у біло­му, з величезними крилами за плечима і малень­кою чарівною паличкою.

Дівчинка завмерла від подиву...

— Добрий вечір, дівчинко, — сказала Фея.

— Добрий вечір, — привіталася Таня.

— Що привело тебе до мене? — запитала Фея, але одразу ж додала: — Не відповідай, я вже знаю твою проблему...

— Але звідки? — розгубилася Таня.

— Я все знаю, на те я і Фея, — усміхнулася та у відповідь.

— То чому все так? Чому мої зубки хворі­ють? — промовила дівчинка.

— Ти хочеш знати чому? То слухай, — ла­гідним голосом продовжила Фея. — Коли ти була ще зовсім маленькою дівчинкою, тебе мама вчи­ла, що необхідно чистити зубки зранку та ввече­рі, не їсти багато солодкого, бо від цього на тво­їх зубках буде збиратися багато злих бактерій і зубки захворіють. Але ти, звичайно ж, не слуха­ла маму. Тортики, тістечка, цукерочки були твоєю улюбленою їжею... Звідси і всі біди. Хвороба, яка мучить твої зубки, називається карієс. Це під­ступне захворювання. Карієс — могутній ворог твоїх зубок. Усе починається з невеличких плям на зубках, але з часом він все більше і більше про­никає всередину зубок. Тоді, крім того, що зубки втрачають гарний вигляд, вони ще й починають боліти. Карієс дуже любить, коли маленькі дітки їдять багато солодкого та погано чистять зуб­ки, тоді він швидко розвивається, а зубки стають хворими...

— І що ж тепер робити? — спитала засмуче­на дівчинка.

— Тобі потрібно піти до Чарівника-стоматолога. Це не просто лікар, він вміє творити дива. І вже після першого прийому у нього твої зубки стануть здоровішими. Тільки він знає, як можна побороти могутнього ворога — карієс, — відпові­ла Фея.

Таня подякувала добрій Феї та пішла додо­му. Вдома її чекали батьки. Таня все розповіла їм та попросила вибачення за те, що не слухалась їх­ніх розумних порад. Батьки вибачили Таню. Вже наступного дня вони всією сім'єю відправились до Чарівника-стоматолога. Фея мала рацію. По­трапивши у його кабінет, дівчинка просто зача­рувалася. Перед нею стояв добрий Чарівник, весь у білому, він приємно усміхався та говорив спо­кійним, приємним голосом. Сідаючи у зручне крісло, дівчинка зовсім не боялася. Вони спіль­ними зусиллями почали боротися за здоров'я її зубів. Завдяки роботі лікаря та терпеливості ді­вчинки карієс було подолано.

Добрий Чарівник-стоматолог порадив ді­вчинці слідкувати за зубками, щоранку та що­вечора чистити їх не менше трьох хвилин. Він порадив їй брати пасту розміром з горошину і чистити зубки під наглядом батьків, а щоб це стало приємнішим, подарував дівчинці зубні пас­ти з приємними солодкими смаками. Тепер Тані і самій хочеться доглядати за зубками.

З цього дня у Тані почнеться нове життя. Бі­лосніжна усмішка дівчинки буде подобатися ото­чуючим і тішити батьків.

Тепер дівчинка більше не буде боятись усмі­хатися, й у неї з'являться друзі. Вона нарешті від­чує себе красунею.

Таня — справді щаслива. Вона раз і наза­вжди зрозуміла декілька правил і завжди буде слухати батьків, чистити зубки зранку і ввечері та не зловживати солодощами.

 

А також дівчинка знає, що коли зубки все ж таки захворіють, вона завжди зможе звернутися за порадою до Чарівника-стоматолога, і він за­вжди їй допоможе.

—————

Назад


Національна гаряча лінія
Національна дитяча гаряча лінія

Контакт

Сумський санаторний ДНЗ №24 "Оленка"

40009, Україна, м. Суми,
вул. Пушкіна, 49А


(0542) 61-13-33


Оголошення

Перенесення робочих днів у 2018 році

20.02.2018 10:31
Шановні батьки! Інформація до Вашої уваги! Переносяться робочі дні з:  п’ятниці 9 березня на суботу 03 березня; понеділка 30 квітня на суботу 05 травня; п’ятниці 29 червня на суботу 23 червня; понеділка 24 грудня на суботу 22 грудня; понеділка 31 грудня на суботу 29...

—————

Національна «гаряча лінія» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації 0 800 500 335 або 386 (з мобільного). Працює: понеділок – п’ятниця з 10:00 до 18:00

01.03.2017 12:50

—————

Національна дитяча «гаряча лінія» 0 800 500 225 або 772 (з мобільного). Працює: понеділок – п’ятниця з 10:00 до 18:00

01.03.2017 12:48

—————


счетчик посещений