Роль дихальної гімнастики, як метод оздоровлення дошкільнят

19.01.2017 09:40

Дихання - це життя. Справедливість такого твердження навряд чи в когось викличе заперечення. Дійсно, якщо без твердої їжі організм може обходитися кілька місяців, без води - кілька днів, то без повітря - усього кілька хвилин.

Мовне дихання відрізняється від звичайного дихання. Мовне дихання - це керований процес. А допоможе керувати цим процесом - дихальна гімнастика. Дихальна гімнастика допомагає в корекційній роботі з дітьми із мовними розладами. Вона необхідна для часто хворіючих дітей, але так само і для здорових дітей, щоб зберегти здоров'я. А. Н. Стрельникова стверджувала: «Люди погано дихають, говорять, кричать і співають, тому що хворіють, а хворіють, тому що не вміють правильно дихати. Навчіть їх цього - і хвороба відступить». Давайте допоможемо своїм дітям!

З чого ж почати? Дихальна гімнастика починається з загальних вправ. Простіше кажучи, необхідно навчити дітей правильно дихати. Мета цих вправ - збільшити обсяг дихання і нормалізувати їх ритм. Вчимо дитину дихати при закритому роті. Тренуємо носової видих, кажучи дитині: «Глибоко вдихай і видихай довгостроково через ніс». Пропонуємо вам самим зробити це. На перший погляд просте вправу (повторюють цю вправу 4-5 разів). Потім ми тренуємо у дитини ротовий видих, закриваючи при цьому ніздрі дитини. Дитину вчать затримувати вдих, вимагаючи швидкого і глибокого вдиху і повільного, тривалого видиху.

Суть дихання в тому, щоб впустити повітря в легені і наситити киснем кров у легеневих альвеолах. Дихання ділиться на два акти: вдих, під час якого груди розширюється і повітря проникає в легені, і видих - грудна клітка повертається до свого звичайного об'єму, легені стискаються і виштовхують наявний в них повітря. Ваше завдання навчити дитину добре очищати легені. Якщо він повністю не видихає, то в глибині легенях залишається неабияка кількість зіпсованого повітря, а кров отримує мало кисню, навчивши дитину дихати через ніс, ви допоможете йому позбутися від частого нежитю, кашлю, грипу, ангіни.

Дихальну гімнастику не рекомендується робити дітям, які мають травми головного мозку, травми хребта, при кровотечах, при високому артеріальному і внутрішньочерепному тиску, вадах серця та при деяких інших захворюваннях!

Дихальні вправи проводяться з віршованим і музичним супроводом.

«Годинник»

Годинники вперед йдуть,

За собою нас ведуть.

В.п. - стоячи, ноги злегка розставити.

1) змах руками вперед «тік» (вдих);

2) змах руками назад «так» (видих)

«Півник»

Крилами змахнув півень,

Всіх нас розбудив він раптом.

Встати прямо, ноги злегка розставити, руки в сторони - (вдих), а потім грюкнути ними по стегнах, видихаючи вимовляти «ку-ка-рі-ку» (повторити 5-6 разів).

«Насосик»

Накачаєм ми води,

Щоб поливати квіти.

Руки на поясі. Присідаємо - вдих, випрямляємося - видих.

Можна випрямляючись вимовляти - «с-с-с»

«Паравозик»

Їде, їде паровоз

Діток в садочок він привіз.

Діти рухаються по колу. Руки зігнуті в ліктях і притиснуті до тіла, пальці стиснуті в кулачки.

Роблячи відповідні рухи діти вимовляють «чух-чух-чух».

Вправа виконується 20-30 сек.

«Дихання»

Тихо - тихо ми подихаємо,

Серце ми своє почуємо.

В.п. - стоячи, руки опущені.

1) повільний вдих через ніс, коли грудна клітка почне розширюватися - припинити вдих і зробити паузу (2-3 сек);

2) плавний видих через ніс.

Крім дихальних вправ з рухами, так само з дітьми можна і потрібно проводити статичні дихальні вправи в положенні сидячи на стільці. З деякими з них я вас зараз познайомлю і розповім про особливості їх виконання.

«Кораблик»

Дитині пропонується широка ємність з водою, а в ній - паперові кораблики, якими можуть бути прості шматочки паперу, пінопласту. Дитина, повільно вдихаючи, направляє повітряний струмінь на «кораблик», підганяючи його до іншого «берега».

«Снігопад»

Зробіть сніжинки з вати (пухкі грудочки). Попросіть дитину влаштувати снігопад. Покладіть «сніжинку» на долоньку дитини. Нехай він правильно її здує.

«Живі предмети»

Візьміть будь-олівець, фломастер, котушки з-під ниток. Покладіть обраний вами предмет на рівну поверхню столу. Запропонуйте дитині плавно подути на олівець або котушку. Предмет покотиться по напрямку повітряного струменя.

«Бульбашки»

Ця гра, яку майже всі батьки вважають пустощами і не дозволяють дітям в неї грати. Насправді, вона є дихальним вправам і дуже проста у використанні. Потрібна лише трубочка-соломинка і склянку води. Звертаємо увагу дитини на те, щоб видих був тривалим, тобто бульбашки повинні бути довго.

«Сопілочка»

Використовуємо всілякі свистки, дудочки, дитячі музичні інструменти, ковпачки від кулькових ручок, порожні бульбашки. Дуємо в них.

«Фокус»

Це вправа з клаптиками вати, що допомагає підготувати дитину до вимовлення звуку Р. Вата кладеться на кінчик носа, дитині пропонується витягнути язик, загнути його, кінчик витягнути вгору і подути. Ватка в ідеалі повинна злетіти вгору.

«Метелик»

Виріжте з паперу кілька метеликів. До кожної прив'яжіть нитку на рівні дитини. Потім запропонуйте подути на метелика, щоб він «злетів»

«Свічка»

Дитині пропонується подути на вогник запаленої свічки так, щоб не задути її, а лише трохи відхилити полум'я. Дути потрібно довго, потихеньку, обережно.

«Футбол»

З шматочка вати або серветки скачайте кульку - це буде м'яч. Ворота можна зробити з двох кубиків або брусків. Дитина дме на «м'яч», намагаючись забити «гол».

«Хто сховався?»

На предметну картинку, розміром в чверть альбомного аркуша наклеюємо з одного краю гофрований папір, порізаний бахромою. Виходить, що картинка захована під тоненькими смужками паперу. Дитина подує на бахрому, так, щоб вона піднялася і побачить картинку.

—————

Назад


Національна гаряча лінія
Національна дитяча гаряча лінія

Контакт

Сумський санаторний ДНЗ №24 "Оленка"

40009, Україна, м. Суми,
вул. Пушкіна, 49А


(0542) 61-13-33


Оголошення

Перенесення робочих днів у 2018 році

20.02.2018 10:31
Шановні батьки! Інформація до Вашої уваги! Переносяться робочі дні з:  п’ятниці 9 березня на суботу 03 березня; понеділка 30 квітня на суботу 05 травня; п’ятниці 29 червня на суботу 23 червня; понеділка 24 грудня на суботу 22 грудня; понеділка 31 грудня на суботу 29...

—————

Національна «гаряча лінія» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації 0 800 500 335 або 386 (з мобільного). Працює: понеділок – п’ятниця з 10:00 до 18:00

01.03.2017 12:50

—————

Національна дитяча «гаряча лінія» 0 800 500 225 або 772 (з мобільного). Працює: понеділок – п’ятниця з 10:00 до 18:00

01.03.2017 12:48

—————


счетчик посещений