Що таке «оніхофагія», або Чому дитина гризе нігті

11.05.2017 13:36

Гризіння нігтів є доволі поширеною шкідливою звичкою в дітей, яка не лише є негативним поведінковим проявом, а й свідчить про психологічні проблеми в дитини. 

Залишати поза увагою таку шкідливу звичку в дитини, як гризіння нігтів, або оніхофагія, не варто, і думати, що вона сама мине, також. Адже ця шкідлива звичка має низку негативних естетичних наслідків, а також є небезпечною для здоров'я дитини. Гризіння нігтів часто супроводжується запаленням тканин навколо нігтьової пластини, внаслідок проникнення у рану патогенних мікроорганізмів, порушенням росту нігтя — він може ставати ламким та розшаровуватися. Гризіння нігтів також зумовлює розвиток захворювань ротової порожнини — стоматитів, гінгівітів, пародонтозу тощо. З-під нігтьової пластини в організм дитини разом із брудом можуть потрапити яйця гельмінтів та збудники гострих кишкових інфекцій. До того ж існує ймовірність закріплення цієї звички.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Гризіння нігтів — не лише дитяча шкідлива звичка. Доведено, що дорослі із такою шкідливою звичкою набувають її ще в дитинстві.

У віці від трьох до шести років діти рідше гризуть нігті, однак з віком кількість таких дітей зростає. Серед підлітків кількість охочих погризти нігті становить близько 45%, і зазвичай це хлопчики.

Чинники

Передусім гризіння нігтів — це ознака наявності прихованого стресу в житті дитини. Відчуваючи емоційний дискомфорт, вона мимоволі починає гризти нігті, оскільки це — найлегший спосіб швидко зняти напруження. При цьому оніхофагія приносить дитині фізичне задоволення.

Також практичні психологи вважають, що така звичка є відповідником смоктальному рефлексу немовляти і на підсвідомому рівні повертає дитину в безтурботне дитинство. Тож якщо дитина гризе нігті, то це може свідчити про неготовність дитини до дорослого життя. Часто поява звички гризти нігті збігається з початком відвідування дошкільного навчального закладу, в якому дитина відчуває підвищену вимогливість оточення до неї, зміну її звичного способу життя.

Іще однією причиною оніхофагії є примушування дитини займатися тим, чим вона не може або не хоче, тим, що в неї не виходить. Такі дії дорослих зумов­люють незадоволення собою чи відчут­тя своєї меншовартісності. Ця шкідлива звичка може бути й проявом нудьги ди­тини за відсутності цікавих занять.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Іноді звичку гриз­ти нігті дитина може запозичити, наслідуючи однолітків та близьких дорослих.

Серед дослідників цієї проблеми також побутує думка, що оніхофагія може бути проявом дефіциту певних вітамінів і мінералів в організмі дитини. У деяких випадках несвоєчасне підстригання нігтів змушує дитину розв'язати проблему довгих нігтів, гризучи їх.

Діагностика та методи подолання

Відучити дитину гризти нігті — завдання нелегке. Працівники дошкільного навчального закладу та батьки мають діяти поступово й спокійно. Заборонити гризти нігті биттям по руках або криком неможливо. На дітей не діють такі методи, і проблема лише поглиблюватиметься.

Передусім необхідно виявити справжню причину оніхофагії в дитини, поспостерігавши за нею певний час. Потім дитині слід у простій формі пояснити, чому звичка гризти нігті небезпечна й шкідлива. За потреби можна навіть підкріпити слова тематичними зображеннями чи відео.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Інколи для досягнення мети пояснювати доводиться кілька разів.

Розв'язання проблеми гризіння нігтів полягає в усуненні його причини. Тож наступний крок спрямований саме на це. Необхідно допомогти дитині подолати страх і невпевненість у собі. Якщо в дитини не виходить щось, слід підбадьорити її, провести мотивувальну бесіду, під час якої навести приклади з власного життя щодо боротьби зі шкідливими звичками або невпевненістю. Слід відшукати дитині захопливе заняття, при цьому бажано виконувати його разом із нею.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Батькам треба проводити з дитиною якнайбільше часу, розмовляти з нею, обговорювати її проблеми та вподобання. Це свідчить про любов та підтримку батьків.

Добре спрацьовує мотивування дитини: ставимо перед дитиною завдання позбутися шкідливої звички, а натомість пропонуємо їй реальну винагороду за роботу.

Якщо зазначені методи не допомогли позбутися звички гризти нігті, використовують радикальніші. На нігті дитини наносять спеціальний придбаний в аптеці лак або крем. Зазвичай, ці засоби гіркі на смак, тому дитина, відчувши його, відмовиться гризти ніг­ті. Інколи нігті дитини намащують червоним перцем, настоями по­лину або інших гірких трав. Однак такі народні засоби варто засто­совувати обережно, оскільки невідомо, як організм дитини може зреагувати на них. Можуть виникати алергійні реакції, диспепсич­ні явища.

Інколи до співпраці долучають практичного психолога і навіть лікаря-невролога. Зокрема, практичний психолог проводить з ди­тиною мотивувальні бесіди, навчає методів самостійного знімання стресу, а також може призначати седативні лікарські препарати рос­линного походження, препарати магнію тощо.

Важливо також стежити за гігієною рук дитини, зокрема вчасно підстригати їй нігті та задирки.

Профілактика

Існують методики, спрямовані на запобігання оніхофагії. їхня мета — відволікти дитину від цієї шкідливої звички.

Якщо дитина намагається гризти нігті під час розповіді про якісь неприємні для неї події, можна взяти її за руки. Це унеможли­вить втілення бажання погризти нігті, поглибить довірливі взаєми­ни між батьками і дитиною.

Можна порадити дитині починати стискати й розтискати кула­ки щоразу, як виникає бажання гризти нігті.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Існують спеціальні антистресові іграшки, які дитина може носити із собою, і за тривожних станів використову­вати їх.

Також можна запропонувати дитині зайнятися бісероплетінням, вишиванням, конструюванням тощо. Такі заняття заспокоюють дитину. Іноді позитивно впливає на дитину й звичайна гра з кон­структором, іграшкою-трансформером, пазлами тощо, виконання спільної роботи на кухні або по господарству.

Аби виключити наслідування, оточення дитини також має викорінити в себе цю шкідливу звичку.

Отже, шкідлива звичка — це не вирок на все життя. Її можна позбутися, доклавши трохи зусиль. 

—————

Назад


Національна гаряча лінія
Національна дитяча гаряча лінія

Контакт

Сумський санаторний ДНЗ №24 "Оленка"

40009, Україна, м. Суми,
вул. Пушкіна, 49А


(0542) 61-13-33


Оголошення

Перенесення робочих днів у 2018 році

20.02.2018 10:31
Шановні батьки! Інформація до Вашої уваги! Переносяться робочі дні з:  п’ятниці 9 березня на суботу 03 березня; понеділка 30 квітня на суботу 05 травня; п’ятниці 29 червня на суботу 23 червня; понеділка 24 грудня на суботу 22 грудня; понеділка 31 грудня на суботу 29...

—————

Національна «гаряча лінія» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації 0 800 500 335 або 386 (з мобільного). Працює: понеділок – п’ятниця з 10:00 до 18:00

01.03.2017 12:50

—————

Національна дитяча «гаряча лінія» 0 800 500 225 або 772 (з мобільного). Працює: понеділок – п’ятниця з 10:00 до 18:00

01.03.2017 12:48

—————


счетчик посещений