Виховання дітей через книгу - книги для дітей різного віку - Король Надія Михайлівна, вихователь середньої групи

21.02.2017 10:01

Тільки книга здатна задовольнити одну з головних потреб малюків - інформаційну, подарувати яскраві емоції та незабутні враження, завдяки книзі батьки формують довірчі відносини зі своїми чадами.

Батькам досить знати прості правила, для того, щоб сформувати у дітей любов до книги і вивести читання в один ряд з улюбленими заняттями. По-перше, варто перетворити читання в добру сімейну традицію, щоб малюк очікував, коли перед ним відкриється світ казок, читання на сон грядущий - відмінний варіант.

Не варто примушувати дитину читати, це ні до чого доброго не приведе, а лише відіб'є бажання дружити з книгою, досить періодично пропонувати цей вид діяльності. Ви також можете послужити зразком для наслідування і, наприклад, час від часу проводити вечори з книгою.

Можна влаштувати похід до найближчої бібліотеки. Навчіть дитину шанобливо ставитися до книг, попередити, що книги не приймають, коли їх рвуть і дуже люблять акуратність, коли їх кладуть на своє місце.

По-друге, батькам слід звернути увагу на вікові особливості своєї дитини, щоб правильно підібрати книгу, а також визначити час спілкування з книгою: у кожної дитини свої особливості, хтось готовий слухати чергову казку протягом 30 хвилин, а хтось подужає лише 10 хвилинний розповідь і почне займатися сторонніми справами. Але ні в якому разі не поєднуйте читання і ігрову діяльність, адже граючи, дитина не зможе в повному обсязі отримати необхідну інформацію, зрозуміти зміст твору і сюжетну лінію.

У малюка повинна скластися чітка позиція: якщо я читаю або слухаю мамину розповідь, то зосереджений тільки на цій діяльності, не відволікаюся. Для цього вам варто забезпечити особливу обстановку, щоб дитині було зручно і спокійно. Після читання обов'язково поспілкуйтеся з малюком, нехай він перекаже ключові моменти твору, задайте йому питання, які стосуються безпосередньо книги і зачіпають його власну позицію.

Книги для дітей 2 років

Коли малюкові виповнюється 2 роки, у нього починає активно розвиватися словниковий запас, тому важливо, щоб дитина навчилася правильно співвідносити річ з її назвою.

Для цього подібні «співвідношення» важливо повторювати і неодноразово. У цьому зіграє не останню роль книга, згадати хоча б казки, невеликі за обсягом, де у змісті дуже часто зустрічаються повтори, наприклад пісенька колобка («я від бабусі пішов, я від дідуся пішов...») або процес витягування «ріпки» («тягнуть -потягнуть»).

Книги для дітей 2-х років повинні містити яскраві ілюстрації, тільки тепер для дитини картинки і слова знаходяться в єднанні. Ілюстрації мають бути зрозумілі малюкові, або у випадку, якщо зоровий образ не буде пізнаний, зацікавленість книгою пропаде. Діти в цьому віці дуже люблять наслідувати, тому щоб зацікавити дитину, мама або тато повинні не просто читати, а й паралельно зображати яскраві моменти, супроводжувати розповідь діями, наприклад, можна показати, як стрибає жаба або зайка, як важливо марширує по двору півень.

У цьому випадку перед дитиною малюється вже складний образ: на слух він сприймає розповідь мами, наприклад про жабу, зорово може оцінити, як вона зображена на сторінках твору і пізнати, як вона переміщується, тобто Стрибає, і якщо йому подібний образ сподобається, то, швидше за все, малюк захоче сам повторити дії героя. 

Книги для дітей 3 років

Читаючи книги 3-річним малюкам, намагайтеся грати з ними: експериментуйте з інтонаціями, тембром, жестами та мімікою, передавайте емоційність героїв, робіть паузи, там, де це необхідно. У цьому віці дитині цікавий персонаж, його вчинки, він переживає за нього, радіє і засмучується разом з ним, саме орієнтуючись на головних героїв, малюк вчиться приймати правильні рішення в складних ситуаціях, він починає розрізняти, що таке «добре», а що таке «погано».

Важливо звертати увагу дитини на мораль казки, її настанови до читачів. Мальовничі ілюстрації, «тактильні» сторінки з вовняними, шорсткими, пластиковими елементами в зображеннях, картинки з клейкою основою або чорно-білі зображення, які малюк може розфарбувати при бажанні, все це містять в собі книги для дітей 3 років.

Розвиваючі книги для малюків - ось справжній порятунок для батьків юних «чомучок». Ці видання створюються під контролем дитячих психологів, вчителів. Такі книги допомагають дітям в ігровій формі пізнавати навколишній світ, знаходити відповіді на питання, що цікавлять («Куди ховається сонце?», «Чому трава зелена? " і т.д.), таким чином, у малюків розширюється кругозір і активізується допитливість. Крім того, подібні видання містять у собі докладну інструкцію для батьків з правилами проведення подібних пізнавальних занять.

У список літератури слід включити наступні твори: казки В. Сутеева, розповіді В. Біанкі (дитина зможе дізнатися багато нового про тварин і птахів: «Лісові будиночки» і т.д.), вірші С. Михалкова, розвиваючі книги «Школа семи гномів».

Книги для дітей 4 років

Юні читачі в 4 роки осягають події, що відбуваються в творі і висловлюють свою позицію, тому буде доречно включити в список літератури твори, в основу сюжетів яких лягли емоційні переживання, основи взаємовідносин головних героїв («Білосніжка», «Попелюшка» і т.д.).

Дитина повинна задуматися про несправедливість, яка іноді супроводжує наш побут, і намашатися пережити гострі моменти твору. Саме в цьому віці дитина емоційно адаптована до дійсності, їй не чужі такі почуття і якості, що відрізняються своєю глибиною, як дружба, любов, чесність, обов'язок, тому слід віддати перевагу книгам, в основі яких лежить виховний початок.

За книгою в цьому віці дитина може провести не більше півгодини, і батькам варто підібрати своєму чаду невеликі оповідання, вірші, або твори, чий зміст поділено на глави, віддати перевагу прозі. Якщо дитина намагається складати букви в склади або навіть слова, робить це з особливою насолодою, варто для нього вибрати книги з веселими, запам'ятовуються віршами та оповіданнями, які б хотілося не тільки прочитати, але й вивчити або переказати.

Купуючи книги для дітей 4-х років, варто приділити увагу творам, які сміливо можна віднести до класичних: А. Лінгрен «Малюк і Карлсон», А. Мілн «Вінні пух», Н. Носов «Незнайко і його друзі», С. Маршак «Людина розсіяний», В. Драгунський «Деніскині оповідання», К. Чуковський «Тараканище» і т.д.

Книги для дітей 5 років

Діти у віці 5 років дуже люблять фантазувати, дорослим не слід гостро реагувати на цю особливість, так як в майбутньому це може призвести до обмеження інтересів дитини. Батькам варто зрозуміти, що це черговий важливий етап у формуванні творчої особистості та підтримати дитину, грайте та обговорюйте вчинки героїв, запропонуйте придумати нову кульмінацію або кінцівку твору. 

В якості книг для дітей 5 років ідеально підійдуть: розповіді з авантюрним пригодницьким сюжетом, з дотепними жартами і винахідливими персонажами (П. Єршов «Коник-Горбоконик», Л. Толстой «Пригоди Буратіно», Джанні Родарі «Пригода Чиполліно», Л. Бажов «Срібне копитце», А. Гайдар «Чук і Гек»). Не забудьте про спеціальні розвиваючі посібники для дітей 5 років, спрямовані, насамперед, на розвиток основних умінь дитини: розрізняти часи доби, кольору, пояснювати призначення речей у побуті.

Перетворіть читання в добру звичку, зробіть так, щоб дитина такий вид дозвілля полюбила і взяла її у зріле життя. Батькам не варто забувати про основні правила: емоційності та виразності читання, розстановки акцентів на описі побуту, образах героїв, деталях одягу, зовнішньому вигляді, барвистому зображенні природи.

Книги для дітей 6 років

Книги для дітей 6 років повинні поєднувати в собі два напрямки: розважальний і моральний, тому вкрай важливо кожен твір, який ви читаєте з дитиною обговорити, розглянути спірні і складні моменти, щоб дитина могла роз'яснити своє бачення проблеми і вчинків персонажів. Ці заняття допоможуть дитині розібратися зі своїми життєвими труднощами, подолати страхи, невпевненість, шкідливі, для особистісного розвитку, якості.

Варто віддати перевагу казкам (як народним, так і авторським) з простою сюжетною лінією, де розмежування на «добро» і «зло» очевидне, крім цього дитині будуть цікаві розповіді Н. Носова («Фантазери», «Латочка», «Живий капелюх» і т.д.), Е. Успенського («Крокодил Гена і Чебурашка», «Простоквашино», «Школа клоунів»), ці розповіді хороші тим, що в них багато діалогів, що дає можливість, наприклад, читати за ролями. Якщо дитина любить вірші, візьміть на озброєння збірки віршів А. Барто, К. Чуковського, Б. Заходера.

—————

Назад


Національна гаряча лінія
Національна дитяча гаряча лінія

Контакт

Сумський санаторний ДНЗ №24 "Оленка"

40009, Україна, м. Суми,
вул. Пушкіна, 49А


(0542) 61-13-33


Оголошення

Перенесення робочих днів у 2018 році

20.02.2018 10:31
Шановні батьки! Інформація до Вашої уваги! Переносяться робочі дні з:  п’ятниці 9 березня на суботу 03 березня; понеділка 30 квітня на суботу 05 травня; п’ятниці 29 червня на суботу 23 червня; понеділка 24 грудня на суботу 22 грудня; понеділка 31 грудня на суботу 29...

—————

Національна «гаряча лінія» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації 0 800 500 335 або 386 (з мобільного). Працює: понеділок – п’ятниця з 10:00 до 18:00

01.03.2017 12:50

—————

Національна дитяча «гаряча лінія» 0 800 500 225 або 772 (з мобільного). Працює: понеділок – п’ятниця з 10:00 до 18:00

01.03.2017 12:48

—————


счетчик посещений