Використання масок під час епідемії

25.03.2020 12:22

У період підвищеної захворюваності на ГРВІ важливо запобігти масовому поширенню інфекції. Одним із ключових неспецифічних методів профілактики захворювань на ГРВІ як у дошкільному навчальному закладі, так і вдома є використання таких засобів індивідуального захисту:

•     медична маска;

•     марлева маска;

•     протиаерозольний респіратор.

Клінічні дослідження свідчать, що під час епідемії за постійного та правильного використання вони знижують ризик захворіти на повітряно-крапельну інфекцію на 60-65%.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Маски самі по собі не затримують віруси чи бактерії, які мають дуже малі розміри й високу проникність. Однак маски здатні затримувати часточки пилу, мокротиння, слини, з якими хвороботворні організми поширюються у довкіллі.

Зазвичай медичну маску або респіратор вважають атрибутом медичних працівників. Проте й батьки можуть носити їх удома під час догляду за хворою дитиною. Водночас використання маски хворою дитиною може блокувати її респіраторні виділення, що значно знижує ризик для оточення. До того ж маски доречні під час епідемії в громадських місцях. Однак лікарі акцентують увагу на тому,  що перебуваючи на вулиці корисно дихати свіжим повітрям і маску надягати не варто.

В аптеці можна придбати будь-який засіб індивідуального захисту, зокрема й протиаерозольний респіратор. Також можна виготовити маску самостійно.

Іноді функції маски можуть виконувати підручні засоби: шарфи, хустинки, шматки тканини. Проте їхня ефективність сумнівна.

Медична маска — це важливий засіб індивідуального захисту від хвороботворних мікроорганізмів. Тому всі виробники мають дотримуватися стандартів виробництва медичних масок, зокрема:

◦ використовувати для виробництва лише високоякісні матеріали;

◦ рівень фільтрації повітря через маску має становити понад 95%;

◦ маска має складатися з трьох захисних шарів та містити вбудований носовий фіксатор.

Верхній та нижній шар тришарової медичної маски виготовляють із високоякісного, екологічно чистого, нетканого матеріалу без латексу та його похідних, без скловолокна. Середній шар — з матеріалу високої фільтраційної дії. Він має затримувати не менше 95% мікроорганізмів, при цьому забезпечувати гарну вентиляцію повітря. Окрім того, маска має добре відштовхувати вологу. Для якнайліпшого прилягання до обличчя та захисту користувача тришарову медичну маску обладнують вшитим гнучким носовим фіксатором, що забезпечує коригування її форми. Для кріплення використовують круглі резинки або зав'язки.

Розмір одноразової медичної маски зазвичай стандартний. Вона обов'язково має бути м'якою та не викликати подразнення шкіри обличчя.

Медичну маску носять не більше двох годин та не використовують повторно.

Удома маску можна виготовити самостійно з марлі та вати. Зокрема, взяти марлю, скласти в чотири шари та зшити. Можна проложити вату, що стане своєрідним фільтром для мікроорганізмів. Наостанок приєднати зав'язки. Важливо пам'ятати, що на відміну від медичної маски, яку використовують не більше двох годин, чотиришарову марлеву маску можна використовувати довше — протягом трьох-чотирьох годин. Перевага такої маски ще й у тому, що після прання з мийним засобом і двостороннього прасування її можна використовувати повторно. Проте вона може погано триматися на обличчі, а матеріал не буде просочений спеціальним антибактеріальним засобом.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Дуже складно забезпечити стерильність та дотримання всіх правил безпеки під час роботи з марлевою маскою.

Слід зазначити, що марлеві маски мають витримувати не менше 50 циклів прання у 3%-вому мильно-лужному розчині.

Якщо медичний працівник або батьки вирішили максимально підвищити рівень безпеки, можна використати протиаерозольний респіратор у вигляді багатошарової фільтрувальної напівмаски. Він може бути з клапаном видиху чи без нього. Одноразові респіратори, хоча і схожі на медичні маски, мають значні відмінності. Їх розробили для захисту від інфікування повітряно-крапельними інфекціями. Респіратори щільно прилягають до обличчя й фільтрують інфіковані часточки з повітря. Респіратор щільніше медичної маски, а тому ефективніший. Він менш зручний, однак стане в пригоді, якщо необхідно відвідати місце скупчення хворих у період епідемії. Однак, обираючи респіратор, слід звернути увагу на те, щоб він підходив за розміром.

 

Вибір масок та правила користування ними

Найважливішим критерієм під час вибору маски є впевненість у тому, що і користувач, і оточення захищені від хвороботворних мікроорганізмів. Слід також враховувати потенційний ризик:

◦ утворення великодисперсних чи дрібнодисперсних аерозолів, тобто частинок мокротиння;

◦ з контакту з виділеннями дихальних шляхів та іншими біологічними рідинами хворого.

Медичні маски захищають від великодисперсних аерозолів, а протиаерозольні респіратори — як від великодисперсних, так і від дрібнодисперсних. Зокрема, коли краплинки тривалий час перебувають у повітрі. Протиаерозольний респіратор ефективно захищає від дрібнодисперсних аерозолів, лише якщо щільно закріплений.

Неправильне використання маски або респіратора не лише не захищає, а й підвищує ризик зараження інфекціями, що передаються повітряно-крапельним шляхом. Також неправильне використання маски сприяє повторному зараженню та виникненню нових випадків ГРВІ, їх тривалому перебігу. Тому варто навчитися правильно користуватися масками. До того ж слід пам'ятати, що в побуті, аби запобігти поширенню інфекції, дотримання правил особистої гігієни та зміцнення імунітету важливіші за носіння маски.

Отже, використання в період епідемії масок з дотриманням правил користування ними, дотримання правил особистої гігієни та вживання заходів, спрямованих на підвищення опірності організму до зовнішніх несприятливих чинників має повноцінний профілактичний фект.

 

РЕКОМЕНДАЦІЇ
щодо користування масками у період епідемії

Маски використовують як засіб захисту, перебуваючи поряд із хворим, а також під час епідемій у місцях масового скупчення людей — транспорт, магазини, школи тощо. Проте й хворі особи теж можуть використовувати маски, щоб не інфікувати інших. Однак, варто знати як правильно їх використовувати.

◦ Акуратно діставайте медичну маску з пакетика, тримайте її лише за зав'язки або резинки.  

◦ Вдягайте медичну маску лише білою стороною до обличчя.

◦ Ретельно кріпіть маску: вона має щільно закривати рот і ніс.

◦ Зніміть маску, якщо не використовуєте їх. Не розміщуйте її на шиї та не кладіть у кишеню.

◦ Не торкайтеся закріпленої маски. Якщо випадково торкнулися матеріалу або зняли її, замініть новою.

◦ Вологу маску змінюйте на нову суху і чисту.

◦ Використовуйте медичну маску не довше двох годин. Після використання її слід викинути.

◦ Використовуйте марлеву маску протягом трьох-чотирьох годин, потім її слід випрати та випрасувати.

◦ Не використовуйте медичну маску повторно, адже вона є джерелом мікробів.

◦ Знявши маску, ретельно вимийте руки з милом чи протріть їх спиртовмісним дезінфікуючим засобом.

 

—————

Назад


Національна гаряча лінія
Національна дитяча гаряча лінія

Контакт

Сумський санаторний ДНЗ №24 "Оленка"

40009, Україна, м. Суми,
вул. Пушкіна, 49А


(0542) 61-13-33


Оголошення

Інформація для батьків щодо прийому дітей під час карантину

06.08.2020 14:54
Інформація для батьків  Запис дітей з електронної черги в дошкільний заклад буде проводитись 10.08.2020  з 13.00 до 14.00 на вході в дошкільний заклад. Для оформлення документів повинен бути один представник родини, без дитини, у захисній масці та мати з собою: - копію...

—————

Національна «гаряча лінія» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації 0 800 500 335 або 386 (з мобільного). Працює: понеділок – п’ятниця з 10:00 до 18:00

01.03.2017 12:50

—————

Національна дитяча «гаряча лінія» 0 800 500 225 або 772 (з мобільного). Працює: понеділок – п’ятниця з 10:00 до 18:00

01.03.2017 12:48

—————


счетчик посещений