Як правильно видавати дитині кишенькові гроші

15.09.2016 13:22

Як виховати дитину так, щоб вона навчилася заробляти і цінувати гро­ші, але в той же час не перетворилася на жаднюгу та скупердяя? Чи давати дітям гроші, і якщо давати — як та скільки? Ці питання незмінно викли­кають бурхливі дискусії серед бать­ків. Одна із думок — дитині гроші не потрібні. Вони не потрібні доти, поки вона сама не почне заробляти. Та й тоді вона повинна віддавати всю зарплату батькам. Доти, мабуть, поки не почне віддавати зарплату чоло­вікові (дружині). Або, як вважають інші, гроші потрібно давати за першою вимогою, незалежно від планів батьків. Істина, як звичайно, знаходиться десь посередині. З того момен­ту, як дитина починає відчувати потребу в самостійній витраті грошей, усвідомлює, що це таке, тобто, з того моменту, коли вона хоче мати свої гроші,— вони повинні в неї бути.

Є думка, що необхідно оплачувати дітям гарні оцінки й роботу вдома. На перший погляд, ця ідея здається привабливою, тому що фінансові виплати стимулюють дитину краще вчитися й бути хазяйновитішою, акуратнішою. Але тут є серйозний підводний камінь. Адже завтра Ваша дитина, що подорослішала, безкоштовно не захоче нічого робити. Все це не означає, що взагалі ніяк не потрібно відзначати успіхи сина або дочки в навчанні або інших справах. Навпаки, подарунок до закінчення навчального року буде дуже до речі — як визнання заслуг і праць дити­ни, як знак уваги до її успіхів. Сума повинна бути фіксованою в певний проміжок часу — адже ми готуємо людину до того, що вона повинна навчитися самостійно приймати рішення, розпоряджатися обмеженими ресурсами. Грошей повинно бути менше, ніж хочеться, але більше, ніж життєво необхідно. Адже і в дорослих рідко буває вдосталь грошей. Грошей повинно бути досить, щоб людина навчилася приймати само­стійні рішення — купити цукерку або печиво, наклейку або сувенір мамі, сходити в кіно або купити книгу, поїсти морозива або купити подарунок другові. З людиною, хоч і з маленькою, необхідно розмовляти. Необхідно пояснювати їй свої дії. Наприклад, у цей момент гроші потрібні на їжу, або на сімейній раді було прийняте рішення про велику покупку. Також незайвим буде пояснити дитині, що вона повинна розраховувати свої витрати, зважаючи на свої матеріальні можливості. Сума, яку Ви на сімей­ній раді вирішили видавати дитині, повинна визначатися і матеріальною ситуацією в родині. Кожний має власне уявлення про розумні витрати. От на це і зважайте! Чим старшою є дитина, тим більше їй потрібно. І краще, якщо пам'ятати про це будуть батьки, не змушуючи дитину на­гадувати про свої потреби, що зростають, і постійно випрошувати щось. Дитина не повинна почувати себе неповноцінною порівняно із друзями. Якщо Ви віддали дитину в престижну школу, її матеріальні можливості не повинні в десятки разів відрізнятися від можливостей її сусіда.

Незалежні доходи дитини, будь то грошовий подарунок родичів або стипендія, належать самій дитині. Ці суми ніяк не повинні позначатися на її постійних доходах. Штрафи за погане навчання або погану пове­дінку неприпустимі. Зате цілком логічною є участь дитини у відновленні зіпсованого нею майна. У батьківській фінансовій політиці дуже важ­ливо бути послідовними. Ви не можете спочатку дати дитині грошей, а потім забрати їх під пристойним приводом. Або критикувати те, як розпорядилася грішми дитина. Раз витратила — вважала за потрібне. Саме для цього й були дані їй гроші. Тільки самостійно людина зможе навчитися раціонально витрачати гроші, розраховувати свої можливості, порівнювати їх зі своїми бажаннями. Якщо ми хочемо виростити само­стійну, розумну людину, яка вміє думати, ми не можемо позбавляти її можливості намагатися бути такою з раннього дитинства. Щоб дитина мала уявлення про те, як гроші дістаються і як їх правильно витрачати, корисно залучати її до обговорення сімейного бюджету. Якщо фінансове становище родини не є для дитини таємницею, то їй набагато простіше зрозуміти, чому не куплена певна річ, не виділені гроші на розваги. Не­має необхідності пояснювати дітям всі тонкощі й подробиці сімейного бюджету, змалюйте їм ситуацію взагалі і, головне, розповідайте, куди звичайно йдуть Ваші гроші. У багатьох випадках, маючи певний склад характеру, діти не витрачають своїх кишенькових грошей, а зберігають і накопичують їх. І бувають просто щасливі, якщо можуть приєднати (на зворотній основі) свій капітал до сімейного для подолання «вузько­го фінансового місця», що утворилося. Може бути, завдяки цьому Вам саме і удасться зміцнити свої стосунки з дитиною.

Багато дослідників підкреслюють, що здатність молодих людей керу­вати своїми фінансами прямо залежить від того, чи мали вони подібний досвід у дитинстві. Діти, яких привчають користуватися грішми, за­охочують до пошуків самостійного заробітку і посвячують у фінансове становище родини, ставши дорослими, більш розумно розпоряджаються своїми грошовими ресурсами. І допомагають їм навчитися заробляти й розумно витрачати гроші саме кишенькові фінанси, що видаються батьками в дитинстві. З якого віку можна давати кишенькові гроші ди­тині? Років із 6-7. Причому, із самого початку потрібно пояснити дитині зміст виплат і домовитися про те, на які покупки вони будуть витрачені. Сума повинна бути розумною й збільшуватися з віком. Маленьким дітям гроші потрібно видавати щотижня в певний день, а підліткам можна видавати гроші раз на місяць.

Як правильно видавати дитині кишенькові гроші?

  1. Не ставте видачу кишенькових грошей у залежність від поведінки або оцінок.

  2. Дозвольте дитині витрачати свої гроші за власним бажанням. Щоб уникнути неприємностей, домовтеся відразу, на що гроші не можуть бути витрачені (алкоголь, сигарети).

  3. Щорічно, наприклад, у день народження дитини, сума кишенькових грошей та обов'язки дитини повинні дещо збільшуватися.

  4. Кишенькових грошей не повинно бути багато.

  5. Якщо Ви вважаєте, що дитині ще рано мати свої кишенькові гроші, у жодному разі не відмовляйте їй в грубій формі. Спокійно поясніть їй причини відмови і те, як вона може заслужити Ваш дозвіл.

—————

Назад


Національна гаряча лінія
Національна дитяча гаряча лінія

Контакт

Сумський санаторний ДНЗ №24 "Оленка"

40009, Україна, м. Суми,
вул. Пушкіна, 49А


(0542) 61-13-33


Оголошення

Перенесення робочих днів у 2018 році

20.02.2018 10:31
Шановні батьки! Інформація до Вашої уваги! Переносяться робочі дні з:  п’ятниці 9 березня на суботу 03 березня; понеділка 30 квітня на суботу 05 травня; п’ятниці 29 червня на суботу 23 червня; понеділка 24 грудня на суботу 22 грудня; понеділка 31 грудня на суботу 29...

—————

Національна «гаряча лінія» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації 0 800 500 335 або 386 (з мобільного). Працює: понеділок – п’ятниця з 10:00 до 18:00

01.03.2017 12:50

—————

Національна дитяча «гаряча лінія» 0 800 500 225 або 772 (з мобільного). Працює: понеділок – п’ятниця з 10:00 до 18:00

01.03.2017 12:48

—————


счетчик посещений