Захворіти на туберкульоз може кожен!

16.04.2014 16:05

 Туберкульоз: стосується кожного

          Круглий стіл, проведений 2 квітня 2014 року, присвячений Всесвітньому дню боротьби з туберкульозом, який відзначається 24 березня. У цей день 1882 року Роберт Кох зробив своє сенсаційне повідомлення про відкриття ним збудника туберкульозу, за що вчений був удостоєний Нобелівської премії. У 1993 році ВООЗ оголосила епідемію туберкульозу в світі, а у 1995 році – і в Україні. Туберкульоз займає одне із перших місць у світі за показниками захворюваності та смертності. Майже третина населення земної кулі інфікована мікобактеріями туберкульозу. Щороку на туберкульоз у світі хворіє понад 9 мільйонів осіб та 2 мільйони помирає.

         Захворюваність в Україні у 2013 році склала 68,1 на 100 тис. населення. Протягом останніх п’яти років вона знизилася на 7%. На обліку в протитуберкульозних диспансерах перебуває кожен 50-й дорослий мешканець України. Кожну годину четверо наших громадян  захворюють на туберкульоз, кожну годину одна людина помирає від цієї небезпечної хвороби – близько 8 тисяч щорічно.

         Причинами високої захворюваності на  туберкульоз є низка соціально-економічних та медичних факторів, зокрема, зниження життєвого рівня і добробуту населення, збільшення серед хворих питомої ваги соціально-дезадаптованих осіб, недостатнє фінансування протитуберкульозних заходів, несприятливий екологічний фон.

       Найбільша захворюваність – у найменш соціально незахищених верств населення: безробітних, пенсіонерів, ув’язнених, у осіб із шкідливими звичками - алкоголіків, наркоманів та хворих на СНІД.

         На Сумщині у минулому році захворюваність становила 56,6 серед дорослого населення та 10,2 на 100 тис. населення серед дітей – нижча за середньоукраїнські показники. Щорічно на Сумщині виявляється близько 650 хворих на туберкульоз. З 2012 року діє нова обласна програма протидії захворюваності на туберкульоз. Завдяки реалізації цих заходів минулого року вдалося стабілізувати захворюваність на туберкульоз (на 17% нижче загальнодержавного рівня), зменшити смертність від туберкульозу на 10% та захворюваність серед дитячого населення на 22%, знизити первинний вихід на інвалідність серед осіб працездатного віку на 33% у порівнянні з 2012 роком. За минулий рік вперше було виявлено у м. Суми 117 хворих на туберкульоз, в 2012 році 128 хворих, в 2011 – 149 (захворюваність зменшилось на 8,6%). Показник загальної захворюваності – 43,1 на 100 тис. населення. Більшість хворих виявлена при профоглядах - 88,4%.

        У 2013 році захворіло на туберкульоз 2 підлітки (показник 25,3 на 100 тис. населення), у 2012 році  - 2 дитини до 14 років і 4 підлітки, у 2011 - 2 дитини до 14 років і 1 підліток. Підлітки, що захворіли на туберкульоз, були своєчасно виявлені на профоглядах при проведенні флюорографії.  У порівнянні з минулим роком зменшилась захворюваність деструктивними формами туберкульозу на 17% з 35 до 29 осіб.

        Прикро, але відмічається збільшення кількості вперше виявлених хворих з бактеріовиділенням на 13,0% з 62 осіб в 2012 році до 70 осіб. Вважається, що один хворий може інфікувати 10—15 здорових осіб.

        Смертність від туберкульозу за 2013 рік в порівнянні з минулим зменшилась з 19 до 17 осіб і становить 6,2 на 100 тис. населення. Усі ці хворі мали хронічну і мультирезистентну форму туберкульозу та відмовилися від госпіталізації.

        Первинний вихід на інвалідність залишається майже на рівні минулого року. Вперше визнано інвалідами внаслідок туберкульозу 16 осіб.

        На жаль, за 2013 рік в м. Суми зменшилась на 16,6% кількість обстежених флюорографічно осіб.

        «Клініка, дружня до молоді», з метою моніторингу рівня обізнаності молоді про туберкульоз,  провела онлайн-опитування.  Всього опитано 175 респондентів переважно віком 20-24 роки.

        З’ясувалося, що 82% респондентів проходять флюорографію щорічно або 1 раз у два роки, 5% - 1 раз у п'ять років, 11 % - за вимогою  при влаштуванні на роботу, навчання та, нажаль, 1% відповів «ніколи», а 1% - «мені це не потрібно». Опитана молодь недооцінює ризик інфікування туберкульозом: 13% вважає, що ризику немає, 51% - мінімальний, 32% - 50/50 і лише 4 % вважає ризик щодо інфікування туберкульозом високий.

        Особливе місце в профілактиці туберкульозу займають діти і підлітки, так як первинна зустріч з цією інфекцією і інфікування частіше трапляється в цьому віці. Вважається, що після 25-річного віку 90-95% населення вже інфіковане туберкульозом.

      Найбільш вразливі по відношенню до туберкульозної інфекції діти в ранньому та підлітковому віці. В разі захворювання туберкульоз в цих вікових категоріях протікає найбільш небезпечно, приводячи до розвитку розповсюджених форм. Зараження відбувається від дорослих хворих, які виділяють палочку туберкульозу в навколишнє середовище з харкотинням при чханні, кашлі або розмові. Проте лише 5-15% заражених людей хворіють. В інших осіб виробляється імунітет, при наявності якого людина не хворіє, хоча збудник залишається в організмі. Найбільшу вірогідність захворіти має людина, у якої під час “зустрічі” з туберкульозною паличкою знижений, слабкий імунітет.

       На стан імунітету впливають: нераціональне харчування, зловживання алкоголем, тютюном, наркотична залежність, ВІЛ/СНІД, важкі фізичні та психічні навантаження, стрес, наявність хронічних захворювань, погані умови життя.

       Основою захисту дитячого населення від туберкульозу є специфічна імунопрофілактика. В Україні з 1921 року застосовується вакцина БЦЖ, завдяки якій вдалося в десятки разів знизити захворюваність серед дитячого населення та виникнення тяжких форм туберкульозу порівняно з дорослим. Вакцинація дітей проводиться на 3-5 день у пологовому будинку і  ревакцинація - у 7 років.

       Необхідно пам’ятати, що раннє виявлення та вчасно розпочате лікування хвороби - запорука успішного одужання. Основними методами раннього виявлення туберкульозу у дорослого населення являється флюорографічне обстеження 1 раз у 2 роки, у дітей – щорічна туберкулінодіагностика (проба Манту) та флюорографія з 15 років.

     Туберкулінова проба нешкідлива як для здорових людей, так і для осіб з різними соматичними захворюваннями. Тому батьки не повинні перешкоджати її постановці, а при позитивному результаті проби і особливо при надмірному її вираженні обов’язково обстежити дитину у фтизіатра.

     Обстеження на туберкульоз та лікування протитуберкульозними препаратами в Україні безкоштовні, крім того, виділяються безкоштовно  санаторні путівки в республіканські і обласні санаторії, організовані спеціальні школи – інтернати, які є і у нас в області.

            Як уберегти дитину від туберкульозу:

  1. У першу чергу – підвищувати її імунітет, для чого необхідно:
  • правильне харчування, збагачене білками тваринного та рослинного походження, натуральні соки на протязі всього  року, достатня кількість спожитих  овочів та фруктів. необхідно купувати продукти, особливо молочні, лише в у спеціально відведених місцях, де вони проходять ветеринарно-санітарну експертизу.
  • дотриму­ватися особистої гігієни, користуватися лише особистими предметами гігієни.
  • регулярно провітрювати житло, не допускати накопичення пилу в приміщенні, бувати на свіжому повітрі.
  • займатися фізкуль­турою, спортом, загартуванням (вмивання, обливання рук та ніг прохолодною  водою вранці і ввечері, контрастний душ) (УПСІПМ).

2. Категорично уни­кати можливості залу­чення дітей до шкідливих зви­чок (паління, вживання або вдихання токсичних речовин та ін.), виховувати безпечну сексуальну поведінку (профілактика ВІЛ-інфікування).

3. Не відмовлятися від щеплення проти туберкульозу (БЦЖ).

4. Щорічно обстежу­вати дитину на туберкульоз шляхом проведення проби Манту (в школі або в полі­клініці за місцем прожи­вання). Підліткам додат­ково проводиться флю­орографічне обстеження. Не забувайте і самі пройти флюорографічне обстеження 1 раз у 2 роки.

5. Уникати прямих контактів з хворими на туберкульоз людьми і тваринами, бездомними тваринами.

6. Своєчасно звертатися до лікаря при виявленні симптомів будь-якого захворювання.

          А ти пройшов флюорографію?

        В Україні, в т.ч. і в м. Суми, епідемічна ситуація щодо захворюваності на туберкульоз населення залишається неблагополучною. На обліку в протитуберкульозних диспансерах перебуває кожен 50-й дорослий мешканець України. Кожну годину четверо наших громадян  захворюють на туберкульоз, кожну годину одна людина помирає від цієї небезпечної хвороби.

        За 2013 рік вперше було виявлено у м. Суми 117 хворих на туберкульоз. Більшість хворих виявлена при профілактичних оглядах.

        Нагадуємо, що флюорографію можна пройти безкоштовно в таких лікувальних закладах:

- поліклініка №1,  вул. 20 років Перемоги, 13;

- ЦПМСД №3 (поліклініка №3),  вул. Іллінська, 48;

- поліклініка №4,  вул. Ковпака, 7;

- поліклініка №5, вул. М. Вовчок, 2;

- МСЧ ПАТ «СНВО ім.Фрунзе»,  вул. Труда, 3;

- обласний діагностичний центр, вул. Ковпака, 18.

            Увага!

        Закликаємо всіх берегти своє здоров’я, приділяти більше уваги здоровому способу життя –  і тоді будуть міцними ваші  сім’ї, будуть здорові ваші діти і буде щасливим ваше життя. Чим раніше виявлений туберкульоз, тим легше його лікувати і тим кращі результати лікування. Тому не  чекайте, доки хвороба зайде далеко, проходьте вчасно профілактичні обстеження, а при перших симптомах відразу звертайтесь до лікаря.

—————

Назад


Національна гаряча лінія
Національна дитяча гаряча лінія

Контакт

Сумський санаторний ДНЗ №24 "Оленка"

40009, Україна, м. Суми,
вул. Пушкіна, 49А


(0542) 61-13-33


Оголошення

Перенесення робочих днів у 2018 році

20.02.2018 10:31
Шановні батьки! Інформація до Вашої уваги! Переносяться робочі дні з:  п’ятниці 9 березня на суботу 03 березня; понеділка 30 квітня на суботу 05 травня; п’ятниці 29 червня на суботу 23 червня; понеділка 24 грудня на суботу 22 грудня; понеділка 31 грудня на суботу 29...

—————

Національна «гаряча лінія» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації 0 800 500 335 або 386 (з мобільного). Працює: понеділок – п’ятниця з 10:00 до 18:00

01.03.2017 12:50

—————

Національна дитяча «гаряча лінія» 0 800 500 225 або 772 (з мобільного). Працює: понеділок – п’ятниця з 10:00 до 18:00

01.03.2017 12:48

—————


счетчик посещений