Все про туберкульоз

Як можна заразитися туберкульозом?

Головний шлях передачі туберкульозу – аерогенний (тобто, через повітря). Серйозний ризик зараження туберкульозом виникає при перебуванні у закритому приміщенні одночасно з хворою на туберкульоз людиною, яка кашляє. Ризик підвищується, якщо регулярно проводити з такою людиною тривалий час (зазвичай щонайменше 8 годин на день). Після зараження захворювання виникає тільки у 10% осіб. Найчастіше туберкульоз розвивається у людей  зі слабкою імунною системою (наприклад, ВІЛ-позитивні люди або хворі на цукровий діабет). Нажаль, рівень поширення туберкульозу в Україні такий, що кожен житель країни неодноразово перебуває у контакті з хворими: у громадському транспорті, магазинах, кафе тощо, навіть не підозрюючи про це. Слід зазначити також, що якщо людина не кашляє, вона не поширює інфекцію, навіть якщо хворіє на туберкульоз.

—————

Чи можна заразитися туберкульозом на відкритому повітрі?

Ні, на відкритому повітрі туберкульоз не передається. Більш того, навіть у закритому приміщенні зменшити вірогідність зараження можна, забезпечивши регулярне провітрювання приміщення.

—————

Чи захищає від туберкульозу марлева або ватно-марлева пов’язка, хірургічна маска та застосування оксолінової мазі?

Ні, ці засоби не захищають здорових людей від зараження туберкульозом. Але хворий на туберкульоз повинен носити маску для того, щоб не поширювати інфекцію. Тобто, маска «працює на видих». 

—————

Чи можна заразитися туберкульозом через їжу, предмети побуту?

Такий спосіб передачі є малоймовірним. Хоча збудник туберкульозу може деякий час залишатися живим у продуктах харчування та на різних поверхнях, його концентрація недостатня для зараження.  Додатковим заходом безпеки є  термічна обробка продуктів харчування – таким чином вбивається збудник туберкульозу та інших інфекцій, що можуть передаватись через їжу.

—————

Чим небезпечний кашель? Що робити, якщо «закашлявся»?

Крапельки слизу, що виділяються підчас кашлю, є потужним чинником передачі інфекції. Мова йде не тільки про туберкульоз, а й про вірусні інфекції, сезон  яких почався, і які передаються набагато легше.  Тому, коли Ви кашляєте, особливо у закритому приміщенні, прикривайте ніс і рот хустинкою, або кашляйте в лікоть. Якщо можливо, краще вийти з приміщення на відкрите повітря.  

—————

Що робити, щоб не захворіти на туберкульоз?

Уникати перебування в одному приміщенні з хворими, які кашляють, раціонально харчуватися (вживати достатню кількість білкової  їжі та вітамінів), загалом вести здоровий спосіб життя.  

—————

Хто є найбільш уразливим до туберкульозу?

Туберкульоз є особливо небезпечним для таких категорій людей:

 • діти до 5 років, підлітки, особи похилого віку, вагітні жінки;
 • люди, які живуть з ВІЛ;
 • хворі на цукровий діабет;
 • хворі, які отримують лікування, що пригнічує імунітет;
 • хворі на злоякісні новоутворення.

—————

Коли слід запідозрити туберкульоз?

Симптоми, що можуть свідчити про наявність у Вас туберкульозу, наступні:

 • кашель, що триває понад 2 тижні;
 • незначне підвищення температури тіла;
 • втрата ваги;
 • пітливість уночі;
 • слабкість і втома.

Обов'язково зверніться до лікаря, якщо відчуваєте хоча б один із цих симптомів!

—————

Які складові профілактики туберкульозу?

Соціальна профілактика: оздоровлення умов навколишнього середовища, покращення умов життя населення, його здоров’я, проведення заходів по боротьбі з алкоголізмом, наркоманією, тютюнопалінням тошо.

Санітарна профілактика: заходи з попередження інфікування мікобактеріями туберкульозу здорових людей і налагодження безпечного контакту з хворим туберкульозом в активній формі (особливо з бактеріовиділювачем).

Специфічна профілактика: вакцинація і ревакцинація вакциною БЦЖ. У вакцинованих при народженні дітей імунітет зберігається протягом 5-7 років.

Хіміопрофілактика: це застосування протитуберкульозних препаратів з метою попередження туберкульозу в осіб, які мають великий ризик захворювання на нього. Серед осіб, яким проводилася хіміопрофілактика, число захворювань в 5 - 7 разів менше у порівнянні з людьми, яким вона не проводилась.

—————

Як відбувається лікування?

Лікування туберкульозу складається з двох фаз. Мета першої, інтенсивної фази – убити найактивніші бактерії, які викликають симптоми захворювання. Протягом інтенсивної фази Вам доведеться приймати не менш, ніж чотири різних препарати. Це необхідно тому, що бактерії туберкульозу дуже стійкі й не тільки не гинуть під дією меншої кількості ліків, але й можуть виробити стійкість до ліків, тобто стати більш небезпечними.

Звичайна тривалість інтенсивної фази лікування – 2 місяці. Але, якщо під час лікування були виявлені бактерії, які вже мають стійкість до протитуберкульозних препаратів, інтенсивна фаза й увесь курс лікування триватимуть довше.

Незабаром після початку лікування Ваше самопочуття значно поліпшиться. Водночас можуть виникнути неприємні  відчуття, пов’язані з прийомом ліків. Це так звані побічні ефекти лікування. Більшість з них, хоча й неприємні, але не несуть серйозної загрози для здоров’я. Припиняти чи переривати лікування у жодному разі не можна. Адже туберкульоз  вбиває, а «виключення» навіть одного препарату зі схеми лікування значно знижує ймовірність одужання. Обов’язково повідомте про побічні ефекти лікарю, а також скористайтесь нашими порадами (див. нижче), щоб подолати ці тимчасові негаразди.

Після закінчення інтенсивної фази Ви будете почувати себе значно краще. Більшість хворих на другому місяці лікування зовсім не відчувають жодних проявів захворювання. Це, звісно, добре, але несе в собі певну небезпеку. Адже лікування ще не закінчене, запалення в легенях триває, в організмі ще багато бактерій. Вони менш активні (деякі з них називаються «сплячими»), ніж ті, що загинули в результаті інтенсивної фази лікування, тому й менш уразливі до ліків. Якщо передчасно перервати лікування, захворювання швидко повернеться і скоріше за все, бактерії ще й набудуть стійкості. Отже друга фаза, продовження лікування потрібна для того, щоб закріпити ефект лікування, не допустити розвитку стійкості та рецидиву. Зазвичай підтримуюча фаза триває 4 міс. (при стійкості – довше) і передбачає прийом тільки двох, найбільш ефективних, препаратів. На цьому етапі лікування переноситься значно легше.

—————

Яка ефективність хіміопрофілактики ізоніазидом?

Згідно даних систематичного огляду Кохрейн, не менш ніж 6-місячний курс профілактичного лікування ізоніазидом на 68% знижує ризик розвитку туберкульозу, якщо попередня туберкулінова проба була позитивною. Існують також дані про зниження ризику захворювання на 75%. 

Тут важливо розуміти, що туберкулінова проба – це метод визначення так званого латентного туберкульозу, тобто стану, коли людина інфікована туберкульозом, але активного захворювання не виникло. Оскільки в Україні триває епідемія, більшість громадян інфікується туберкульозом вже у віці до 14 років. У дорослої людини туберкулінова проба з 95% вірогідністю буде позитивною, тож навіть немає сенсу проводити її для визначення потреби у хіміопрофілактиці серед ЛЖВ. 

—————

Чи не загрожують побічні ефекти хіміопрофілактики здоров’ю?

Як і всім іншим лікам, ізоніазиду притаманні побічні ефекти. У першу чергу це токсичний гепатит.[див. https://www.medscape.com]. Але вірогідність ураження печінки під час хіміопрофілактики мізерна (за найбільш песимістичними даними – до 3%); вона може дещо підвищитися, якщо людина вже страждає на захворювання печінки або споживає алкоголь. У будь-якому випадку ризик захворювання на туберкульоз і смерті у людини, яка живе з ВІЛ, і не отримує хіміопрофілактику, набагато вище за ризик побічних ефектів від прийому ізоніазиду [див. https://www.tbpreventiontoolkit.org

—————

Що буде, якщо припинити лікування раніше призначеного лікарем часу?

Якщо перервати лікування, туберкульоз повернеться у більш небезпечній і несприятливій формі:

 • може розвинутись стійкість до ліків – хвороба може виявитись невиліковною;
 • погіршиться стан;
 • лікування триватиме довше;
 • знизиться вірогідність повного одужання.

—————

Як розвивається стійкість до ліків?

Серед будь-яких бактерій може знайтись декілька, у яких є здатність виживати в умовах, коли всі інші гинуть під впливом антибіотика. Гинучи, «сусіди» вивільняють місце для таких стійких форм, тобто під час лікування одночасно відбувається відбір найбільш стійких бактерій, і лікування стає неефективним. Щоб уникнути цього, потрібно:

 1. Приймати ту комбінацію ліків, яку призначив лікар: якщо з’являться бактерії, що стійкі до одного з ліків, вони загинуть під дією інших;
 2. Пройти весь призначений курс лікування без перерв; якщо лікування перерване, бактерії «відпочивають» від дії ліків, при цьому стійкі форми активно розмножуються.

Хворий зі стійким туберкульозом поширює більш небезпечну хворобу, адже її важче лікувати. Деякі люди заражаються одразу стійкими формами туберкульозу. Тому в них можуть бути виявлений стійкий до ліків туберкульоз, навіть якщо вони ніколи раніше не лікувались.

—————

Чи можна заразитися туберкульозом від тварин?

На туберкульоз хворіють майже усі види тварин. Але в кожного виду є «свій» збудник захворювання. Окрім туберкульозу, на який хворіють корови, «тваринні» збудники зазвичай не є небезпечними для людини з нормальним імунітетом. Проте людина, яка живе з ВІЛ, все ж таки може заразитися. У такому випадку захворювання проявляється дещо інакше, ніж звичайний туберкульоз і називається мікобактеріозом.

—————


Національна гаряча лінія
Національна дитяча гаряча лінія

Контакт

Сумський санаторний ДНЗ №24 "Оленка"

40009, Україна, м. Суми,
вул. Пушкіна, 49А


(0542) 61-13-33


Оголошення

Перенесення робочих днів у 2018 році

20.02.2018 10:31
Шановні батьки! Інформація до Вашої уваги! Переносяться робочі дні з:  п’ятниці 9 березня на суботу 03 березня; понеділка 30 квітня на суботу 05 травня; п’ятниці 29 червня на суботу 23 червня; понеділка 24 грудня на суботу 22 грудня; понеділка 31 грудня на суботу 29...

—————

Національна «гаряча лінія» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації 0 800 500 335 або 386 (з мобільного). Працює: понеділок – п’ятниця з 10:00 до 18:00

01.03.2017 12:50

—————

Національна дитяча «гаряча лінія» 0 800 500 225 або 772 (з мобільного). Працює: понеділок – п’ятниця з 10:00 до 18:00

01.03.2017 12:48

—————


счетчик посещений